reklama

Obchody 85. Rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gostyniu. "Naszą siłą są sojusze i mądrość"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody 85. Rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gostyniu. "Naszą siłą są sojusze i mądrość" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
44
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMieszkańcy Gostynia pamiętają o zbrojnej napaści Niemiec na Polskę. W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej na rynku tradycyjnie odbyła się uroczystość, podczas której delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Serca Jezusowego, a burmistrz Jerzy Kulak wygłosił okolicznościowe przemówienie. 
reklama

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 w kościele farnym pw. świętej Małgorzaty, gdzie odbyła się msza święta w intencji ofiar II wojny światowej.

Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy wraz z Orkiestrą Dętą Miasta i Gminy Gostyń, przeszli na rynek na drugą część uroczystości - odśpiewanie hymnu, przemówienie burmistrza Gostynia oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego.  

W tym miejscu oddano hołd tym, którzy poświęcili swe życie w obronie ojczyzny.

- W dobie wielu konfliktów narodowych i nietolerancji, pamięć o tych wydarzeniach jest dla nas wszystkich przestrogą, aby tragedia milionów ludzi na całym świecie nigdy się nie powtórzyła - powiedział miejski konferansjer, Eryk Pazoła.

reklama

Burmistrz Jerzy Kulak  przypomniał o tym, jak 1 września 1939 roku wojska niemieckie napadły na Polskę. Pociski artylerii okrętowej wcześnie rano spadły na Westerplatte, a bomby lotnicze na Wieluń. Już o godzinie 7:00 niemieckie armie były na terenie państwa polskiego. Nikt nie spodziewał się, że dzień ten będzie początkiem najkrwawszego konfliktu w historii naszego narodu. Wróg miał zdecydowaną przewagę technologiczną i operacyjną. Polska została zaatakowana przez sąsiadów i zdradzona przez sojuszników.

- Klęska wrześniowa skazała pokonany kraj na długie lata brutalnej okupacji naznaczonej łapankami, egzekucjami, kominami krematoriów. Poddawany eksterminacji naród potrafił jednak stawić opór, powołując struktury państwa podziemnego i wojskowej konspiracji. Żołnierz polski nie spoczął. Również żołnierze z ziemi gostyńskiej walczyli pod Tobrukiem, Narwikiem, Monte Cassino i wielu innych miejscach. Społeczeństwo Gostynia zaangażowało się w działalność ruchu oporu, pokazując, że nie straciło ducha walki i nie uznało totalitarnego porządku -  podkreślił podczas uroczystości Jerzy Kulak.

reklama

Wieńce złożyli m.in. przedstawiciele władz Gostynia i powiatu gostyńskiego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Zarządu Miejsko-Gminny OSP w Gostyniu, 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Gostyniu oraz delegacje placówek oświatowych.

- Naszą siłą w tych czasach są stabilne międzynarodowe sojusze i mądrość wyniesiona z dziejowych doświadczeń. Życzę wszystkim zgody, współpracy i partnerstwa dla pokoju. Nigdy więcej wojny  - zakończył swoje przemówienie burmistrz Gostynia.

Podczas uroczystości odmówiono wspólnie modlitwę, a na zakończenie odśpiewano ,,Rotę”.

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama