Reklama

„Nie ma mowy o nudzie”. Ferie z ekonomią - zakwalifikowała się szkoła w Zimnowodzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Młodzież w czasie ferii w szkole? Ta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zimnowodzie podobno bardzo chętnie tam przychodzi, kiedy - w ramach WOS-u -odkrywa tajemnice pieniądza i uczy się przedsiębiorczości.

ZSP w Zimnoowdzie jako jeden z 65 szkół w Polsce, zakwalifikował się do 4 edycji programu edukacji ekonomicznej „Ferie z ekonomią”.

- Cieszy fakt, że uczniowie w czasie ferii chcą brać udział w zajęciach. Nie ma mowy o nudzie. To nie są wykłady, prezentacje, pokazy filmów. Dzieciaki podczas warsztatów przyswajają wiedzą podczas gier i zabaw, więc jest ciekawie - przekonuje Magdalena Fabisiak, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie (WOS).

Projekt skierowano do uczniów klas VII i VIII z niewielkich szkół podstawowych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, a jego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Dla nauczycielki WOS-u z ZSP w Zimnowodzie nie jest to nowość. Uczniowie z placówki brali już udział w poprzednich edycjach projektu. 

- W roku szkolnym 2014/2015 i 2017/2018 młodzież uczestniczyła w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii, które w założeniu umożliwiły jej lepszy start w dorosłe życie - wyjaśnia koordynatorka programu „Ferie z ekonomią”. 

W trakcie zajęć szkoła współpracowała z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu i we Wrocławiu. Odwiedziła też Bank Pekao w Śremie i lokalnego przedsiębiorcę – firmę Lege Opakowania w Koźminie Wlkp. Uczniowie oprócz wiedzy i umiejętności ekonomicznych otrzymali certyfikaty uczestnictwa, gry planszowe, planery finansowe, pendrive i powerbanki.

W tegorocznym projekcie weźmie udział 18 uczniów z „podstawówki” w Zimnowodzie. Zajęcia poprowadzą w duecie: nauczycielka WOS Magdalena Fabisiak i student kierunków ekonomicznych wyższej uczelni.

- Obecnie program z wiedzy o społeczeństwie w szkole jest okrojony. W gimnazjum był szerzej omawiany. Projekt przeznaczony jest dla uczniów starszych klas, aby mogli się zapoznać z zagadnieniami finansowymi i ekonomicznymi i tym samym uzupełnić wiadomości z wiedzy o społeczeństwie, przekazywane podczas lekcji w szkole - tłumaczy Magdalena Fabisiak.

W ramach projektu uczniowie w trakcie zajęć pozalekcyjnych mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy z przedsiębiorczości i umiejętności w zakresie bankowości (w tym produktów bankowych), sposobów planowania i zarządzania budżetem domowym, a także poznają zadania Narodowego Banku Polskiego i rolę pieniądza. Zajęcia rozpoczynają się w ferie zimowe.

- Okres ferii nie zniechęca uczniów. Zawsze mam dużą grupę, a liczba miejsc jest ograniczona - tylko 18 może wziąć udział. Nie ukrywam, że w tym roku mieliśmy więcej chętnych. To cieszy, że możemy jako jedyna szkoła w gminie czy w regionie zaangażować się w ten projekt. Nastawia mnie pozytywnie - mówi Magdalena Fabisiak. 

W czasie „Ferii z ekonomią” uczestnicy m.in. poprzez gry i zabawy poznają narzędzia ekonomiczne, co umożliwia im lepszy start w dorosłe życie. W pierwszym tygodniu odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkołach. W ich prowadzeniu nauczyciela wspiera student wyższej uczelni. Wtedy uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości oraz odwiedzają lokalne banki i miejscowych przedsiębiorców. 

- Uczniowie poszerzają wiedzę finansową - zapoznają się z systemem bankowym, z działalnością i ofertą NBP, ale również z ofertami banków komercyjnych. Chodzi o to by potrafili w dorosłym życiu założyć i zarządzać swoim kontem bankowym, żeby potrafili dokonywać płatności, również internetowych. Zajęcia mają zachęcić uczniów, aby - jako dorośli - otwierali własne firmy, żeby nie bali podjąć tego ryzyka na lokalnym rynku - wyjaśnia Magdalena Fabisiak. 

Młodzież odbędzie też 2 zajęcia wyjazdowe. Podczas pierwszych uczniowie udadzą się do banku, który wybiera organizator projektu - dotychczas był to Bank Pekao w Śremie. Tam zdobywać będa wiedzę na temat: zadań banku, oprocentowania lokat i kredytów, produktów oferowanych klientom (w tym kont osobistych, oszczędnościowych, lokat) oraz produktów skierowanych dla nastolatków. Z kolei drugi wyjazd to wizyta u lokalnego przedsiębiorcy, gdzie młodzież ma uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące: motywów rozpoczęcia działalności, samego pomysłu na działalność, sukcesów, trudności, z jakimi musi liczyć się przedsiębiorca, kosztów, instytucji, z którymi się styka.

- W tym roku prawdopodobnie wybierzemy się do biura rachunkowego - mówi Magdalena Fabisiak. 

W drugim tygodniu uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce, przygotowując pracę konkursową, którą jest biznesplan - model biznesowy firmy, która może funkcjonować w lokalnej społeczności. Dotychczas młodzież z Zimnowody proponowała uruchomienie sklepiku szkolnego, przygotowali też model firmy - pracowni dekoratorskiej wraz z kwiaciarnią. Warto się postarać, gdyż autorzy 5 najlepszych prac w nagrodę odwiedzą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka i wezmą udział w profesjonalnych warsztatach ekonomicznych. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy