Ogólnopolski konkurs ekonomiczny Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów od lat organizuje Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF). Konkurs skierowany jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z całej Polski, wcześniej uczestniczyli w nim gimnazjaliści. Od 2006 roku, w szesnastu edycjach konkursu wzięło udział blisko 12 tysięcy uczniów.
- Co roku poświęcony jest innej tematyce z obszaru zagadnień ekonomiczno-finansowych i ma na celu edukację finansową młodzieży - czytamy na profilu internetowym organizatora.
Tegoroczna edycja konkursu nosiła tytuł „Portfel nastolatka”. Zakres tematyczny uwzględniał: planowanie finansowe, potrzeba, zachcianka, metoda SMART, budżet osobisty, deficyt, nadwyżka, równowaga budżetowa, a także konto młodzieżowe, produkty finansowe dla młodzieży, zakładanie własnego konta, PIN, karta płatnicza, rodzaje kart, bezpieczeństwo korzystania z kart płatniczych, płatności bezgotówkowe, bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych, BLIK, oszczędzanie, bankowość mobilna oraz inflacja.
W eliminacjach do konkursu wzięło udział 9 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Borku Wlkp., nad przygotowaniami czuwała nauczycielka matematyki, Anna Majewska.
- Uczniowie rozwiązywali test eliminacyjny i tym samym przygotowywali się do konkursu. Materiały udostępniał organizator. Test składał się z 3 części. Były to typowo testowe pytania zamknięte, zadania i zadanie opisowe, w którym uczniowie musieli wykazać się myśleniem na dany temat i swoimi wizjami - wyjaśnia Anna Majewska.
Pracę eliminacyjną uczniowie z boreckiej "podstawówki" rozwiązywali w domu samodzielnie, mogli korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł, w tym z materiałów udostępnionych na stronie internetowej organizatora. Weronika Godniak pamięta, że w ostatniej części testu eliminacyjnego pisała o tym, jakie są korzyści z posiadania konta bankowego w młodym wieku.
- Jest wiele korzyści. Posiadanie konta uczy nas racjonalnego zarządzania pieniędzmi poprzez, na przykład możliwość kontrolowania historii naszych wydatków - mówi dzisiaj finalistka tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów.
Borecka placówka w kwietniu wysłała prace eliminacyjne do organizatora. Jak się okazało, testy 6 uczniów z boreckiej grupy zostały przez jurorów ocenione bardzo wysoko - uczestnicy otrzymali ponad 70 punktów na 90 możliwych.
Z całej puli 247 prac, które wpłynęły na konkurs, wyodrębnionych zostało 12 najlepszych w całym kraju - czyli miejsce od 1 do 10 i dwa wyróżnienia. Cała dwunastka weszła do finału ogólnopolskiego konkursu. Jako jedyna z Wielkopolski do ścisłego finału zakwalifikowała się Weronika Godniak, uczennica klasy 8a szkoły w Borku Wlkp., pokonując ponad 230 rywali z całej Polski.
- Z tego, co wiem od organizatorów, czego nie napisano na oficjalnym profilu konkursu, praca Weroniki - ta eliminacyjna - była oceniona najwyżej z całej Polski - mówi Anna Majewska.
Finał konkursu odbył się 2 i 3 czerwca 2023 r. w Warszawie, w hotelu Holiday Inn Warsaw City Centre.
- Pytania finałowe wymagały dużej wiedzy, w tym praktycznej - zdradza Weronika Godniak. - Test finałowy składał się z 9 pytań i mieliśmy na niego 60 minut - dodaje.
Uczniowie wykorzystywali wiedzę, którą posiedli w trakcie przygotowywania eliminacyjnego. Weronika zajęła 4. miejsce i tym samym znalazła się w gronie najlepszych młodych polskich ekonomistów. Ósmoklasistka z Borku przyznaje, że matematyka to jeden z jej ulubionych przedmiotów.
- Interesuję się ekonomią i finansami, gdyż jest to dziedzina nauki przydatna w życiu niezależnie do zawodu, który się wykonuje - mówi.
Weronika nie narzekała na nudę podczas warsztatów, jakie organizatorzy przygotowali ramach finału Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów. Uczestnicy konkursu szkolili się w następujących tematach:
- „Socjotechnika – co można stracić”,
- „Co się stanie, gdy porwą nas kosmici? Czyli po co nam ubezpieczenia”
- „Zabezpieczenia polskich banknotów obiegowych”.
- Wiedza zdobyta podczas przygotowań do konkursu oraz warsztatów finałowych będzie dla mnie przydatna w dalszym życiu. Było to ciekawe doświadczenie. Uważam, że było warto wziąć udział w konkursie i zachęcam każdego do spróbowania swoich sił - komentuje Weronika Godniak.
Teraz myśli o wakacjach, a jeśli chodzi o dalszą edukację... być może studia zwiazane z chemią.
- To dla mnie jeszcze zbyt daleka przyszłość - uzupełnia nasza rozmówczyni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.