Reklama

Pacjenci ZOL-u w Gostyniu potrzebują pomocy. Ruszyła zbiórka pościeli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: film fb

Pacjenci ZOL-u w Gostyniu potrzebują pomocy. Ruszyła zbiórka pościeli - Zdjęcie główne

foto film fb

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, który otwiera nasze serca na potrzeby innych. Na zaangażowanie i ofiarność mieszkańców ziemi gostyńskiej liczą pacjenci, a także pracownicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gostyniu.

„Podzielmy się dobrem, bądźmy w tym razem” - to hasło akcji pomocy dla pacjentów ZOL w Gostyniu, nad którą honorowy patronat przejął poseł PO Grzegorz Rusiecki.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy mieszczący się przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu jest oddziałem gostyńskiego szpitala. Zarząd nad instytucją sprawuje samorząd powiatowy. Ośrodek zapewnia pielęgnację pacjentów, którzy nie tyle wymagają hospitalizacji, co nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia. ZOL obejmuje opieką pacjentów przewlekle chorych, z niepełnosprawnością lub po ciężkiej chorobie albo zabiegu operacyjnym. Na oddział do Gostynia trafiają głównie pacjenci w podeszłym wieku. Długość pobytu w zakładzie jest uzależniona od stanu zdrowia i oceny w skali Barthel. Sytuacja na oddziale w Gostyniu jest trudna, a pogorszył ją stan pandemii.  Niedawno zdiagnozowano tam ognisko koronawirusa. Pacjenci chorzy na Covid-19 nie przebywali na oddziale, zostali przekierowani na „strefę covidową” do szpitala, z zachowaniem wszelkich procedur. Mamy informację, że pod tym względem sytuacja jest opanowana. 

Personel stara się, aby przebywający w ZOL-u pacjenci mieli jak najbardziej wygodne warunki hospitalizacji, a także żeby czuli się komfortowo. Kołdry, poduszki i poszewki prane są chemicznie.  Z czasem materiał z jakiego są wykonane ulega zniszczeniu. Wielokrotność prania - co jest konieczne, zwłaszcza w czasie pandemii, powoduje, że kołdry czy poduszki tracą puch, ciepłotę. Kierownictwo i personel zamierza dbać o pacjentów, „żeby mieli cieplutko i czyściutko", Wiadomo, że przyjemniej będzie podopiecznym ZOL-u spać pod porządną kołdrą, a nie „w naleśniku”. Stąd pomysł na zbiórkę pn. „Pościel dla pacjenta”.

- Mimo trudności wiele załodze ZOL-u udało się zrobić. Wymieniono 20 łóżek, ale wciąż potrzeby są bardzo duże - mówi poseł Rusiecki na filmie, promującym akcję.

W ZOL-u w Gostyniu brakuje kołder, koców, poduszek, pościeli, czyli tego, w czym pacjenci czuliby się komfortowo, mimo chorób, na jakie cierpią, mimo podeszłego wieku.

- Miałem okazję przebywać w ZOL-u kilka razy, jeszcze za poprzedniego kierownika. Wiem, że są tam ciągłe potrzeby, chociażby związane z uzupełnieniem wyposażenia. Brakuje na przykład większych wanien do mycia pacjentów. Teraz pojawił się ten pomysł z uzupełnieniem pościeli - mówi Grzegorz Rusiecki.

Dlaczego postanowił włączyć się w akcję?

- Zdaję sobie sprawę, że organ prowadzący, jakim jest starostwo ma też swoje określone środki budżetowe, które może przeznaczać na funkcjonowanie szpitala powiatowego, w tym ZOL-u. Ale widzę też zaangażowanie załogi. Wydaje mi się, że każda taka forma wsparcia, zaangażowanie społeczności są ważne, by pomagać osobom słabszym, chorym. Inicjatywa jest jak najbardziej właściwa - przekonuje poseł RP.

Dlatego - jeśli ktoś będzie robił jeszcze zakupy świąteczne lub noworoczne, może pomyśleć o osobach starszych i przewlekle chorych, które przebywają w gostyńskim ZOL-u. Dobrze widziane będą nowe komplety pościeli, w rozmiarze 140x200 cm, a także  poduszki czy kołdry, a nawet koce.

- Wiem, że tam jest ciężka praca wykonywana, dla pcjentów poświęca się wspaniały personel. Wykonują kawał dobrej roboty - podkreśla poseł Rusiecki. - Jeśli ktoś z państwa nie zrobił jeszcze tego dobrego uczynku, chciałby się podzielić dobrem, to ma taką okazję - dodaje parlamentarzysta.

Każdy, kto zechce wesprzeć ZOL w Gostyniu w potrzebie, może podarować koce, poduszki, kołdry i nowe komplety pościeli. Dary można przynieść bezpośrednio do ZOL-u w Gostyniu (ul. Wrocławska 8), można zostawić w biurze poselskim w Lesznie przy ul. Chrobrego 22. Można też przynosić do biura posła Rusieckiego w Gostyniu, które czynne jest we wtorki od godz. 9.00 do 12.00 w Gostyniu, przy ul. Fabrycznej 1 (tel. 65 573-15-44).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy