Zgłaszający problemy rodzinne, konflikty i zachowania agresywne otrzymują tam bezpłatną pomoc, udzielaną w ramach indywidualnych konsultacji specjalistów. Działalność skierowana jest na szukanie rozwiązań, które mogą zapewnić wzmocnienie funkcjonowania osoby lub rodziny w trudnej dla niej sytuacji, a także na zwiększenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych oraz umiejętności w pełnieniu ról w rodzinie i w społeczeństwie.
Pomoc obejmuje też wsparcie przy doświadczaniu kryzysów oraz wsparcie w sytuacji doświadczania przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, finansowej - mówi Mirosław Sobkowiak, prezes Stowarzyszenia Dziecko w Gostyniu. - Mamy świadomość, że inflacja, zubożenie, wojna polityczna przed wyborami, wojna tuż za granicą, zmiany popandemiczne, uzależnienia, nietrwałość związków rodzinnych i inne nasze codzienne trudności spowodowały znaczne nasilenie zjawisk niekorzystnych dla bezpiecznego funkcjonowania rodzin – dodaje.
Prezes Stowarzyszenia Dziecko wymienia takie zjawiska jak np.:
- eskalacja przemocy i konfliktów oraz awantur rodzinnych,
- częstsze niekontrolowane sięganie po alkohol i inne używki,
- przemoc, pojawiające się trudności natury emocjonalnej, trwale utrzymujący się stres.
- intensywny lęk,
- poczucie bezsilności i nawet przerażenie tą sytuacją,
- obniżenie standardu życia,
- zmęczenie i przepracowanie rodziców i opiekunów,
- osłabienie więzi z dziadkami i członkami rodziny niezamieszkującymi wspólnie oraz z przyjaciółmi.
- Wsparcie udzielane przez specjalistów ośrodka ”Nie jesteś samo, sama, sam” jest odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie na wspieranie rodzin i osób doznających przemocy czy krzywdzenia - uzupełnia Mirosław Sobkowiak.
Ośrodek wsparcia dla osób zależnych, zagrożonych doświadczeniem przemocy domowej został uruchomiony przez Stowarzyszenie Dziecko, we współpracy z PCPR w Gostyniu. Jego działalność i specjalistyczna pomoc adresowane są w szczególności do osób i rodzin zależnych (dzieci, partnerki, partnerzy, członkowie rodzin, osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy) uwikłanych w zachowania przemocowe, rodziców z trudnościami wychowawczymi, rodziców w kryzysie, młodzieży przeżywającej trudności związane z funkcjonowaniem w rodzinie czy w środowisku.
Ośrodek przy PCPR w Gostyniu już działa
Szeroko rozumianego wsparcia specjalistycznego bezpłatnie udzielają zgłaszającym się specjaliści z zakresu psychologii, interwencji kryzysowej, wsparcia dla osób krzywdzonych, terapii, pedagogiki rodziny.Ośrodek działa od lipca do grudnia 2024 r. Specjaliści są gotowi do rozmów w poniedziałki lub czwartki w godzinach popołudniowych, w siedzibie PCPR w Gostyniu, ul. Wrocławska 8, II poziom, pok. nr 203 i 204.
Rejestracja na spotkanie ze specjalistą wymaga wcześniejszego telefonicznego umówienia się na konsultacje – nr telefonu 725 167 236 (Stowarzyszenie Dziecko) lub 65 572 75 28 (PCPR w Gostyniu) albo 601 071 487 lub mail: stowarzyszeniedziecko@wp.pl
Ze wsparcia mogą skorzystać osoby lub rodziny zgłaszające problemy z doznawaniem przemocy czy krzywdzenia. Pomoc udzielana jest też osobom kierowanym do ośrodka przez: sąd rodzinny, zespół kuratorów sądowych, policję, pracowników socjalnych OPS i PCPR oraz pedagogów szkolnych.
Placówka została uruchomiona w ramach projektu „Nie jesteś samo, sama, sam”, który zajął drugie miejsce w wojewódzkim konkursie „Wspieranie działań skierowanych do osób zależnych zagrożonych doświadczeniem przemocy lub doświadczających przemocy domowej, w szczególności do seniorów, dzieci, osób z ograniczoną sprawnością oraz działań w zakresie przeciwdziałania przemocy podejmowanych na rzecz osób zależnych."
Dzięki temu projekt „Nie jesteś samo, sama, sam” uzyskał dofinansowanie z funduszy samorządu wojewódzkiego, na wykonanie - w formie wspierania - zadań publicznych województwa z dziedziny pomocy społecznej w 2024 roku. Z budżetu województwa Gostyń otrzymał 26 000 zł, Stowarzyszenie Dziecko dokłada na ten cel 7350 zł. Realizację działań wspiera jako partner PCPR w Gostyniu.
- Tworząc ten partnerski projekt, Stowarzyszenie i PCPR w Gostyniu przyjęły sobie za cele: wieloobszarowe wspieranie rodzin oraz uświadamianie rodzinom i specjalistom wspierającym rodziny, jakie zjawiska, w szczególności: trudności i problemy wychowawcze oraz zjawiska uzależnień i przemocy, zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu rodziny i jej stabilności. Celem jest także wskazywanie sposobów radzenia sobie z tymi trudnościami i problemami – tłumaczy Mirosław Sobkowiak, prezes Stowarzyszenia Dziecko w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.