reklama
reklama

Obwodnica „krajówki” dla Gostynia. Wchodzą na plac budowy natychmiast

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UW Poznań

Obwodnica „krajówki” dla Gostynia. Wchodzą na plac budowy natychmiast - Zdjęcie główne

Jest zielone światło na budowę obwodnicy krajowej "dwunastki" dla Gostynia | foto UW Poznań

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest zielone światło, czyli zezwolenie na budowę obwodnicy drogi krajowej nr 12 dla Gostynia (tzw. ZRID). Wykonawca - czyli konsorcjum firm Mirbud S.A. z siedzibą w Skierniewicach oraz spółki Kobylarnia - uzyskał je 31 lipca. Inwestycja ma ruszyć natychmiast.
reklama

Wczoraj (31 lipca) informowaliśmy o zamknięciu drogi z krajowej „dwunastki”, z Goli do Klonów, co ma związek z budową obwodnicy Gostynia - CZYTAJ TUTAJ. Jak Prace - według deklaracji wykonawcy - mają ruszyć już 3 sierpnia. W tym czasie wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu i wyznaczony objazd przez Stary Gostyń (co ważne, będzie możliwy dojazd do PSZOK). 

Jest zezwolenie na budowę obwodnicy Gostynia w ciągu DK 12

Kiedy podawaliśmy na portalu informację o zamknięciu drogi Gola - Klony, oficjalnie nie było jeszcze wiadomo, co z zezwoleniem na budowę obwodncy Gostynia (tzw. ZRID). Dziś (1 sierpnia) do naszej redakcji dotarła informacja, że jest zielone światło dla inwestycji. Okazało się, że ostatnie niezbędne uzupełnienie dokumentacji inwestor - czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - złożył w czwartek, 27 lipca. Wobec czego, wojewoda wielkopolski - Michał Zieliński - 31 lipca wydał decyzję zezwalajacą na budowę.
 
Droga - za kwotę ponad 247 mln zł - będzie zrealizowana w ramach Rządowego Programu Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, w którym ujętych zostało osiem "bypassów" wielkopolskich miast. 
- Budowa obwodnic jest kluczowa dla rozwoju infrastruktury drogowej w Wielkopolsce, ale również dla rozwoju tranzytowego na poziomie krajowym. To poprawa jakości i bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego - podkreśla wojewoda Michał Zieliński. 
Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, dzięki czemu inwestor, czyli Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, uprawniony jest do rozpoczęcia robót budowlanych. Wykonawca rozpoczyna realizację zadania od prac w Kosowie. 

Kiedy pojedziemy obwodnicą Gostynia? 

Obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12 będzie miała długość ok. 16,8 km. Na jej przebiegu zaplanowano dwa węzły drogowe typu WB (częściowo bezkolizyjne): "Gostyń" - na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 434 oraz „Piaski” - na skrzyżowaniu z docelową drogą wojewódzką nr 434 oraz drogą powiatową nr 4954P. Powstaną również dodatkowe jezdnie do obsługi przyległych nieruchomości, 14 obiektów inżynierskich, infrastruktura związana z funkcjonowaniem drogi, a także urządzenia ochrony środowiska. 

Jak wskazuje inwestor, podstawowym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w Gostyniu na krajowej nr 12. Dzięki temu ma zwiększyć się przepustowość innych dróg w mieście.

Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, w szczególności pomiędzy Lesznem a Jarocinem. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego w południowej części woj. wielkopolskiego - podkreśla Marcin Kucharczak, zastępca naczelnika Wydział Zamówień Publicznych w poznańskim oddziale GDDKiA.

Obwodnica - jak przewiduje umowa z wykonawcą - ma być gotowa w III kwartale 2025 roku.

 Wypłata odszkodowań za nieruchomości

Wydanie decyzji ZRID to nie tylko pozwolenie na budowę. Dokument określa także granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości.

Postępowanie administracyjne mające na celu ustalenie wysokości odszkodowania będzie prowadził wojewoda wielkopolski. Powołani przez niego niezależni biegli - rzeczoznawcy majątkowi - oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Decyzja odszkodowawcza będzie podstawą dla GDDKiA do zapłaty odszkodowań za przejęte nieruchomości - wyjaśnia Marcin Kucharczak. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama