reklama

Enea Operator uruchomiła nowoczesną stację elektroenergetyczną w Borku Wlkp. Kosztowała ponad 31 milionów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Enea Operator

Enea Operator uruchomiła nowoczesną stację elektroenergetyczną  w Borku Wlkp. Kosztowała ponad 31 milionów - Zdjęcie główne

Symboliczne przecięcie wstęgi - od lewej starosta gostyński Robert Marcinkowski, następnie prezes Enea Operator Marek Szymankiewicz, wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski oraz burmistrz Borku Wlkp. Janusz Sikora | foto arch. Enea Operator

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSpółka Enea Operator zakończyła kolejną strategiczną i drogą inwestycję, tym razem w Borku Wielkopolskim. Powstała nowoczesna stacja elektroenergetyczna wysokiego napięcia. Zbudowano również ponad 14 km linii kablowo-napowietrznej 110 kV między Gostyniem a Borkiem Wlkp. oraz ponad 7 km linii średniego napięcia 15 kV, co znacząco zwiększy niezawodność i jakość zasilania w gminie i okolicach.
reklama

Budowa GPZ w Borku Wielkopolskim zakończona zgodnie z planem

Spółka, która zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej, realizowała zadanie w ramach projektu „Rozwój inteligentnej sieci elektroenergetycznej poprzez budowę stacji 110/15 kV Borek Wlkp. wraz z linią zasilającą WN oraz wyprowadzeniami SN”. Budowę GPZ (Głównego Punktu Zasilania) zakończono zgodnie z planem – w I połowie 2025 roku.  Projekt ten powstał w odpowiedzi na ograniczoną możliwość przyłączania nowych odbiorców oraz źródeł OZE w regionie. 

reklama

Ponad 14 km linii kablowo-napowietrznej, nowe linie średniego napięcia w gminie Borek Wlkp.

Realizacja kluczowego zadania w zakresie infrastruktury energetycznej pozwoliła na uruchomienie nowej stacji elektroenergetycznej 110/15 kV w Borku Wlkp., która wyposażona jest w nowoczesną infrastrukturę rozdzielczą i transformatorową. Obecna inwestycja obejmuje również budowę powiązań linii średniego napięcia z już istniejącą siecią.

Powstało ponad 14 km linii kablowo-napowietrznej wysokiego napięcia 110 kV relacji Gostyń - Borek Wlkp. oraz ponad 7 km nowych linii średniego napięcia 15 kV. Dzięki temu połączono GPZ z pięcioma miejscowościami: Strumiany, Trzecianów, Karolew, Borek Wlkp. i Jeżewo. Dzięki tej rozbudowie znacząco poprawiły się parametry napięciowe, zwiększył się potencjał przyłączeniowy, a sieć stała się bardziej odporna na zakłócenia i awarie.

reklama

Impuls rozwojowy dla boreckiej gospodarki

Postawienie nowej stacji i modernizacja układu sieciowego umożliwiły zwiększenie potencjału przyłączeniowego, realna stała się redukcja strat energii, zapewnioto też odpowiednie parametry napięciowe. To także, co bardzo podkreśla inwestor, impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki - w szczególności dla terenów przeznaczonych pod inwestycje biznesowe. Nowa infrastruktura energetyczna w Borku Wlkp. to również krok w kierunku rozwoju sieci inteligentnych (smart grid), umożliwiających efektywniejsze zarządzanie energią i większą integrację rozproszonych źródeł odnawialnych.

– Inwestycje takie jak ta w Borku Wielkopolskim pokazują, jak realnie wpływamy na rozwój regionów i bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców. Modernizujemy infrastrukturę, ale równolegle tworzymy przestrzeń dla dynamicznego rozwoju lokalnego biznesu i odnawialnych źródeł energii. Chcemy, by transformacja energetyczna opierała się na solidnych fundamentach, które właśnie dziś tworzymy – powiedział Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator.

reklama

To dopiero początek. W przyszłości nastąpi powiązanie GPZ w Borku wielkopolskim z...

Co ważne, uruchomienie stacji w Borku Wlkp. to element szerszej strategii inwestycyjnej, zmierzającej w kierunku utworzenia nowoczesnej i inteligentnej sieci elektroenergetycznej. Zakończono dopiero pierwszy etap w tworzeniu infrastruktury dla odbiorców Enea Operator, którzy dotychczas zasilani byli głównie z sieci energetycznej sąsiedniego OSD. Zgodnie z koncepcją rozwoju sieci, w przyszłości nastąpi powiązanie GPZ-u Borek z planowanym GPZ Książ i - dalej poprzez GPZ Środa - powiązanie z SE (Stacją Energetyczną) Kromolice (ok. 26 km linii).

To (...) także wyraz naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój regionu. Dzięki tej inwestycji poprawimy niezawodność dostaw energii, co jest kluczowe dla naszych klientów. Nowy GPZ znacząco wzmocni bezpieczeństwo energetyczne tej części Wielkopolski – podkreślał Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator.

Poprawi bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców

Burmistrz Borku Wlkp. Janusz Sikora podziękował prezesowi Enei Operator za oddanie do użytku nowoczesnej stacji elektroenergetycznej, która znacząco poprawi bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców i przyczyni się do rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz zwiększy możliwości potencjału lokalnej gospodarki.

Wartość projektu „Rozwój inteligentnej sieci elektroenergetycznej poprzez budowę stacji 110/15 kV Borek Wlkp. wraz z linią zasilającą WN oraz wyprowadzeniami SN” wynosi 31,4 mln zł netto. Inwestycja została współfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” – dotacja wynosi 22,6 mln zł.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo