Na piętro nie wystarczyło już pieniędzy
Przypomnijmy, nowa biblioteka powstaje w ramach zadania pod nazwą „Rewitalizacja centrum Pępowa wraz z budową biblioteki publicznej, infrastrukturą towarzyszącą oraz odrestaurowaniem budynku „Szpitalika”. Całkowita wartość inwestycji wynosi 8 396 368,28 złotych, z czego 5 900 000 zł stanowi dofinansowanie z programu Polski Ład.Przedsięwzięcie przewiduje powstanie m.in. budynku biblioteki publicznej z informacją turystyczną i sześcioma pawilonami handlowymi oraz renowację budynku komunalnego „Szpitalik”.
Pierwotne, ambitne założenia zakładały, że powstanie budynek piętrowy z biblioteką oraz częścią usługową. Niestety, takie rozwiązanie przerosło możliwości budżetowe gminy Pępowo.
- Stąd też trzeba było powtórzyć przetarg i przeprojektować cały obiekt. Z dzisiejszej perspektywy wydaje mi się, że jest to słuszna decyzja, bo mimo że został zmniejszony to i tak jest sporym obiektem w centrum Pępowa - mówi wójt Grzegorz Matuszak.
Większość zajmują usługi. Przedsiębiorcy już pytają o lokale
Metraż powstającego budynku wynosi około 600 metrów kwadratowych, z czego sama biblioteka zajmuje 1/3 jego powierzchni, reszta to przestrzeń handlowa. Na 200 metrach dostępna będzie sala biblioteczna wraz z przynależnym pomieszczeniem dla dzieci i młodzieży. Kolejne 70 metrów kwadratowych przewidziano na pomieszczenie socjalne wraz z serwerownią.Biblioteka będzie posiadała sanitariaty przystosowane do osób z niepełnosprawnościami, wspólne dla lokali usługowych. Jedynie przewidziana w holu lodziarnia ma własne zaplecze sanitarne. Natomiast pozostałe lokale dzielą jedną przestrzeń kuchenno-gospodarczą.
- Od początku naszą intencją było stworzenie nie tylko biblioteki z prawdziwego zdarzenia, ale także zachowanie istniejącej w tym miejscu przez lata tradycji handlu. Mieszkańcy pamiętają jeszcze dawniejsze sklepy GS-owskie, stąd też uznałem, że warto tę funkcję podtrzymać. Niekoniecznie mówimy o handlu, ale o usługach i myślę, że to jest „strzał w dziesiątkę”, bo już są zapytania chętnych, którzy chcieliby wydzierżawić u nas powierzchnię. (...) Poza tym pieniądze, które pozyskamy na dzierżawie, pozwolą na opłacenie mediów w bibliotece, także można powiedzieć, że ten budynek będzie się sam finansował - wyjaśnia włodarz Pępowa.
"Jak tu wyglądało wcześniej, a jak teraz"
Obecnie trwają prace brukarskie na zewnątrz biblioteki, po ich zakończeniu wykonawca, firma RAWBUD Rawicz przystąpi do niwelowania terenu, nasadzenia roślinności i umieszczenia małej architektury.
- Na pewno jest to budowa, która bardzo poprawiła wizerunek Pępowa. Na oficjalnym otwarciu inwestycji powinny zostać zaprezentowane zdjęcia, jak tu wyglądało wcześniej, a jak teraz. (...) Mamy ambitny plan, żeby najpóźniej do połowy września zakończyć wszystkie prace, zgłosić do służb i myślę, że po około 4 - 6 tygodniach nastąpi oficjalny odbiór - podsumowuje Tomasz Gierlik, wiceprezes zarządu RAWBUD Rawicz.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.