- Obwodnica to nie tylko nowy ciąg komunikacyjny, to także duża szansa dla naszych samorządów i my z tej szansy postanowiliśmy skorzystać – powiedział Robert Marcinkowski, gostyński starosta.
Przypomnijmy, obwodnica krajowej „dwunastki (DK 12) dla Gostynia to droga o długości 17,3 km w układzie jednojezdniowym. Zgodnie z projektem, będzie przechodziła przez trzy gminy naszego powiatu: Gostyń, Piaski i Borek Wlkp. Powstanie 14 obiektów mostowych, a także dwa węzły (węzeł Gostyń oraz węzeł Piaski). Pomiędzy węzłami ruch będzie przebiegał w układzie 3-pasów. W przetargu, który zakończył się wiosną 2022 r. najkorzystniejszą ofertę na wykonanie inwestycji złożyło konsorcjum firm Mirbud SA z siedzibą w Skierniewicach (lider) i Kobylarnia S.A z siedzibą w Kobylarni (partner). Koszt budowy drogi to kwota 246 832 635,59 zł.
Starosta Robert Marcinkowski poinformował, że powiat gostyński, a także konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia zawarli porozumienie w związku z budową obwodnicy. Dotyczy ono użytkowania dróg lokalnych i modernizacji części odcinka drogi powiatowej.
- Będzie to wielkie wydarzenie pod względem logistycznym i budowlanym. Powiat gostyński już dziś jest wielkim placem budowy, a w niedalekiej przyszłości będzie jeszcze większym – powiedział starosta. – Chcemy to wykorzystać we współpracy z wykonawcą - dodał.
Porozumienie, które podpisał samorząd powiatowy z wykonawcą zadania dotyczy dróg lokalnych. Pierwotnie wykonawca zakładał budowy tak zwanych bajpasów na drogach powiatowych, żeby umożliwić zachowanie ciągłości ruchu.
- W trakcie rozmów udało się dojść do porozumienia, że bajpasy nie będą wykonane, za to konsorcjum realizujące zadanie zmodernizuje część drogi powiatowej, która jest w bardzo złym stanie i wymaga remontu – powiedział Robert Marcinkowski.
Drogi do zamknięcia przedstawia mapka. Szczegóły pod mapką
Dwie drogi zamknięte, ale dojazd do Kosowa, Siemowa, Starego Gostynia i Stankowa jest zapewniony
Wykonawca obwodnicy DK 12 dla Gostynia przewiduje utrudnienia w ruchu pojazdów w gminach Gostyń, Piaski i Borek Wlkp. Tymczasowo wiążą się one z zamknięciem dróg lub pewnych ich odcinków, co jest nieuniknione.W gminie Gostyń sprawa dotyczy 3 dróg, prostopadłych do wyznaczonego śladu obwodnicy: szosy od DK 12 w kierunku Kosowa, drogi od Goli w kierunku Starego Gostynia, a także między Golą a Klonami. W porozumieniu samorządu powiatu z konsorcjum Kobylarnia-Mirbud uzgodniono, że wykonawca przebuduje drogę prowadzącą z Goli (DK 12) w kierunku Klonów. W przypadku rezygnacji z bajpasów jest ona konieczna, gdyż tymczasowo (na kilka miesięcy) mają zostać wyłączone 2 pozostałe drogi powiatowe (z DK 12 do Kosowa oraz z DK 12 do Starego Gostynia).
Jak mówi kierownik budowy obwodnicy DK 12, jako pierwsza, jeszcze w maju zostanie zamknięta dla ruchu szosa Stary Gostyń – Gola, a później – droga DK 12 – Kosowo.
Przewidziano objazd do Kosowa, Starego Gostynia i dalej Stankowa czy Daleszyna, by „ułatwić życie” mieszkańcom tych miejscowości. Będzie to możliwe po zmodernizowaniu drogi Gola – Klony, która może się rozpocząć jeszcze przed uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ZRID. Drogi po remoncie, gotowej do użytku można się spodziewać jeszcze wiosną 2023 r.
- Drogi prowadzące z krajowej dwunastki do Kosowa i Starego Gostynia zostaną zamknięte dopiero wtedy, kiedy zmodernizujemy drogę przez Klony, to jest priorytet. Mieszkańcy zarówno Kosowa, Siemowa jak i Starego Gostynia czy dalej Stankowa będą mieli zapewniony dojazd do posesji. Konsultowaliśmy propozycję tych zmian z sołtysami Starego Gostynia i Kosowa. Pozytywnie odnieśli się do inicjatywy, tym bardziej, że dzięki chwilowemu zamknięciu dwóch dróg, uzyskamy bardzo konkretny, rzeczowy efekt - przebudowaną drogę z Goli do Klonów – podkreślił starosta.
Zwrócił uwagę, że na odcinku przy zakręcie droga do Klonów jest bardzo zniszczona, wymaga pilnych prac modernizacyjnych, które będą przeprowadzane na około 300 m przez wykonawcę Mirbud-Kobylarnia. W pozostałej części przebudowa będzie realizowana przez powiat gostyński w ramach bieżącego remontu.
– W ten sposób zamkniemy północno-zachodnią część powiatu praktycznie w całości zmodernizowanymi szosami – zauważył Robert Marcinkowski.
Zapowiedziano, że przy przebudowywanych częściach dróg powiatowych zaprojektowane są ścieżki rowerowe (kilkaset metrów w każdym miejscu).
– Jest to przygotowanie do tego, żeby w dalszym ciągu te ścieżki mogły być budowane, w kolejnych latach. Te ustalenia były jednym z elementów konsultacji, które przeprowadzaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem budowy obwodnicy drogi krajowej, kilka lat temu – zdradził gostyński starosta. – Pozostanie nam trasa do Starego Gostynia, ale zakładamy, że modernizacja tego odcinka będzie możliwa po wybudowaniu obwodnicy – dodał.
Kłopoty na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej (DW 434) z drogą w kierunku Dusiny
W związku z budową obwodnicy DK 12 dla Gostynia w okolicy skrzyżowania DW 434 z szosą do Dusiny powstanie węzeł Gostyń.
- Tutaj należy się spodziewać utrudnień, ale nie będzie takiej sytuacji, żebyśmy ruch zamykali całkowicie. Na drodze wojewódzkiej czy powiatowej – w Dusinie zamierzamy przeprowadzić organizację ruchu tak, by tego uniknąć – zapewnił Piotr Chmura, kierownik budowy obwodnicy.
Będą zamknięte drogi w gminie Piaski i Borek Wlkp.?
W gminie Piaski wykonawca planuje zamknięcie drogi za ulicą Poznańską, za Piaskami (w kierunku Smogorzewa).
- Tam powstanie wiadukt. Wyłączenie fragmentu drogi z ruchu nie nastąpi szybciej niż zakończenie przebudowy ul. Drzęczewskiej, by dzięki temu mogli dotrzeć do samego Smogorzewa – wyjaśniał Piotr Chmura.
W gminie Borek wykonawca nie zamierza zamknąć żadnej z dróg.
- Obwodnica idzie w dużej części przez lasy i pola i oczywiście to będą utrudnienia dla rolników, którzy mają ziemię w pobliżu placu budowy. Natomiast kłopoty na drogach nie będą aż tak widoczne, jak teraz możemy się obawiać – zapewnił kierownik budowy obwodnicy DK 12 dla Gostynia.
Z problemami z poruszaniem się po drogach trzeba się liczyć w miejscach łączenia dróg - w Kosowie i w Dąbrówce.
- Tam na pewno będą utrudnienia. Podobnie, jak przy budowie węzła Gostyń oraz Piaski, a także na skrzyżowaniach z drogami, przez które przechodzimy. Ale nie wydaje mi się, żeby to było bardzo odczuwalne – dodał Piotr Chmura
Na jakim etapie jest obecnie budowa obwodnicy DK 12 dla Gostynia?
Konsorcjum Kobylarnia – Mirbud, jako wykonawca inwestycji, wciąż czeka na decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), którą w stosunku do dróg krajowych wydaje wojewoda.
- Trwa procedura udziału społeczeństwa w sprawie ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, na etapie postępowania w sprawie wydania decyzji ZRID – powiedział Paweł Bruger, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej spółki Mirbud.
Rzecznik prasowy korporacji nadmienił, że ZRID ma być wydany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu do 4 maja 2023 roku.
- Jesteśmy gotowi do podjęcia prac w różnych lokalizacjach zaprojektowanej obwodnicy oraz różnych asortymentach robót – dodał Paweł Bruger.
Tymczasem prace przygotowawcze już trwają. W podgostyńskich lasach (w zakresie terenów Lasów Państwowych) przeprowadzono wycinkę drzew jeszcze zanim rozpoczął się sezon lęgowy ptaków.
– To przygotowania w lesie Kosowo i w okolicach Dąbrówki pod badania archeologiczne. Czekamy na archeologów, którzy wkrótce mają się pojawić – poinformował Piotr Chmura.
Dalsze prace przygotowawcze będą prowadzone już po uzyskaniu ZRID, czyli mniej więcej od początku maja. Od tej pory ekipa budowlana z konsorcjum powinna już być widoczna w terenie.
- Prace związane z budową drogi rozpoczniemy w okolicy Kosowa. Ale też ruszamy w Dąbrówce - tam mamy duży obiekt - estakadę o 250 m rozpiętości. Tak naprawdę będzie nas widać w trzech, czterech miejscach na raz – zapowiedział Piotr Chmura, kierownik budowy.
Realizacja inwestycji, ktora właściwie już trwa, zgodnie z planem ma potrwać 33 miesiące. Zakończenie budowy obwodnicy DK 12 dla Gostynia zaplanowano w marcu 2025 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.