Reklama

Nowo wybudowana droga z niedociągnięciami? Co się nie podoba na ul. Krótkiej w Gostyniu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie wszystkim podoba się ul. Krótka w Gostyniu w nowej odsłonie. Za to - przed odbiorem inwestycji i otwarciem drogi - jest oblegana przez samochody.

Reklama

- Proszę o wyjaśnienie na piśmie dlaczego tak zaprojektowano, wykonano i zatwierdzono ul. Krótką z podaniem nazwisk osób odpowiedzialnych - mówiła radna Krystyna Hejnowicz na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu. Inwestycję rozpoczęto miesiąc temu - CZYTAJ TUTAJ.

Zakończyła się przebudowa ul. Krótkiej w Gostyniu - tak brzmi komunikat Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Droga jednak wciąż jest zamknięta dla ruchu.

- Wiem, że wszystkie prace zostały wykonane, w czwartek wykonawca miał malować znaki poziome - mówił 23 września Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Wczoraj znaki poziome powstały, pojawiło się m.in. namalowane przejście dla pieszych. Ale droga wciąż jest zamknięta. Wyłączenia ruchu pojazdów wymagał zakres prac, jakie były przeprowadzone na ul. Krótkiej - wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo.

Inwestycja nieodebrana, za to przez samochody oblegana

Jak ustaliliśmy, prace się zakończyły, a najbliższe dni poświęcone mają być na roboty odbiorowe tej inwestycji. Wykonawca ma czas do końca września.

- Obecnie jest to teren czy plac budowy, wciąż przejęty przez wykonawcę. Nie został zwrócony gminie - w całości nadzór nad tym terenem prowadzi wykonawca - informował wczoraj naczelnik Mariusz Konieczny.

Mimo że z jednej i drugiej strony ulicy Krótkiej stoją znaki i pachołki, które zakazują wjazdu, od kilku dni na parkingach, jakie tam wyznaczono, pozostawiane są samochody. Kierowcy, omijając barierkę, wjeżdżają - mimo zakazu - i zostawiają auta na parkingu, po czym kierują się do miasta. Często całymi rodzinami. Nie zwracają uwagi na fakt, że samochód zostawili na placu budowy.

Pojawiają się pytania, czy parking przy ul. Krótkiej będzie płatny? Póki co uchwały rady miejskiej w tej sprawie nie ma.

 

Krawiężniki na ul. Krótkiej nieprzejezdne

W ramach remontu na ul. Krótkiej wykonano kanalizację deszczową, która została włączona do kolektora znajdującego się w parku na Pl. Karola Marcinkowskiego. Poza tym na tej ulicy została wykonana nowa nawierzchnia drogi (zniknęły tzw. kocie łby, jest kostka brukowa), powstały chodniki. Podczas przebudowy wyznaczone zostały też miejsca postojowe dla samochodów.

Radna Krystyna Hejnowicz, nawiązując do inwestycji, na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu nawiązała do rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z 30 maja 2000 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie. Radna powoływała się na par. 231, który określa wysokość krawężników. Jej zdaniem nowo wybudowana droga pod tym względem została źle przygotowana - krawężniki są zbyt wysokie, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością fizyczną.

- Na ulicy Krótkiej jest wyznaczone miejsce dla osoby niepełnosprawnej, ale żeby dostać się na chodnik parkingu trzeba pokonać krawężnik o wysokości 10 cm z każdej strony. Zakładam, że osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim pojedzie środkiem drogi ale  znowu musi pokonać krawężniki o wysokości 4 cm i 6 cm, po to, żeby dostać się na chodnik przy ul. Wiosny Ludów i ul. Bojanowskiego. Zaznaczam, że jest to nowa ulica, robiona od podstaw. Proszę na piśmie o wyjaśnienie dlaczego tak zaprojektowano, wykonano i zatwierdzono ul. Krótką z podaniem nazwisk osób odpowiedzialnych - powiedziała Krystyna Hejnowicz.

Ze strony urzędu otrzymała zapewnienie, że odpowiedź otrzyma.

 

§ 231. rozporządzenia mówi o wysokości krawężników:

  • 1. Krawężnik powinien wystawać ponad poziom nawierzchni jezdni:
  • 1) jeśli między jezdnią a chodnikiem dla pieszych lub obsługi bądź ścieżką rowerową:
  • a) nie ma bariery - nie mniej niż 0,14 m i nie więcej niż 0,18 m,
  • b) jest bariera - nie mniej niż 0,08 m i nie więcej niż 0,14 m,
  • 2) jeśli umieszczony jest przy barierze zamocowanej na skraju obiektu - nie mniej niż 0,14 m i nie więcej niż 0,18 m.
  • 2. Górna krawędź krawężników powinna być dostosowana do pochylenia niwelety jezdni.
  • 3. Krawężnik powinien mieć ścięcie od strony jezdni, powyżej poziomu nawierzchni, o pochyleniu nie większym niż 2,5 : 1 i nie mniejszym niż 4 :1.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy