Reklama lokalna
reklama

„Pana Tadeusza” się nie spodziewali, ale są zadowoleni. Matura 2023 z języka polskiego w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości170 minut minęło, odłożyli długopisy i wyszli z sal. Absolwenci szkół średnich mają już za sobą pierwszy z egzaminów maturalnych – z języka polskiego. Przynajmniej ci, którzy pisali w starej formule. Czy tematy „przypadły”? Większość zdających egzaminy w starej formule była zaskoczona tematem związanym z „Panem Tadeuszem”.
reklama

4 maja od rana to oni wyróżniali się na ulicach Gostynia, kiedy zmierzali do szkół w biało-czarnych strojach. Nic dziwnego, w szkołach ponadpodstawowych w całej Polsce odbywają się egzaminy maturalne. Dziś pierwszy z nich – z języka polskiego. 

W tym roku do matury przystąpili „mieszani uczniowie”: ostatni rocznik młodzieży, która chodziła jeszcze do gimnazjum oraz abiturienci, którzy kończyli ośmioklasową szkołę podstawową. Egzamin dojrzałosci też odbywał się w dwóch formułach. Inne arkusze egzaminacyjne rozwiązują maturzyści z czteroletnich liceów ogólnokształcących (zdają w nowej formule 2023 - test składa się nie z dwóch, a z trzech części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki oraz wypracowanie), a inne maturzyści z czteroletniego technikum (zdają w starej formule - 2015). W salach, przygotowanych do egzaminu w powiecie gostyńskim zasiadło 314 absolwentów. 

reklama

Czy mieli tremę? Abiturientki Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu otwarcie powiedziały, że egzamin dojrzałości ich nie stresuje. Były przygotowane, mimo że przez 2 lata uczyły się zdalnie. 

– Nic nas nie zaskoczy – stwierdziły pewne siebie dziewczyny z kl. IV e. 

Zapytane, jakich tematów się spodziewają, jakie lektury mogą być w tematach, stwierdziły, że trudno „wyrokować”.

- Nie wiemy, czego się spodziewać, bo to coś nowego – mówiły maturzystki, spotkane na korytarzu gostyńskiego „ogólniaka”. - Nie jestem w stanie powiedzieć jakie są różnice w podstawach, a rozszerzenia znacząco się różnią od matury z poprzednich lat. Mamy nadzieję, że dziś tematy będą dotyczyły przemiany, ojczyzny. Liczymy na „Lalkę”, życzymy sobie tematu związanego z przemianą bohatera – przyznały uczennice ZSO w Gostyniu.

reklama

 Ich koleżanka, wymieniając lektury, jakich się spodziewa wspomniała o Weselu i III części Dziadów.

- Myślę, że może być nawiązanie do pandemii, którą niedawno bardzo przeżywaliśmy - powiedziała Lena, zaznaczając że wchodzi "na żywioł", bez tremy. - Będzie, co ma być. Nie ma co się stresować - uzupełniła.

Egzaminy pisemne z języka polskiego rozpoczęły się o godzinie 9.00. Tak zwana stara matura dobiegła końca po 170 minutach. Wtedy przed szkolnymi budynkami można było zobaczyć stojące grupy elegancko wyglądających maturzystów.

O pierwszym z egzaminów maturalnych rozmawialiśmy z przedstawicielami "ostatniego rocznika gimnazjum", zdających egzamin dojrzałości w formule 2015 w ZSZ w Gostyniu. Uważają, że mają szczęście, bo 30% punktów wystarczy, by egzamin był zdany. Stresowali się, zanim otrzymali arkusze maturalne?

reklama

- Uczyliśmy się, ale trema zawsze jest. Dla mnie to było tak, że najbardziej się stresowałem, kiedy wszedłem do sali. Ale później, kiedy zapoznałem się z arkuszem, to stres zniknął - mówi jeden z absolwentów technikum ZSZ w Gostyniu. - Kiedy arkusz się otworzyło, trema zeszła - dopowiada kolega z klasy.

Ze strony rówieśnikow, wychodzących ze szkoły, padały kolejne pytania: "Który temat wybrałeś, pierwszy czy drugi?" "Do czego sie odniosłaś" - maturzyści musieli wymienić opinie, przedyskutować tematy zawarte w testach  na tegorocznym egzaminie dojrzałości z języka polskiego.

Jeden z nich brzmiał: "Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka". Punktem wyjścia do rozważań był fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W drugim temacie punktem wyjścia do rozprawki był fragment "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego: "Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń".

- Nie były to trudne tematy, ale liczyliśmy na "Lalkę" lub "Dziady" - przyznali maturzyści z jednego z techników ZSZ w Gostyniu. - Wybrałem pierwszy, z "Panem Tadeuszem". Był podany fragment opisujący jak bohaterowie zostali zaatakowani przez niedźwiedzia, łatwo było się również odnieść do całości lektury - uzupełnił Jonasz.

Maturzyści, z którymi rozmawialiśmy, są optymistami.

- Dobrze poszło - mówili.

Kolejne pisemne egzaminy przed nimi. Zdecydowana większość naszych rozmówców najbardziej obawia się matematyki. 

W szkołach, które prowadzi samorząd powiatu gostyńskiego w sumie jest 314 tegorocznych maturzystów, z tego:

  • ZSO w Gostyniu - 91 
  • ZSOiZ w Krobi 65
  • ZSR w Grabonogu 37
  • ZSZ w Gostyniu 121

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama