Reklama lokalna
reklama

Paradiso na Świętej Górze to nie tylko przeżycia duchowe, ale także zabawa i integracja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa Świętej Górze trwają Dni Młodzieży Paradiso 2023, podczas których kilkuset młodych ludzi ładuje duchowe akumulatory, ale także świetnie się bawi i integruje. Nowością tegorocznego Paradiso była choćby olimpiada z ponad dwudziestoma nietypowymi konkurencjami.
reklama

Paradiso w cieniu kopuły świętogórskiej bazyliki odbywa się szósty raz. W 2023 roku w spotkaniu młodych archidiecezji poznańskiej udział bierze około 350 osób, nie brakuje także uczestników, którzy rejestrują się na jeden dzień albo przychodzą na pojedyncze wydarzenia: msze święte, świadectwa, koncerty. W środę (28.06.2023) uczestnicy Paradiso integrowali się przy muzyce ludowej w wykonaniu zespołu Chludowianie, który nie tylko zaprezentował swój repertuar, ale także nauczył młodych ludzi tańczyć poloneza i krakowiaka. Po tanecznej rozgrzewce, przyszedł czas na zupełnie inne klimaty - koncert rapera Cukier.

reklama

Paradiso 2023 - pierwsza olimpiada spotkania młodych. Jak im poszło? 

Trzeci dzień Paradiso (29.06.2023) rozpoczął się wyjątkowo aktywnie, bo olimpiadą pełną nietypowych, często zaskakujących dyscyplin. Kilkuset młodych ludzi miało okazję przypomnieć sobie jak się skacze na skakance, przenosi piłeczkę na łyżce, albo wodę kubkiem z jednego wiadra do drugiego. Były biegi, podrzucanie balonu z wodą na ręcznikach, skoki w workach, rzuty, przysiady i wiele innych konkurencji. Wszystko na czas.

Zasady olimpiady, która na Paradiso odbywała się pierwszy raz, były proste - każda z 8-osobowych drużyn musiała zaliczyć wszystkie konkurencje. Mimo zaciętej rywalizacji, w ogrodach klasztoru filipinów roznosił się śmiech i gwar wesołych rozmów. Na zakończenie olimpiady odbył się wspólny bieg wszystkich drużyn, po którym można się było schłodzić w strumieniach wody lanej ze strażackiego węża. Chętnych nie brakowało. 

reklama

- To była naprawdę fajna zabawa i w dodatku świetnie przygotowana - chwali Agata Chuda, uczestniczka i jedna z organizatorek Paradiso na Świętej Górze. - Olimpiada to super sposób na integrację, zwłaszcza że drużyny tworzyły osoby, które się wcześniej nie znały. Była oczywiście też rywalizacja, ale raczej taka na wesoło - zapewnia. 

Na co czekają uczestnicy Paradiso 2023?

Nie samym sportem i koncertami na Paradiso się jednak żyje. Po chwili relaksu i obiedzie, przyszedł czas na niezwykłe świadectwo Jurczaki Team, czyli ojca i jego niepełnosprawnego syna, którzy wspólnie biorą udział w triathlonach. Trzeci dzień spotkania młodzieży zakończy msza św. i kino plenerowe, podczas którego wyświetlony zostanie film "Fabelmanowie" będący swoistą autobiografią reżysera Stevena Spielberga.

reklama

- Chyba nie ma jednego powodu, dla którego uczestniczę w Paradiso - zdradza Eryk Pazoła z Gostynia, który również angażuje się w organizację wydarzenia. - Poza świetną zabawą i fantastycznymi ludźmi, z którymi znajomość utrzymuje się później przez cały rok, to oczywiście motywacja duchowa. Jak mawiał św. Filip Neri - wybieram niebo.

Wśród wszystkich propozycji organizatorów Paradiso, dla Eryka Pazoły najważniejsze jest piątkowe wielbienie, czyli kulminacyjny punkt całego spotkania. Jak przyznaje, oznacza ono, że Paradiso zbliża się do końca, z drugiej jednak strony dominuje podczas niego radość, modlitwa i śpiew. Spotkanie na Świętej Górze to również okazja do poznania ciekawych ludzi, którzy opowiadają o swoim życiu i roli, jaką odgrywa w nim Bóg. Za nami świadectwo ks. Przemysława Tyblewskiego, a także sióstr serafitek. W piątek (30.06.2023) do bazyliki przyjedzie Patryk Galewski, przyjaciel zmarłego przed kilku laty ks. Jana Kaczkowskiego i bohater głośnego filmu "Johnny".   

- Dla osób zaangażowanych w organizację wydarzenia, zakończenie jednej edycji Paradiso oznacza rozpoczęcie przygotowań do kolejnej. Paradiso jest zatem z nami przez cały rok, to już styl życia. We wrześniu zaczniemy ustalać datę następnego spotkania i szukać artystów - zdradza Eryk. 

Paradiso się kończy i...

- Brałam udział we wszystkich edycjach Paradiso - mówi Wiktoria Wajszczak. - Podczas pandemii, kiedy spotkanie się nie odbywało, bardzo mi go brakowało. Dla mniej najważniejszym momentem jest adoracja - dodaje. - Czekam na warsztaty, które zapowiadają się bardzo interesująco, zapisałam się na zdrowie i naturę, czyli warsztaty poświęcone ziołolecznictwu - przyznaje Antonina Olejnik. - Paradiso to gwarancja ciekawego i bardzo fajnie spędzonego czasu - podkreśla.

Paradiso (z włoskiego raj) to wydarzenie, które u progu wakacji ma integrować i ładować duchowe akumulatory. Uczestniczyć w nim mogą osoby między 15 a 30 rokiem życia. Co takie spotkania dają uczestnikom?

- Duch radości - to chyba najlepsze określenie tego, co czuje się po zakończeniu spotkania - stwierdza Wiktoria. - Człowiek wyjeżdża stąd ubogacony wartościami, pozytywnie nastawiony i silniejszy w wierze, przekonany, że nie warto się poddawać mimo trudności - podsumowuje. - To pokrzepiające, kiedy widzi się, że tak wiele innych osób żyje tymi samymi wartościami - dodaje Antonina. - To również czas refleksji nad sobą i życiem, ale też zawierania ciekawych znajomości. 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama