Ostani etap remontu kamienicy przy rynku i ul. 1 Maja w Gostyniu
Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim urzędzie miejskim, twierdzi, że prace przy remoncie i przebudowie zabytkowej kamienicy, przebiegają zgodnie z harmonogramem, powinny zakończyć się pod koniec trzeciego kwartału 2024 roku. To najdroższy etap inwestycji, który pozwoli odzyskać zabytkowy obiekt - pochłonie około 8,5 mln zł.
- Na tę chwilę nie przewidujemy żadnego opóźnienia, czy przedłużenia terminu zakończenia inwestycji. Wiadomo jednak, że obecne prace są dość skomplikowane, aczkolwiek rożnie to bywa. Jesteśmy na takim etapie, że trudno jednoznacznie powiedzieć, że przebudowa zakończy się zgodnie z planem - wyjaśnia naczelnik.
W starej, zabytkowej części obiektu najbardziej zaawansowane prace wykonywane są na parterze i półpiętrze. Związane są z montażem i podłączaniem instalacji elektrycznych oraz gazowych, a także z montażem infrastruktury wodociągowej i sanitarnej. Z kolei na poddaszu postawiono ściany działowe. Wykonano już gładzie, pomieszczenia są gipsowane i szpachlowane, trwa malowanie ścian. Na drugim piętrze dobiegają końca prace montażowe. Firma realizująca zadanie, w trakcie prac remontowych trafiła na problem ze stropami. Te zostały dodatkowo zabezpieczone i wzmocnione.
- Układane są płytki w toaletach. Jesteśmy też na etapie budowania skrzydła, które powstaje jako nowy obiekt, od podstaw. Obecnie wykonywane są roboty związane z połączeniem nowego budynku ze starym - zabytkowym. Musieliśmy rozebrać starą oficynę, była w złym stanie, nie nadawała się do użytkowania. Konserwator zabytków wyraził zgodę na postawienie w podwórzu zupełnie nowego budynku - wyjaśnia naczelnik Mariusz Konieczny.
Cała kamienica ma być obiektem typowo urzędowym, wykorzystywanym do celów administracyjnych. Pomieszczenia są przygotowywane pod biura wydziałów gostyńskiego magistratu, które obecnie funkcjonują w budynku przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu.
- Pozwolenie od konserwatora na budowę skrzydła od podstaw otworzyło nam dodatkowe możliwości z podziałem pomieszczeń. Dzięki temu mogliśmy wprowadzić wygodniejsze rozwiązania w dostosowaniu lokali pod względem wydziałów - wyjaśnił Mariusz Konieczny.
Jak będzie wyglądał Urząd Miejski w Gostyniu w kamienicy?
Główne wejście do urzędu będzie się znajdowało od strony dużej bramy, na deptaku. Z tego wejścia interesanci i pracownicy urzędu będą mieli dostęp do nowej klatki schodowej, odpowiadającej nowym przepisom i normom, a także do windy.W piwnicy będą znajdowały się pomieszczenia archiwalne z magazynami, natomiast od pierwszego piętra aż po samo poddasze będą dostępne biura wszystkich wydziałów, mieszczących się aktualnie przy ul. Wrocławskiej.
- Gmina Gostyń, jako właściciel nie przewiduje wynajmowania jakichkolwiek pomieszczeń w wyremontowanej kamienicy. Jednak ułożenie budynku, podział pomieszczeń wewnątrz, otworzyło wiele innych możliwości, związanych z ich wykorzystaniem - wyjaśnia Mariusz Konieczny. - W lokalu po byłym sklepie przygotowano salkę konferencyjną - z niezależnym wejściem i osobną toaletą. To pozwoli na jej wykorzystanie nawet poza funkcjonującym urzędem, po godzinach pracy. Na tym nam zależało - uzupełnia.
Starostwo powiatowe chętnie się przeprowadzi?
Po przebudowie kamienicy z budynku przy ul. Wrocławskiej znikną biura gostyńskiego magistratu. Co będzie się mieściło w pustych lokalach na parterze? Te miałyby zostać wykorzystane, jak do tej pory, na cele administracyjne, ale przez Starostwo Powiatowe w Gostyniu.
- Jesteśmy po wstępnych rozmowach na ten temat. Zgodnie z ustaleniami zleciliśmy wycenę dolnej kondygnacji budynku, którą aktualnie zajmuje gmina Gostyń. Uważam, że - biorąc pod uwagę historyczne znaczenie tego obiektu - wykorzystanie go na potrzeby samorządu powiatowego powinno być najwłaściwszym rozwiązaniem. Powiat jest zainteresowany dalszymi rozmowami w tej sprawie i sfinalizowaniem ustaleń w następnej kadencji samorządu - tłumaczy Robert Marcinkowski, gostyński starosta.
Zakres robót w ostatnim etapie modernizacji zabytkowej kamienicy przy 1 Maja w Gostyniu (zgodnie ze specyfikacją):
wykonanie nowej instalacji elektrycznej,
wykonanie nowej instalacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji kanalizacji deszczowej,
wykonanie nowego podziału pomieszczeń,
wykonanie szybu windowego z klatką schodowa oraz dźwigiem osobowym oraz przebudowa części dachu potrzebnej do wykonania szybu pod dźwig osobowy,
przebudowa elewacji od strony podwórza wraz z wykonaniem nowej ściany elewacyjnej szklanej,
budowa nowego skrzydła od strony podwórza,
przebudowa ścian wewnętrznych,
wykonanie kompleksowych prac remontowych polegających na położeniu nowych okładzin ściennych i podłogowych,
wykonanie instalacji alarmowej oraz instalacji antenowej związanej z zarządzaniem kryzysowym oraz obroną ludności,
montaż stolarki okiennej i drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej,
wykonanie instalacji UPS oraz okablowania strukturalnego, wraz z zakupem urządzeń,
ułożenie okablowania sieci LAN wraz z wykonaniem punktów dostępu,
W postępowaniu przetargowym jako wykonawcę wybrano firmę Raf-Mal R. Piotrowski z Gostynia, która podjęła się zrealizowania inwestycji za 8 490 998 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.