Reklama

Niemożliwe stało się możliwe. Podsumowanie inwestycji na drodze wojewódzkiej 438 w gminie Borek Wlkp.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Borku Wlkp. 1 grudnia 2022 r. wizytę złożyli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego: wicemarszałek - Wojciech Jankowiak oraz dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - Paweł Katarzyński. Wspólnie z burmistrzem Borku Wlkp. oficjalnie otwarli przebudowane ulice: Zdzieską i Koźmińską oraz podsumowali inwestycje realizowane w gminie przez WZDW w latach 2021-2022.

Zadowolony jest włodarz Borku Wlkp. Wyremontowano drogę, która się zapadała

- Niemożliwe stało się możliwe. Stoimy dziś u zbiegu dwóch ulic - Zdzieskiej i Koźmińskiej w Borku Wlkp. Ulic, które są ciągiem drogi wojewódzkiej 438 - a zarazem bardzo ważną drogą dla mieszkańców gminy Borek Wlkp. To tu rokrocznie odbywają się pielgrzymki do sanktuarium na Zdzieżu, które widzimy w tle. Ulica łączy centrum miasta z wylotem w kierunku Ostrowa Wlkp. oraz w kierunku sanktuarium. Tutaj przemieszczają się różne pochody podczas kościelnych i lokalnych uroczystości - wyjaśniał Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp..

Fragment szosy wojewódzkiej, przebiegający przez miasto był bardzo zniszczony. Droga się po prostu zapadała, a przyczyną była stara infrastruktura kanalizacji deszczowej.

- Droga była w złym stanie technicznym od co najmniej 20 lat - powiedział burmistrz Marek Rożek. 

Dwa samorządy: województwa wielkopolskiego i gminy Borek Wlkp. działały razem

Inwestycja związana z przebudową ulic Zdzieskiej i Koźmińskiej, leżących w ciągu drogi wojewódzkiej 438, rozpoczęła się w lipcu 2021 r..

 - To jedna z najstarszych ulic, ze zwartym budownictwem, ciasno ustawionymi obiektami. Z tego powodu wszelkie inwestycje realizowane tutaj miały dużo czynników, które utrudniały jej wykonanie - tłumaczył borecki włodarz.

Przy realizacji przebudowy współdziałały dwa samorządy - wojewódzki oraz gminy Borek Wlkp..

- Zwróciłem się do kierownika rejonowego oddziału WZDW w Ostrowie z propozycją podjęcia tematu przebudowy. Wspólnie zwróciliśmy się do dyrektora Pawła Katarzyńskiego o akceptację pomysłu wspólnego prowadzenia remontu. Otrzymaliśmy zielone światło. Sam projekt, który gmina przygotowała, sama koncepcja współpracy nie wystarczyły. Należało przede wszystkim pozyskać środki. A tu potrzeba było akceptacji najważniejszej osoby, którą tu dzisiaj mamy - wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka - wyjaśniał Marek Rożek. 

 Kilka etapów i jest efekt

Zadanie podzielono na kilka etapów. Pierwszy dotyczył przebudowy ul. Zdzieskiej na odcinku ok. 680 metrów - od skrzyżowania przy rynku do sanktuarium na Zdzieżu. W ramach prac wykonano remont drogi z nową nawierzchnią, pobudowano chodniki, zadbano o nowe oznakowanie i infrastrukturę techniczną. Dzięki temu pojawiły się światłowody. Podłączono linię średniego napięcia i wymieniono słupy oświetleniowe. Tę część zadania wziął na siebie zarządca drogi - czyli WZDW. Koszt robót oszacowano na 1,2 mln zł.

Samorząd gminy Borek zadbał o przebudowę kanalizacji deszczowej, co kosztowało 680 tys. zł.

Podczas realizacji zadania związanego z przebudową drogi wojewódzkiej 438, w Zimnowodzie zbudowano chodnik na odcinku 325 m. Za roboty zapłacono 152 tys. zł. Zadanie realizowano wiosną 2022 r.

W ciągu kilku miesięcy 2022 roku (lipiec - listopad) zajęto się przebudową kanalizacji na ul. Zdzieskiej - Koźmińskiej. Prace wykonano na odcinku 290 m, na odcinku od skrzyżowania z ul. Zdzież do drogi gminnej w kierunku kościoła. Zmodernizowana została kanalizacja deszczowa, przebudowano infrastrukturę techniczną. Po wykonaniu tych robót wyremontowano drogę - pojawiła się nowa nawierzchnia, a także chodniki. Z budżetu wojewódzkiego zarządu dróg wydano na inwestycję 960 tys. zł. Z kolei budowa kanalizacji deszczowej  kosztowała blisko 520 tys. zł.

Obecnie w Borku Wlkp. prowadzone są roboty związane z bieżąca konserwacją drogi wojewódzkiej 438 oraz na moście, który znajduje się na drodze w kierunku Koźmina. Odnowiona została warstwa ścieralna, przebudowano chodniki, postawione zostanie nowe oznakowanie. Zadbano także o krawężniki i wpusty. Koszt zadania, jaki poniesie zarządca drogi, wynosi ok. 170 tys. zł.

Wicemarszałek W. Jankowiak: Życzę aby droga dobrze służyła

Podsumowując roboty drogowe i przebudowy, jakie w latach 2021-2022 zostały wykonane w boreckiej gminie wspólnie z samorządem wojewódzkim, burmistrz Borku podkreślił, że marszałek Jankowiak stał się tą osobą, która „zabiegała w sejmiku wojewódzkim o to, by zadanie powierzyć gminie Borek Wlkp. Kwota, jaką należało przeznaczyć na zadanie nie była mała.

-  Przez 2 lata na inwestycje przekazano około 2,2 mln zł z budżetu województwa wielkopolskiego - powiedział Marek Rożek. 

Wicemarszałek sejmiku wojewódzkiego nie ukrywał, że miło odbiera się podziękowania. Podkreślił jednak, że w realizacji inwestycji najistotniejsze było współdziałanie pomiędzy dwoma szczeblami samorządów. 

- Interes był wspólny. Droga jest wojewódzka, ale wizerunkowo i pod względem funkcji, jaką pełni, najważniejsze zadanie spełnia przede wszystkim w mieście. Gmina Borek wykonała tu ogromną pracę pod ziemią, wydając na to własne fundusze. Nad ziemią też, ale tutaj już dokładaliśmy pieniądze. Rozmowa, porozumienie, wspólne działanie i mamy pozytywne rezultaty. Wzięliście państwo na siebie ciężar zastępstwa inwestorskiego - poprowadzenie niełatwej inwestycji w centrum miasta. Życzę aby droga dobrze służyła, ku zadowoleniu mieszkańców - powiedział marszałek Jankowiak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy