W miniony wtorek, 27 lipca na terenie powiatów gostyńskiego i krotoszyńskiego odbył się rekonesans II Ogólnopolskich Manewrów Poszukiwawczo - Ratowniczych pod kryptonimem Nocny Tropiciel 2021.
- Głównym celem tego roboczego spotkania było zwizytowanie terenów prowadzenia działań ratowniczych i Poszukiwawczo - Ratowniczych podczas epizodów w trakcie trwania ćwiczeń. Omówione zostały także zasady współpracy i współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych – wyjaśnia Łukasz Mowczan, rzecznyk prasowy Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej Szukamy i Ratujemy z Ostrowa Wielkopolskiego.
Ćwiczenia Nocny Tropiciel 2021 odbędą się 4 września i podzielone są na dwie części oraz trzy epizody. Pierwsza część ćwiczeń obejmie piknik służb, prelekcje, wykłady, warsztaty, prezentację sprzętu. Część otwarta dla publiczności od godziny 11.00 – 15.00, Koźmin Wielkopolski ul. Strzelecka. Druga część manewrów rozpocznie się od godziny 15.40 i potrwa planowo do 23.00, będzie podzielona na trzy epizody i odbędzie się na terenie gmin Koźmin Wielkopolski, Pogorzela, Rozdrażew, Krotoszyn, Sulmierzyce i Ostrów Wielkopolski.
Epizod 1: poszukiwania zaginionego samolotu, akcja ratownicza po katastrofie samolotu.
- Już jest przygotowywany wrak, który będzie liczył około 6 m długości i 3 m wysokości, częściowo będzie zatopiony – zdradza rozmówca.
Epizod 2: akcja poszukiwawczo – ratownicza skoczków spadochronowych, którzy wyskoczyli z samolotu
Epizod 3: akcja poszukiwawcza i ratownicza zaginionego balonu.
- To będzie prawdziwy balon w okolicach Krotoszyna. Śmigłowce będą miały do przeszukania teren 20 na 10 km. Przewidziany jest desant ratowników do tego miejsca – tłumaczy Ł. Mowczan, członek zarządu Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy. Działania te odbędą się z wykorzystaniem służby dyżurnej ośrodka ARCC i zespołów Lotniczych - dodaje.
Celem i założeniem ćwiczeń jest koordynacja służb w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych i usprawnienie współpracy między służbami a organizacjami poszukiwawczo-ratowniczymi i doskonalenie umiejętności w zakresie działań planistycznych i poszukiwawczych.
- Czegoś takiego tutaj w Wielkopolsce jeszcze nie było, przynajmniej w ostatnich 10 latach. Warto podkreślić, że są to największe ćwiczeni tego typu w województwie i jedne z największych w kraju. Biorą w nich udział służby z całego regionu służby oraz z kraju. Ponad 500 policjantów, ratowników, strażaków- ta liczba uczestników mówi sama za siebie – podkreślił na koniec.
W rekonesansie uczestniczyli przedstawiciele następujących służb:
- Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
- Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu
- Pododdział Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji
- Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie
- Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie
- Straż Graniczna
- Wojska Obrony Terytorialnej
- Żandarmeria Wojskowa
- Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Akademia Kaliska
- Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości
- Ochotnicza Straż Pożarna w Pogorzeli
- Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wielkopolskim
- Urząd Gminy Koźmin Wielkopolski
- GOPR Karkonoski.
Partnerem w organizacji rekonesansu była Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.