Reklama

Będą problemy z wodą w mieście. ZWiK w Gostyniu realizuje dużą inwestycję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Będą problemy z wodą w mieście. ZWiK w Gostyniu realizuje dużą inwestycję - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu wydał kolejny komunikat, związany z problemami z wodą. Tym razem sprawa dotyczy mieszkańców osiedla Głogówko.

ZWiK w Gostyniu informuje, że w czwartek 8 września 2022 r. od godziny 8.00 do godz. 14.00, nastąpi spadek ciśnienia wody w części osiedla Głogówko. Problemy z woda w sieci mogą pojawić się na ulicach: Agrestowej, Brzoskwiniowej, Czereśniowej, Jagodowej, Morelowej, Poziomkowej i Wiśniowej. Problemy z wodą, wahania ciśnienia oraz chwilowe pogorszenie jakości wody mogą odczuć również mieszkańcy innych ulic.

- Sytuacja spowodowana jest koniecznością wykonania niezbędnych prac na sieci wodociągowej – napisano w komunikacie. 

Zapytaliśmy prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji co można rozumieć pod stwierdzeniem „niezbędne prace na sieci wodociągowej”. Dowiedzieliśmy się, że kilkugodzinne wyłączenia wody lub spadek ciśnienia mogą w najbliższym czasie występować częściej. Jest to związane z inwestycją, którą realizuje ZWiK w Gostyniu.

- Przygotowujemy tzw. monitoring sieci. W mieście będziemy montowali wodomierze na różnych odgałęzieniach sieci wodociągowej, co pomoże na bieżąco kontrolować zużycie wody, ciśnienie wody na sieci. Montaż zaplanowano w kilku punktach – pięciu lub szcześciu.

Mieszkańcy powinni liczyć się z tym, że problemy z ciśnieniem, z brakiem wody w mieście będą występowały częściej – ostrzega Dariusz Szymański, prezes ZWiK w Gostyniu.

Wyjaśnia, że przerwy w dostawie wody są konieczne, gdyż w rożnych częściach miasta należy zamontować zasuwy i przepływomierze na sieci wodociągowej.

Po co taka inwestycja? 

To nic innego, jak monitoring – będziemy wiedzieli więcej na temat zużycia wody, pobranej z sieci wodociągowej – tłumaczy prezes Szymański.

 Zakładany monitoring ma być pomocny np. przy wystąpieniu awarii sieci wodociągowej. 

– Dość często bywa tak, że woda podczas awarii, chociażby pęknięcia rury, nie pojawia się na zewnątrz, ale spływa do kanalizacji deszczowej lub poza nią. Wtedy jest problem z lokalizacją, musimy szukać, w której części Gostynia doszło do pęknięcia rury lub innego uszkodzenia sieci. Do centrum systemu monitoringu dzięki nowym urządzeniom zamontowanym na ujęciu wody, będą dochodziły komunikaty. To będzie dla nas sygnał, a na podstawie zebranych danych szybciej ustalimy, gdzie wystąpiła awaria – czy to się stało na os. Tysiąclecia, czy na Pożegowie lub Głogówku. Po tej inwestycji miasto Gostyń podzielone zostanie na kilka stref, łatwiej będzie zlokalizować wyciek – wyjaśnia Dariusz Szymański, szef ZWiK w Gostyniu.

Jedno jest pewne, nowy system monitoringu sieci wodociągowej ułatwi pracę ekipom pogotowia wodno-kanalizacyjnego. Szybciej pojawią się na miejscu awarii. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - wyrozumiałość w kwestii „zakręcania wody” na kilka godzin, ze strony mieszkańców wskazana.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy