Reklama

Nocny Tropiciel 2021. Zmasowane działania służb ratowniczych, wojska i policji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższą sobotę, 4 września odbędą się II Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo - Ratownicze "Nocny Tropiciel 2021". Wszystko rozpocznie się w Koźminie Wielkopolskim ale drugi, największy epizod ćwiczeń "zadzieje się" m.in. na terenie gminy Pogorzela. Mamy szczegóły akcji

 

W pierwszą sobotę września na terenie gminy Pogorzela będzie się naprawdę dużo działo. Spotkamy na drogach służby wszelkiego rodzaju, od wojska, poprzez policję, straż i mnóstwo innych osób zaangażowanych w manewry poszukiwawczo - ratownicze. Będą zablokowane drogi. Wszystko to w ramach ogólnopolskich manewrów poszukiwawczo - ratowniczych Nocny Tropiciel 2021.

 

Nocny Tropiciel. Piknik na zamku

Od godziny 10:00 do godziny 15:00 na terenie koźmińskiego Zamku przy ulicy Strzeleckiej odbędzie się piknik służb ratowniczych, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy chętni. Atrakcji nie zabraknie.

Goście będą mieli okazję obejrzeć m.in. pokaz robota pirotechnicznego, lądowanie ciężkiego śmigłowca służby ratowniczej ASAR, pokaz psów ratowniczych, specjalistyczne pojazdy służb ratowniczych i wojskowych oraz wyposażenie poszczególnych jednostek. 

- Zapraszamy serdecznie wszystkich, rodziny z dziećmi na piknik do Koźmina. Od godziny 10 rano do 15 popołudniu będą śmigłowce, pirotechnicy, antyteroryści, wojsko. Od rana nadajemy na żywo dla programu „Pytanie na śniadanie” w TVP2 - wyjaśnia Łukasz Mowczan, kierownik ćwiczeń „Nocny Tropiciel 2021”.

Relacje będą również prowadzone przez cały dzień w TVP Info i w radio RMF. Będzie także okazja do wzięcia udziału w prelekcjach i warsztatach m.in. z pilotami śmigłowców ratowniczych.

 

 

Nocny Tropiciel. Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Drugą częścią Nocnego Tropiciela 2021 będą ćwiczenia służb, które odbędą się na terenie 3 powiatów (krotoszyńskiego, gostyńskiego i ostrowskiego) oraz 6 gmin (Koźmin Wielkopolski, Pogorzela, Rozdrażew, Krotoszyn, Sulmierzyce, Ostrów Wielkopolski). Ćwiczenia rozpoczną się o godzinie 15:40 i potrwają do godziny 23:00. Podzielone będą na trzy epizody:

epizod 1: poszukiwania zaginionego samolotu, akcja ratownicza po katastrofie samolotu (realistyczny wrak o wymiarach dł. 10m, wys. 3 m szer. 3m, plus skrzydła, wrak będzie płonął na zewnątrz i w środku). Działania ratownicze koordynuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

- Epizod pierwszy jest to katastrofa samolotu. Odbywa się on w miejscowości Józefów, w gm. Koźmin Wlkp. w powiecie krotoszyńskim - wyjaśnia Ł. Mowczan, prezes ostrowskiej grupy poszukiwawczo- ratowniczej „Szukamy i ratujemy”. 

Józefów to niewielka wieś pomiędzy Mokronosem a Pogorzelą. Jest tam niewielki staw, w którym pojawi się płonący wrak samolotu. Oczywiście, przypadkowi gapie nie będą mogli się zbliżać do terenu „katastrofy”, ponieważ będą się odbywały realistyczne działania ratownicze, z udziałem fantomów do reanimacji i podawania leków.

- Można te manewry oglądać, ale jedynie z dużego dystansu, bo bezpieczeństwo osób zebranych jest najważniejsze - podkreślił rozmówca.

 

epizod 2: akcja poszukiwawczo – ratownicza 10 skoczków spadochronowych, którzy wyskoczyli z samolotu nad obszarem leśnym, polami i obszarem zabudowanym. Działania Koordynuje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu (Sztab Policji).

- W większości drugi epizod odbywa się na terenie gminy Pogorzela w powiecie gostyńskim - dodaje kierownik akcji. - Są to poszukiwania 10 skoczków. Jest to największy epizod, w którym bierze udział najwięcej ratowników, policjantów, strażaków i żołnierzy, około pół tysiąca.  Cały sztab jest zlokalizowany w miejscowości Międzyborze [gm. Pogorzela - przyp. redakcji ], w środku lasu. Wszystkie służby i siły będą brały udział w tym epizodzie. Na miejscu będą również pracowali ochotnicy z grup poszukiwawczo- ratowniczych z całej Polski - mówi.

 

epizod 3: akcja poszukiwawcza i ratownicza zaginionego balonu z użyciem Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo – Ratowniczych oraz Centrum Operacyjnego ARCC Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Działania koordynuje Cywilno – Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego. Teren, na którym rozgrywać się będzie epizod 3 wyniesie 210 km2. 

Scenariusz ćwiczeń zakłada katastrofę lotniczą samolotu Herkules, który wystartuje z lotniska wojskowego w Powidzu. Na pokładzie statku powietrznego będzie 10 pasażerów (skoczków spadochronowych) i 2 członków załogi (pilotów). Głównym celem i założeniem akcji jest koordynacja służb w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych i usprawnienie współpracy między służbami a organizacjami poszukiwawczo-ratowniczymi i doskonalenie umiejętności w zakresie działań planistycznych i poszukiwawczych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy