Reklama

Reklama

Nowe dowody osobiste już od listopada. Z odręcznym podpisem, wizerunkiem twarzy i odciskami palców

Opublikowano: sob, 23 paź 2021 06:05
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Nowe dowody osobiste już od listopada.  Z odręcznym podpisem, wizerunkiem twarzy i odciskami palców - Zdjęcie główne

Gostyń, powiat gostyński. Od 8 lipca będzie można wymieniać dowody osobiste w urzędzie | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowe dowody osobiste z drugą cechą biometryczną rząd wprowadza od 7 listopada. Od następnego dnia, od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać już wnioski o dokument tożsamości według nowych regulacji.

Reklama

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to elementy, które wkrótce znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych. Nasz kraj dostosowuje dokumenty  do wymogów Unii Europejskiej.

Nowe dowody - skąd taki pomysł?

Będziemy mieć nowe dowody - z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Skąd takie zmiany? To efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 20 czerwca 2019 r. Teraz Polska powinna dostosować przepisy krajowe w kwestii zabezpieczenia dowodów osobistych do wymogów Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.
Przypomnijmy,  dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia. Termin został jednak przesunięty z powodu zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców. Jak przekonuje rząd, ten problem został już rozwiązany.

Nowe dokumenty lepiej zabezpieczone

Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną, która podobnie jak w przypadku paszportów, zawierać będzie wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Warstwa elektroniczna ma dzięki temu cechować się wysokim stopniem zabezpieczenia. Zostanie też uwidoczniony podpis posiadacza. Nowy wzór dokumentu tożsamości z drugą cecha biometryczną zostanie wprowadzony 7 listopada. W ogólnopolskim serwisie rządowym Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA i Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM wyjaśniają, że odciski palców będą znajdowały się w warstwie elektronicznej dowodu osobistego oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych. W momencie odebrania dowodu przez obywatela albo, gdy obywatel nie odbierze dowodu w ciągu 90 dni od daty wydania (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie) będą automatycznie usuwane z rejestru.

Wiceminister Paweł Szefernaker przedstawił szczegóły nowych rozwiązań.

- Dowody osobiste będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców - powiedział.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że Polacy nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych.

- Zapewniam, że sprzęt, który będzie wykorzystywany, gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych – zaznaczył Janusz Cieszyński z KPRM. 

Nowe dowody osobiste, nowy sprzęt i dwumiesięczny poślizg

Odciski palców mają być odwzorowywane w urzędzie, czyli analogicznie do wydawania paszportów. Stąd też była konieczność zakupienia właściwego sprzętu. I tu pojawiły się problemy, które spowodowały dwumiesięczny poślizg. Pierwotnie bowiem nowe dokumenty miały być wdrażane od początku sierpnia.

- Przyczyna była bardzo prozaiczna. Okazało się, że sprzęt, który został pierwotnie dostarczony, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa - wyjaśniał później minister Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM. - Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe, dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych - dodał.

Pod koniec września zakończyło się postępowanie w sprawie zakupu czytników linii papilarnych, które mają umożliwić wydawania dowodów osobistych z odciskami palców. Ministerstwo gwarantuje, że obecnie urządzenia te spełniają wszystkie normy i przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa. Skanery przystosowane do nowego rodzaju dokumentów podobno trafiły już do kilku tysięcy gmin – w sumie dostarczono dokładnie 7450 skanerów do 2479 lokalizacji. W pierwszej połowie października rozpoczęła się dostawa 335 mobilnych stacji urzędników. umożliwią one oddanie odcisków palców w sytuacji szczególnej, przez osoby, które nie będą mogły osobiście lub samodzielnie dotrzeć do urzędu gminy. Stacja będzie do nich podjeżdżać.

Nowy dowód osobisty. Inne zmiany

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) - będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).
Jest jeszcze jedna zmiana. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Bez wymiany dotychczasowych dowodów

Oto pytanie, które zadaje sobie wiele osób - czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobiste? Nie, dotychczasowych, ważnych dowodów nie trzeba będzie wymieniać. Będzie można z nich korzystać do czasu, aż minie ich ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 7 listopada lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Jak złożyć wniosek o nowy dowód?

Zgodnie z komunikatem ministra cyfryzacji wprowadzenie rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie nowego dowodu osobistego zostało zaplanowane na 7 listopada 2021 r. Oznacza to, że od poniedziałku, 8 listopada, w urzędach mieszkańcy będą mogli składać już wnioski o dokument tożsamości według nowych regulacji. Zatem po wejściu nadchodzący zmian z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Ale z drugiej - nowy rodzaj dokumentu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online.

Mówiąc wprost, z chwilą wejścia nowych przepisów w życie niemal zupełnie skończy się możliwość składania wniosków o dowód osobisty za pośrednictwem internetu (z furtki tej będą mogły korzystać wyłącznie osoby do 12. roku życia i te, od których nie będą pobierane odciski palców). Cała reszta będzie musiała osobiście pofatygować się do miejscowego urzędu gminy, by dać urzędnikom szansę na pobranie odcisków palców.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.