Reklama

Oddaliśmy wczoraj, 15 listopada ponad 12 litrów krwi. To już ostatnia akcja zbiórki krwi w takiej formule?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Oddaliśmy wczoraj, 15 listopada ponad 12 litrów krwi. To już ostatnia akcja zbiórki krwi w takiej formule? - Zdjęcie główne

Chętnych do oddania krwi w Gostyniu zawsze jest sporo | foto Agnieszka Andrzejewska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 listopada, po raz kolejny odbyła się w Gostyniu akcja zbiórki krwi i zapisów potencjalnych dawców szpiku. Do "Hutnika" przybyło 35 osób z czego 27 zostało zakwalifikowanych do poboru tego cennego płynu. To już ostatnia taka akcja w murach "Hutnika"? Mamy odpowiedź dyrektora.

Przez prawie dwa lata, a konkretniej od marca 2021 r. przyzwyczailiśmy się już do prawie comiesięcznych wizyt Klubu HDK PCK "Błękitna Kropelka"przy Urzędzie Gminy w Suchym Lesie  wraz z ekipą z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Charakterystyczne pojazdy parkowały przy budynku Gostyńskiego Ośrodka Kultury "Hutnik", w murach którego przez cały dzień odbywała się akcja zbiórki krwi.

Podczas ostaniej akcji, we wtorek 15 listopada 2022r., zgłosiło się łącznie 35 krwiodawców, z których po wstępnej selekcji dokonanej przez Macieja Jakubowskiego, lekarza kierującego zbiórką zakwalifikowano 27 osób. Oddały one łącznie 12,015 l drogocennego płynu, co w sumie daje w tym roku prawie 150 litrów krwi w dziewięciu akcjach.

Zarejestrowano również 3 osoby w polskiej bazie poltransplant. org jako potencjalnych dawców szpiku. Daje to w tym roku okrągłą liczbe 20 osób gotowych oddać szpik dla swojego genetycznego "bliźniaka". 

Ostatni raz w Hutniku?

Podczas wczorajszej akcji dowiedzieliśmy się, że była to na ten moment ostatnia zbiórka krwi przeprowadzona w gostyńskim ośrodku kultury w 2022 r.

- Dzisiaj jest ostatnia akcja stacjonarna, kolejną - w połowie grudnia - będziemy organizować w krwiobusie - zapowiada Paweł Kolosza prezes HDK PCK Błękitna Kropelka przy UM w Suchym Lesie, organizator zbiórek w Gostyniu.  - Krwiobus będzie zaparkowany również przy "Hutniku", więc adres zbiórki krwi się nie zmienia. 

Jak informuje, w przyszłym roku zbiórki krwi planowane są co dwa miesiące. Pierwsza - w lutym 2023 roku. Obiecujemy, że będziemy informować z wyprzedzeniem.

Dyrektor uspokaja

Czy to znaczy, że już nie bedzie zbiórek krwi w gościnnych progach gostyńskiego "Hutnika"?

- W grudniu nie będzie zbiórki w budynku ze względu na zajętość sali - wyjaśnia Tomasz Barton, dyrektor Gostynskiego Ośrodka Kultury. - Nie udało nam się znaleźć wolnego terminu. 

Zapewnia jednak, że czekający na oddanie krwi będą mogli 15 grudnia nadal usiąść w ciepłym holu budynku.


- Następne akcje [od lutego 2023- przyp. redakcji] nadal będa przeprowadzane u nas, w Hutniku- zapewnia dyrektor T. Barton .- Grudzień to wyjątek.

Zasady "pandemiczne" zostały przedłużone

Przypominamy również, że do 31 grudnia 2022 r. przedłużono zasady, które zaczęły obowiązywać przy zbiórkach krwi w okresie pandemicznym. Pierwsza z nich stanowi, że każdy krwiodawca otrzymuje, poza drobnym upominkiem i ekwiwalentem żywieniowym (czekolady, soki itp.), również 2 dni wolnego od pracy. Druga natomiast, że nadal funkcjonuje obowiązek noszenia maseczek ochronnych w podmiotach leczniczych. 

Pamiętaj o maseczce, zgłaszając się do oddania krwi w:

  • RCKiK w Poznaniu
  • Oddziałach Terenowych
  • w trakcie każdej wyjazdowej akcji pobierania krwi.

rys. RCKiK w Poznaniu. Stan zasobów poszczególnych grup krwi na dzień 16.11.22 r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy