Reklama

Nowa droga za 15 milionów, czy gmina potrzebuje więcej kasy? Kolejna duża inwestycja w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM w Gostyniu

Nowa droga za 15 milionów, czy gmina potrzebuje więcej kasy? Kolejna duża inwestycja w Gostyniu - Zdjęcie główne

Strefa Gospodarcza w Czachorowie z "lotu ptaka". Wkrótce powstanie tam nowa droga | foto UM w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyński samorząd ogłosił przetarg na wybudowanie drogi w Strefie Gospodarczej w Czachorowie. Pracownicy firm, ale też mieszkańcy wiosek położonych w południowej części gminy będą mieli alternatywny wyjazd na trasę w kierunku Rawicza czy dalej - Wrocławia. Na dwuletnią inwestycję w WPF zapisano w sumie 15 mln zł.

Czy 15 mln zł wystarczy na wybudowanie nowej drogi w Gostyniu?

Po raz pierwszy gmina Gostyń będzie realizowała dużą inwestycję drogową w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Samorząd ogłosił właśnie przetarg na wybudowanie drogi w Strefie Gospodarczej w Czachorowie. To zadanie zaplanowane na 2 lata, dlatego zostało wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF) gminy Gostyń.

Będzie alternatywą dla kierowców jadących w kierunku Wrocławia

Dzięki tej inwestycji powstanie alternatywny wyjazd ze strefy m.in. w kierunku Wrocławia. Na realizację tego zadania gmina pozyskała aż 10 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Za to w WPF na pokrycie kosztów realizacji wpisano w sumie 15 mln zł.

Nowa droga będzie miała blisko 1,5 km długości. Nawierzchnia wybudowana zostanie z trylinki. Powstaną przy niej chodniki, a w sąsiedztwie miejsca postojowe dla samochodów osobowych i ciężarowych. W ramach inwestycji wybudowana zostanie także kanalizacja deszczowa, sanitarna wraz z przepompownią, wodociąg i kanał technologiczny. Pojawi się oświetlenie wzdłuż drogi z oprawami typu LED. Nie zapomniano także o zieleni.

Docelowo nowo wybudowana droga ma stanowić wyprowadzenie ciężkiego taboru samochodowego ze strefy gospodarczej do nowo powstałej obwodnicy Gostynia wzdłuż drogi wojewódzkiej 434 - droga będzie budowana od obecnego zakończenia drogi w Strefie Gospodarczej w Czachorowie, aż do drogi powiatowej - prowadzącej od DW 434 do Sikorzyna (będzie wychodziła mniej więcej w 1/3 tej drogi).

Przypomnijmy, że strefa gospodarcza powstała w 2002 roku w podgostyńskim Czachorowie. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gostyń, docelowa powierzchnia strefy obejmować będzie ok. 90 hektarów. Blisko 40 ha objętych jest już działalnością gospodarczą. 

- Samorząd gostyńskiej gminy stwarza przedsiębiorcom warunki do inwestowania. Firmy prowadzące działalność w strefie mogą ubiegać się o pięcioletnie zwolnienie z podatku od nieruchomości będących w ich posiadaniu i służących do prowadzenia działalności produkcyjnej. Zwolnienie dotyczy nie tylko budynków i budowli, ale także gruntów. Gmina zadbała także o przygotowanie infrastruktury technicznej i wybudowała w strefie m.in. drogę, kanalizację deszczową, kanalizację sanitarną, oświetlenie uliczne i parkingi - przypomina Monika Wozik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w gostyńskim magistracie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy