Reklama

Nie wszyscy radni w Pępowie są zadowoleni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Maps/ fotomontaż:M.Mostowy

Nie wszyscy radni w Pępowie są zadowoleni - Zdjęcie główne

Podwyżki, ale czy dla wszystkich? | foto Google Maps/ fotomontaż:M.Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiany w wysokości diet dla radnych nie ominęły także Pępowa. W tym przypadku jednak zaszła kuriozalna sytuacja. Przewodniczący rady gminy na tej odgórnie narzuconej podwyżce.... stracił.

Chyba nie wszyscy radni w Urzędzie Gminy w Pępowie są zadowoleni po ostatnich zmianach w wysokości diet. Zenon Rogala, przewodniczący Rady Gminy na ostatniej sesji trochę sarkastycznie dziękował za tę "podwyżkę". Skąd ta reakcja? Dotychczas bowiem otrzymywał 100% maksymalnej wysokości diety w gminach poniżej 15 tys. mieszkańców. Do końca lipca 2021 r.  dostawał za tę funkcję tylko 1342 zł a od 1 sierpnia tego roku miał 2147 zł. Od teraz, zgodnie z nową uchwałą będzie to jedynie 90% tejże czyli tylko 1932 zł. Skąd te kwoty i różnice?

Przewodniczący otrzymał swoją podwyżkę do kwoty 2147 automatycznie, w dniu wejścia w życie ustawy, a więc 1 listopada z zastosowaniem od 1 sierpnia. Jednakże po ustaleniu progu 90% dla wójta Pępowa, przewodniczący rady również dostał to 90% a więc, de facto, obniżkę diety. Jak stwierdzono na sesji  „dobry zwyczaj nakazuje, by nie obniżać wynagrodzeń z mocą wsteczną”, to przewodniczący Rogala niższą dietę w kwocie 1932 zł po „podwyżce” będzie otrzymywał dopiero od 1 grudnia 2021. Natomiast za 3 miesiące przejściowe (sierpień, wrzesień i październik) otrzyma wyrównanie, trzykrotność różnicy diet przed i po 1.08. czyli  łącznie 2415 zł.

Zmiany w prawie, które weszły z dniem 1.11 nie wpływają w żaden sposób na naliczanie diet pozostałym radnym, które będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach, czyli proporcjonalnie do wzrostu płacy minimalnej. I tak poszczególni członkowie rady otrzymają podwyżki (procentowo i kwotowo):

  • wiceprzewodniczący rady 35%, czyli 1053 zł (dotychczas 980 zł)
  • przewodniczący komisji stałej 35% czyli także 1053 zł (980 zł)
  • radny 30% czyli 903 zł (840 zł)
  • przewodniczący komisji doraźnej 35% czyli również 1053 zł (980 zł).
Wszystkie diety pozostałych radnych wzrosną dopiero z dniem 1 stycznia 2022 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy