Reklama

Nie kopią, ale oczyszczą, naprawią i zostawią bez uszczerbku. W Gostyniu trwa renowacja kanalizacji sanitarnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przyjeżdżają całym zestawem: dwa wozy, pompa, rękaw oraz bajpasy. Wszystko po to, by bez wykopów przeprowadzić renowację sieci kanalizacji sanitarnej. - Różne rzeczy można znaleźć w kanalizacji: chusteczki i inne artykuły higieniczne, pampersy, resztki jedzenia. Tego nie powinno tam być. Ale Gostyń nie różni się od innych miast pod tym względem - mówią pracownicy firmy Cons Control System.

W Gostyniu trwa czyszczenie kanalizacji sanitarnej

Na zlecenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu od kilku dni w mieście trwa renowacja sieci kanalizacji sanitarnej. Prace, które wykonuje firma zewnętrzna, prowadzone są metodą bezwykopową na ulicach: Wrocławskiej, Energetyka i Nowe Wrota. Tam trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu, ale ulice są przejezdne.

Z czym kojarzą nam się naprawy, oczyszczanie czy inne prace podejmowane przy kanalizacji sanitarnej? Z wykopami, rozległym placem budowy, nierzadko zablokowaną przez kilka godzin drogą. Na myśl przychodzi też nieznośny smród, a przede wszystkim duży nakład pracy ciężkiego sprzętu, co powoduje zniszczenia jezdni i wiąże się z wysokimi kosztami naprawy.

Do Gostynia zawitała firma Cons Control System, która przy renowacji kanalizacji stosuje nowoczesne technologie - prace wykonywane są bezwykopowo -  przy użyciu rękawa nasączonego żywicą epoksydową. 

Do „miejsca pracy” dojeżdża cały zestaw: pompa, wóz ciśnieniowy, robot pneumatyczny, bajpasy i rękaw.

- Renowacja to dość skomplikowany proces, do którego wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia, ale zaletą takiego rozwiązania jest brak wykopów i zniszczeń nawierzchni jezdni - podkreśla Dariusz Szymański, prezes ZWiK. 

Rury gostyńskiej kanalizacji sanitarnej mają 40 lat

Prace prowadzone są na odcinku o długości około 800 m, który był w najgorszym stanie technologicznym, czyli w okolicy ul. Wrocławskiej, Nowe Wrota i Energetyka. Tam przepływają ścieki między innymi ze spółdzielni mleczarskiej.

Te betonowe odcinki zostały wykonane kilkadziesiąt lat temu, renowacja jest jak najbardziej wskazana. Dwa lub trzy lata temu wykonaliśmy kamerowanie i uznaliśmy, że od tego odcinka zaczniemy prace renowacyjne. To jest jeden z głównych odcinków, gdzie tym kolektorem płynie najwięcej ścieków - wyjaśnia Dariusz Szymański, prezes ZWiK w Gostyniu. - Kilka lat temu wykonaliśmy renowację odcinka kanalizacji sanitarnej przy ul. Nad Kanią, zanim jezdnia została wyremontowana. Jest tam sieć kanalizacyjna o mniejszej średnicy - dodaje.

Rok temu ZWiK w Gostyniu modernizował kanalizację sanitarną na odcinku od ul. Wielkopolskiej do ul. Wrocławskiej, a ponieważ wplanach na kolejne lata jest remont kolektora, który biegnie aż do oczyszczalni, kamerą ssprawdzono w jakim stanie jest rura kanalizacyjna. Termowizyjne dane nie pozostawiły wątpliwości.

Na niektórych odcinkach rury wyglądają tragicznie. Wychodza zbrojenia, ale kolektor ma prawie 40 lat, trudno oczekiwać czegoś innego - mówi prezes Szymański.

Toaleta to nie śmietnik - poucza ZWiK w Gostyniu

W pierwszym etapie renowacji odcinka kanalizacji w okolicy ul. Wrocławskiej, Nowe Wrota i Energetyka wykonano czyszczenie kanału przy pomocy wozu ciśnieniowego i wykonanie pomiarów.

- Różne niepotrzebne rzeczy można znaleźć w kanalizacji: chusteczki i inne artykuły higieniczne, pampersy, resztki jedzenia - czyli wszystko to, czego nie powinno tam być. Ale Gostyń pod tym względem nie różni się od innych miast w Polsce  - mówi jeden z pracowników Cons Control System.

A ZWiK w Gostyniu poucza i apeluje:

- Toaleta to nie śmietnik! Umywalka, muszla klozetowa, czy studzienka kanalizacyjna, powinny służyć wyłącznie do celów do jakich zostały zamontowane, a wiele osób traktuje toaletę jak dodatkowy kosz na śmieci. W błędzie jest ten, kto sądzi, że problem znika po naciśnięciu spłuczki.

Po wykonaniu czyszczenia nastąpiło przygotowanie kanału do renowacji: skanowanie kanalizacji, a po nim ewentualne frezowanie wystających przeszkód w rurociągu.

- Bardzo dużo było osadzonego tłuszczu. Tutaj betonowe rury mają strasznie małe spadki, jeśli następuje długi zastój ścieków, wtedy sporo śmieci, w tym tłuszcze i kwasy, osadzają się w rurociągu. Trzeba od czasu do czasu zrobić porządek, bo kwasy niszczą beton, a  rury na tym odcinku są betonowe - zwraca uwagę jeden z pracowników.

Frezowanie wykonał samojezdny robot pneumatyczny, wyposażony w głowice diamentowe. Później przyszedł czas na kolejny etap prac - w  środę, 28 września wprowadzano do przewodu rękaw filcowy nasączony żywicą epoksydową. 

Jak oni to robią? Czyszczenie kanalizacji w Gostyniu bez wykopów

Kanał, na którym prowadzone sa prace jest zakorkowany. W tym czasie ścieki, które codziennie płyną rurami, musiały ominąć naprawiany fragment kanalizacji, więc są przepompowane przez bajpas „górą” do studzienki.

Kiedy kanał jest gotowy, impregnowany żywicą materiał rękawa montuje się wewnątrz istniejącej rury przez studnie kanalizacyjne. Rękaw napełnia się wodą i podgrzewa do temperatury około 80 stopni Celsjusza w celu termicznego utwardzenia żywicy. Prace kończy inspekcja telewizyjna wykonanych prac.

W efekcie renowacji otrzymujemy w pełni wytrzymałą, szczelną i odporną na ścieranie rurę wewnątrz remontowanego przewodu. Żywica epoksydowa poprzez swoje przenikanie do pęknięć i nieszczelności kanału oraz silne sklejenie wykładziny do ścianki rury sprawia, że wytrzymałość przewodu znacznie wzrasta. Z kolei rękaw jest ściśle zakotwiczony w starej ściance kanału i przenosi wszelkie obciążenia gruntu, hydrostatyczne oraz eksploatacyjne.

Za modernizację 800-metrowego odcinka rurociągu kanalizacyjnego ZWiK w Gostyniu zapłacił 1,5 mln zł.

To jest najtańsze rozwiązanie. Trudno byłoby pobudować nowy odcinek obok, rozkopując asfaltowe drogi. Koszty wtedy byłyby 3 razy wyższe, a jeszcze wystąpiłyby utrudnienia dla mieszkańców. Metoda bezwykopowa to jest najlepsze rozwiązanie, które stosuje już wiele zakładów wodociągowych - tłumaczy Dariusz Szymański.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy