Reklama

Niech moc będzie z nami! – w powiecie gostyńskim powstał Klaster Energetyczny. Samorządy podpisały porozumienie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W powiecie gostyńskim powstała społeczność energetyczna, złożona z lokalnych samorządów. W Starostwie Powiatowym w Gostyniu włodarze gmin oraz gostyński starosta podpisali Klaster Energetyczny – to porozumienie służące temu, żeby lokalnie produkować energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii i jak najwięcej tej energii konsumować lokalnie.

Reklama

Kilka wymiarów podpisanego w powiecie gostyńskim porozumienia tzw. Klastra Energii

W sali konferencyjnej gostyńskiego starostwa 18 stycznia 2023 r. spotkali się przedstawiciele wszystkich samorządów gminnych, jakie znajdują się na terenie powiatu oraz włodarz powiatu gostyńskiego. 

- Samorządowców łączy pozytywna energia. Dzisiaj podpisujemy porozumienie, które w skali Polski nie jest nowością. Idea klastra rozpowszechnia się już od pewnego czasu. Ale jest nowością na terenie powiatu gostyńskiego – mówił Robert Marcinkowski, gostyński starosta. 

Podkreślił, że wszystkie samorządy gminne oraz samorząd powiatowy postanowiły zrzeszyć się w klastrze, czyli instytucji, która ma na celu z jednej strony ograniczenie tzw. niskiej emisji, z drugiej strony ma wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego samorządów. Klaster Energetyczny powinien służyć temu, żeby lokalnie produkować najwięcej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, jak najwięcej energii tu, na miejscu, konsumować, w rozbiciu na różne podmioty, które mogą z tego korzystać.

- Docelowo porozumienie ma wymiar finansowy, oszczędnościowy. Wszyscy dobrze wiemy, jak wygląda obecnie rynek, jakie są ceny energii – w ten sposób Robert Marcinkowski uzasadniał ideę zrzeszenia się samorządów.

Podpisane porozumienie może odegrać dużą rolę, zwłaszcza w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Niewątpliwie jest to główny powód podjęcia przez wszystkie samorządy w powiecie gostyńskim uchwał o przystąpieniu do klastra.

- Środki unijne, które mamy nadzieję do Polski w końcu wpłyną, są w znacznym stopniu skierowane na rozwój odnawialnych źródeł energii - dodał starosta Marcinkowski.

Wzrost wydatków na energię elektryczną

Starosta, na podstawie planów budżetowych samorządu powiatowego stwierdził, że pieniądze jakie samorządy zamierzają przeznaczyć w budżecie na 2023 r. na szeroko rozumianą energię, wzrosły o 300 procent w porównaniu z poprzednimi latami. 

- Jest to i tak wzrost niższy w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi - udało się go zahamować poprzez regulacje na poziomie ogólnopolskim.  I tak zobowiązania wynikające z konieczności gospodarowania energią są olbrzymie i kładą się cieniem nie tylko na gospodarstwa domowe, ale i zarządzanie samorządami - mówił Robert Marcinkowski.  

Klaster Energetyczny jest  porozumieniem służącym budowaniu pewnego rodzaju społeczności energetycznych. Samorządowcy podpisali je po to, by z jednej strony szanować energię, a z drugiej szukać oszczędności. Starosta Robert Marcinkowski podał przykład, który zobrazował ideę, opierającą się, między innymi na tym, żeby być prosumentem - produkować na własne potrzeby i konsumować energię.

- Samorząd powiatowy zamierza na kilku budynkach użyteczności publicznej zainstalować panele fotowoltaiczne w ramach dużego projektu. Takie panele pojawią się chociażby na jednym z budynków ZSO w Gostyniu. Według aktualnych uregulowań planowanie energii poprzez konkretną jednostkę i rozliczanie tej energii może odbywać się tylko w tych ramach. Jeśli liceum w czasie wakacji nie będzie zużywać dużych ilości energii - to energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne może zostać zbilansowana w innych obiektach użyteczności publicznej, chociażby w starostwie, czy innym naszym obiekcie - wyjasniał Robert Marcinkowski.

Spółka Doeko Group - przewodnik energetyczny

Koordynatorem Klastra Energii, doradcą samorządów lub inaczej - przewodnikiem energetycznym dla gmin z powiatu gostyńskiego jest firma Doeko Group. Na spotkaniu w starostwie obecny był Wojciech Chowaniak, przedstawiciel spółki.

- Chcemy podpowiadać, jak inwestować w fotowoltaikę z dużych dotacji, gdyż takie się szykują w najbliższym czasie. Jak inwestować, żeby najlepiej wykorzystać energię produkowaną z odnawialnych źródeł energii - powiedział przedstawiciel spółki Doeko.

Zauważył, że tworzenie tego rodzaju porozumienia energetycznego, nie jest koniecznością w gminach i powiatach. 

- Ale faktycznie te gminy, które widzą problemy związane z energetyką – i to problemy dotykające zarówno przedsiębiorców, mieszkańców, jak i lokalne samorządy, działają w kierunku budowania tego rodzaju społeczności energetycznych - stwierdził Wojciech Chowaniak. - Wiele inwestycji samorządowych w najbliższych latach może być zablokowanych przez gigantyczne ceny energii elektrycznej. Jedynym rozwiązaniem jest posiadanie jak najwięcej własnych odnawialnych źródeł energii - dodał. 

W czwartek w gostyńskim starostwie przygotowano założenia działania Klastra Energii, a przedstawiciel firmy Doeko Group w skrócie przedstawił, jak samorządy mogą wykorzystać energię w ramach Klastra Energii i kto, co z tego będzie miał. Ustalono też roczną składkę, jaką gminy, jako członkowie, będą płaciły za przynależność do Klastra Energii. To ok. 7300 zł (6 tys. zł netto).

Plan podstawowy: samorządy powinny mieć jasną mapę drogową, mówiącą ile, gdzie i jakie inwestycje są potrzebne, żeby 100 procent energii dla każdej gminy z osobna pochodziło z lokalnych źródeł energii. To plan podstawowy.

Plan najważniejszy: mieszkańcy - wykorzystać instrumenty takie, jakie daje spółdzielnia energetyczna w ramach Klastra Energii, do tego żeby mieszkańcy inwestowali nie tylko w fotowoltaikę, ale żeby pozyskany prąd był jak najlepiej przez nich wykorzystany.

- Trzeci element to wciąganie podmiotów, które mają zapotrzebowanie na energię, ale z drugiej strony duży potencjał do wytwarzania tej energii, by stworzyć lokalny rynek energii. Tutaj aktywność przedsiębiorców będzie bardzo potrzebna, a my chcemy to zespolić: oczekiwania oraz potrzeby i potencjał samorządów, mieszkańców oraz przedsiębiorców - mówił przedstawiciel firmy Doeko Group. 

Na tym etapie nie wiadomo, na jakie oszczędności mogą liczyć samorządowcy. Jednym z założeń klastra jest szukanie oszczędności poprzez budowę instalacji np. fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej. To wydaje się najszybsze do zrealizowania. Przygotowywane są duże dotacje, zarówno z regionalnego programu operacyjnego woj. wielkopolskiego, jak również z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa. Wygląda na to, że na określenie potencjału gmin w produkcji energii odnawialnej, a tym bardziej efekty jej wykorzystania, możemy poczekać nawet kilka lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy