Ochotnicza straż pożarna, poza gaszeniem pożarów i wyjazdami do innych interwencji jest w każdej wsi – obok koła gospodyń wiejskich – organizacją, wokół której toczy się życie mieszkańców. Widać to było podczas obchodzonych we wtorek, 3 maja 2022 r. 100. urodzinach OSP Szelejewo, gdzie oprócz strażaków oraz ich kolegów i koleżanek z innych OSP w gminie Piaski, gości i przedstawicieli samorządów, zgromadziło się wielu mieszkańców Szelejewa. Oczywiście, według dat szelejewskie OSP jubileusz 100-lecie istnienia miało w 2020 r., jednak ze względu na pandemię- jak wiele innych uroczystości- przełożono "na lepsze czasy". Przy okazji urodzin zorganizowano również gminne obchody Dnia Strażaka.
- Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa następujących strażaków:
- Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:
- Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono:
- Odznaką strażak wzorowy odznaczeni zostali:
- Odznaką za wysługę lat odznaczeni byli następujący strażacy- ochotnicy:
- Rys historyczny OSP Szelejewo
Po mszy świętej celebrowanej przez proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Pocieszenia, ks. Roberta Ławniczaka nastąpił przemarsz przez Szelejewo na boisko sportowe. Na czele szła orkiestra dęta Miasta i Gminy Gostyń pod batutą Piotra Kaczora, dowódca uroczystości dh Wojciech Kołacki (komendant gminny ZOSP RP), poczet sztandarowy OSP Szelejewo, pozostałe poczty sztandarowe, członkowie OSP Szelejewo, delegacje OSP, zaproszeni goście (w tym Jan Dziedziczak, poseł na sejm i Janusz Sikora, wicestarosta gostyński) oraz mieszkańcy. Pochód zamykały samochody pożarnicze.
Podczas uroczystości dh Mikołaj Wojtyczka, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Piaskach i Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski wręczyli dyplomy dla wyróżniających się druhen i druhów z poszczególnych jednostek OSP z gminy Piaski:
- dh Krzysztof Jankowiak OSP Bodzewo
- dh Remigiusz Janicki OSP Godurowo
- dhna Paulina Figielek OSP Grabonóg
- dh Piotr Tomczak OSP Smogorzewo
- bryg. mgr. inż Michał Pohl OSP Piaski
- dh Konrad Kaźmierczak OSP Strzelce Wielkie
- dh Radosław Koralewski OSP Szelejewo
- dh Jacek Jańczak OSP Rębowo.
Następnie uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego im. Gen. Stanisława Taczaka dh Grzegorz Marszałek, wiceprezes Zarządu Oddziału Województwa Wielkopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poznaniu, i dh Mikołaj Wojtyczka Prezes ZOG ZOSP RP w Piaskach odznaczyli:
Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa następujących strażaków:
- dh Roman Nowiński
- dh Andrzej Witkowski
- dh Stanisław Wesołek
- dh Janusz Przybylski
- dhna Maria Wesołek.
Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:
- dh Witold Baran
- dhna Adriana Karolewicz.
Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono:
- dh Jacek Ciesielski
- dh Maciej Kubiak
- dh Mateusz Sikora.
Odznaką strażak wzorowy odznaczeni zostali:
- dh Piotr Czajka
- dh Dawid Matuszak
- dh Radosław Koralewski
- dhna Weronika Rymaniak Mikołajczak
- dh Tomasz Talaga
- Tomasz Tyrakowski
- Łukasz Urbaniak.
Odznaką za wysługę lat odznaczeni byli następujący strażacy- ochotnicy:
- dh Czesław Lempaszak 50 lat
- dh Marian Kasperkowiak 40 lat
- dh Andrzej Witkowski 35 lat
- dh Ryszard Wojtkowiak 35 lat
- dh Stanisław Wesołek 30 lat
- dh Roman Nowiński 30 lat
- dh Paweł Wyzuj 30 lat
- dh Janusz Przybylski 20 lat
- dhna Adriana Karolewicz 10 lat
- dh Maciej Kubiak 10 lat
- dhna Weronika Rymaniak Mikołajczak 10 lat
- dh Radosław Koralewski 10 lat
- dh Mikołaj Milewski 10 lat.
Po wręczeniu odznaczeń i dyplomów rys historyczny 100-letniej jubilatki przedstawił dh Jacek Ciesielski, przewodniczący komisji rewizyjnej OSP w Szelejewie.
Całą uroczystość prowadził Sebastian Nowak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach oraz dhna Maria Wesołek, członek Zarządu OSP w Szelejewie.
Część oficjalną zakończył brawurowy występ mażoretek Big Bang z Gostynia.
Po uroczystościach można było uraczyć się pyszną grochówką, która od początku nęciła wszystkich zebranych.
Rys historyczny OSP Szelejewo
Szelejewskie OSP powstało w połowie 1920 r. w majątku senatora Stanisława Karłowskiego, który udostępnił pomieszczenie na przechowanie sprzętu strażackiego, a we wsi Szelejewo Pierwsze znajdowała się prymitywna szopa spełniająca funkcję składnicy podręcznego sprzętu gaśniczego.
Pierwszym naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szelejewie był dh Tomasz Fydryszak, który do wybuchu wojny i po jej zakończeniu dalej kontynuował komendanturę w tej jednostce do 1949 r. zastępcą był dh Franciszek Gnacy, sekretarzem dh Wincenty Pietrzak, skarbnikiem dh Jan Wolniak. Działalność jednostki skupiała się na ochronie majątku w Szelejewie i okolicznych folwarków Bielaw, Stefanowa i Anteczkowa, a szelejewska straż posiadała tylko 2 beczki z wodą na wozach konnych i 1 sikawkę ręczną, sprzęt przeciwpożarowy do tłumienia i gaszenia ognia oraz szybkie i zdrowe konie. W 1989 r. otrzymali nowy wóz bojowy i sztandar. OSP Szelejewo zajmowała się także działalnością kulturalno – oświatową. Przez 5 lat działała orkiestra dęta pod dyrekcją Franciszka Nowaka. Była też do 2015 r. organizatorem Gminnych Zawodów Sportowo Pożarniczych oraz Powiatowych (…)W 2000 roku przenieśli się do nowej remizy strażackiej, w 2011 poświęcono kolejny sztandar, a rok później figurę św. Floriana. W 2021 r. powstał na ścianie remizy mural. Jednostka liczy dziś ponad 30 druhów.
Natomiast w Pępowie tego samego dnia odbyły się uroczystości przekazania nowego sztandaru, o czym piszemy TUTAJ.
Gmina Piaski wygrała też w V Powiatowych Zawodach w Piłce Nożnej MDP, o czym mozna przeczytać TU.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.