Część remontów na stacji uzdatniania wody w Drzewcach odbyła się jeszcze w poprzednim roku - finansowane były głównie z pieniędzy gminnych. Trwająca obecnie inwestycja, warta 3.435.000,00 zł w głównej mierze finansowana jest z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Wartość dofinansowania wynosi 2.940.000,00 zł.
W ramach zadania zostaną wykonane:
- budowa nowego zbiornika wody o pojemności 300,0 m3,
- montaż kolejnej sprężarki na SUW – bezolejowej śrubowej, z systemem filtracji powietrza, dostosowanej do standardów higienicznych, podnoszącej bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę, dzięki rezerwowaniu dotychczas eksploatowanego urządzenia,
- poprawa bezpieczeństwa mikrobiologicznego wody poprzez montaż lampy UV w obiekcie,
- wymiana zestawu pompowego, zastosowanie pomp o lepszych parametrach energetycznych, zastosowanie efektywnych pomp do płukania filtrów,
- modernizacja układu odprowadzenia popłuczyn (przebudowa/rozbudowa) odstojnika wód popłucznych wraz z rurociągiem odprowadzającym popłuczyny do odbiornika,
- poprawa warunków zasilania na sieci w najbardziej oddalonych punktach – wykonanie przepompowni strefowych wody, podnoszących lokalnie ciśnienie w zależności od potrzeb,
- modernizacja infrastruktury wodno – ściekowej na terenie gminy Poniec.
Jak postępują prace na SUW w Drzewcach?
Prace w Drzewcach trwają nieprzerwanie od początku roku, gołym okiem da się już zauważyć, że teren się zmienia.
- Całość prac idzie zgodnie z harmonogramem, nie przewidujemy żadnych opóźnień. Firma, która rozpoczęła inwestycję pracuje praktycznie od samego początku roku. Na tę chwilę mamy wylaną płytę fundamentową zbiornika - mówi Piotr Kogut, kierownik GZWiK w Poniecu z/s w Drzewcach.
Pompownie, które powstaną w najbliższym czasie, pozwolą na wyrównanie ciśnienia w dalej położonych nitkach sieci wodociągowej. To ważna informacja dla mieszkańców gminy Poniec, bowiem w najbardziej odległych miejscowościach ciśnienie wody jest niskie.
- W planach mamy powstanie także dwóch pompowni sieciowych wody. Mają one na celu zapewnienie prawidłowego ciśnienia i jego rozkładu po całej nitce sieci wodociągowych tak, żeby mieszkańcy odległych miejscowości mieli ciśnienie zadowalające i pozwalające na pobieranie wody. Mamy świadomość, że na bardziej odległych nitkach jest problem z uzyskaniem odpowiedniego ciśnienia - dodaje Piotr Kogut.
Kolejną innowacją będzie montaż lampy UV, która eliminuje z wody mikroorganizmy i drobnoustroje.
- To kolejne zabezpieczenie, które się u nas pojawi. Jest to lampa z promieniami ultrafioletowymi, które w 99% niszczą wszystkie drobne organizmy czy drobnoustroje zawarte w wodzie, co pozwoli produkować nam do mieszkańców wodę jak najlepszej jakości - mówi kierownik GZWiK.
Konieczne będzie wstrzymanie dostawy wody
Ponieckie wodociągi wymieniać będą także zestaw hydroforwy. To najważniejszy element stacji. Składa się z szeregu w pełni zautomatyzowanych urządzeń, które nie wymagają obsługi i które dzięki swojej budowie zapewniają nieprzerwane dostawy wody. Planuje się montaż pomp o większej wydajności, ale mniejszej mocy, co pozwoli na redukcję kosztów utrzymania.
- W tym momencie mieszkańcy mogą spodziewać się pierwszego wyłączenia wody na dłuższy moment to znaczy co najmniej 12 godzin. Prace będą zaplanowane w nocy tak, żeby mieszkańcy jak najmniej odczuli brak dostępu do wody. Oczywiście będziemy starali się w miarę możliwości zaopatrzyć mieszkańców w zastępczy dostęp do wody - komentuje Piotr Kogut.
Informacja o planowanej przerwie w dostawie zostanie przekazana z jak największym wyprzedzeniem - co najmniej tygodniowym. Wyłączenie będzie poprzedzone szeroką akcją medialną, by odbiorcy wody z ponieckich wodociągów byli świadomi planowanego wyłączenia. Informacja pojawi się na gminnych stronach internetowych, profilach na Facebooku oraz w lokalnych mediach, w tym oczywiście naszego portalu.