Reklama

Nie żyje Jan Markowski, wieloletni ordynator i dyrektor w gostyńskim szpitalu

Opublikowano: 12 lutego 2021 11:43
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: SP ZOZ w Gostyniu, UTW w Gostyniu

W Wieku 82 lat zmarł chirurg Jan Markowski z Gostynia | foto SP ZOZ w Gostyniu, UTW w Gostyniu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po przejściu na emeryturę nadal pozostawał aktywny zawodowo. Z zaangażowaniem działał w organizacjach lekarskich i społecznych

Reklama

Znany i ceniony chirurg Jan Markowski, który przez wiele lat był związany ze szpitalem SP ZOZ w Gostyniu zmarł 9 lutego. W swojej karierze zawodowej pełnił funkcję dyrektora naszej lecznicy, był też ordynatorem oddziału chirurgicznego szpitala. Znany jako kultywator historii medycyny, szczególnie Karola Marcinkowskiego - patrona szpitala powiatowego. 

Jan Markowski w 1964 roku ukończył wydział lekarski Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Był lekarzem specjalistą chirurgii ogólnej i organizacji ochrony zdrowia. Od początku swojego życia zawodowego związał się ze szpitalem w Gostyniu. Najpierw, w latach 1964-1966 odbywał w nim staż podyplomowy, od 1 lutego 1966 r. pracował jako młody asystent na oddziale chirurgii.

W latach 1966-1968 w ramach służby okresowej był lekarzem izby chorych jednostki wojskowej  w Pile. 

Od 1968 r, pracował na oddziale chirurgii gostyńskiego szpitala jako chirurg. 

W latach 1978 - 1986 pełnił funkcje dyrektora SP ZOZ w Gostyniu, a w okresie od 1982 do 2004 roku był także ordynatorem oddziału chirurgicznego szpitala. 

Po przejściu na emeryturę nadal pozostawał aktywny zawodowo. Brał udział w corocznych poborach wojskowych, jako członek lekarskich komisji poborowych w Gostyniu. Miał stopień kapitana.

Oprócz pracy zawodowej aktywnie działał w organizacjach lekarskich i społecznych. Brał czynny udział w zjazdach chirurgów, pasjonował się też historią medycyny. Był członkiem Towarzystwa HCirurgów Polskich, Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej oraz Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny. Miał na swoim koncie wiele publikacji naukowych z zakresu historii chirurgii.

Działał na rzecz kultywowania historii patrona szpitala Karola Marcinkowskiego. Był przewodniczącym Gostyńskiego Komitetu Upamiętniania 200. rocznicy urodzin K. Marcinkowskiego. Efektem tych działań było odsłonięcie pomnika patrona szpitala na gostyńskich plantach oraz sesja naukowa i okoliczne wydawnictwo poświęcone znanemu Polakowi.

 

Jan Markowski do końca życia zaangażowany był w działalność społeczną, aktywny zawodowo. Zmarł na zawał 9 lutego, w wieku 82 lat. 

 

Wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół

źródło: fanpage SP ZOZ w Gostyniu, fanpage UTW Gostyń

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Andrzej

  Wyrazy współczucia dla rodziny. Ładne zdjęcia, a zwłaszcza pierwsze z najładniejszą pielęgniarką z gostyńskiego szpitala.

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Gostek 56

  Życie I tyle w temacie

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Magda

  Szkoda ze usuwa się komentarze które wskazują błędy i szybko poprawia się tekst

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Irka

  Wyrazy współczucia dla Rodziny. Szkoda, że w tym krótkim tekście jest kilka błędów...i nie chodzi tu o życiorys śp.J.Markowskiego...