Reklama

Nie jest dobrze. Najgorzej wypadł język angielski. Kto w czołówce po egzaminie ósmoklasisty w gminie Gostyń?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Nie jest dobrze. Najgorzej wypadł język angielski.  Kto w czołówce po egzaminie ósmoklasisty w gminie Gostyń? - Zdjęcie główne

W gminie Gostyń egzaminy ósmoklasisty nie poszły najlepiej | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Musimy popracować nad tym, aby zwiększyć kontrolę przygotowań uczniów do egzaminów w szkołach wiejskich - stwierdził Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia, analizując w obecności radnych wyniki tegorocznych egzaminów klas ósmych.

Ósmoklasiści z gostyńskiej gminy najlepiej poradzili sobie z testami z języka polskiego i matematyki, osiągając wyniki zbliżone do średniej krajowej. Zdecydowanie źle w tym roku wypadł sprawdzian znajomości j. angielskiego. Z analizy rezultatów poszczególnych placówek wynika, że najlepiej wypadli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Zastępca burmistrza Grzegorz Skorupski zwraca uwagę, że nieliczna klasa, w małej szkole nie musi przekładać się na osiąganie lepszych wyników w egzaminie.

Uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych do egzaminu ósmoklasisty zasiedli od 25 do 27 maja. Jak podała CKE, do egzaminu ósmoklasisty w maju 2021 r., w kraju przystąpiło 357 060 tys. spośród 367 834 tys. uczniów 8 klasy szkoły podstawowej (ok. 97%). W tej grupie było 263 osób z gminy Gostyń (100%). Sprawdzian został przeprowadzony w formie pisemnej. Każdy ósmoklasista zmierzył się z trzema przedmiotami obowiązkowymi: językiem polskim, matematyką oraz językiem obcym nowożytnym. 

 

Egzamin ósmoklasisty - jak wypadła gmina Gostyń?

Na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej rajcy chcieli wiedzieć, jak w trudnej pandemicznej sytuacji, kiedy w roku szkolnym 2020/2021 przez większość czasu dzieci i młodzież uczyli się zdalnie, na sprawdzianie ósmoklasisty wypadła gmina Gostyń.

- Czy są znane wyniki egzaminów ósmych klas w poszczególnych szkołach? Jak wygląda sytuacja? - zagadnęła radna Krystyna Hejnowicz.

W odpowiedzi odezwał się zastępca burmistrza Gostynia. Grzegorz Skorupski. Informując jak na egzaminach poradzili sobie uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych, stwierdził że wyniki z języka polskiego zanotowano na poziomie średniej krajowej.

- Jeśli chodzi o matematykę,  minimalnie wypadliśmy poniżej poziomu. Wyniki z języka angielskiego nie są najlepsze, gdyż zdecydowanie szkoły wypadły dużo poniżej średniej krajowej. Niestety, problem ten dotyczy wciąż uczniów uczęszczających do szkół wiejskich. W przypadku placówek miejskich zawsze mamy o  3 punkty powyżej średnich wyników krajowych - powiedział Grzegorz Skorupski. 

 

Kto w czołówce na egzaminie ósmoklasisty w gminie?

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z egzaminu z języka polskiego w 2021 roku, ósmoklasiści z kraju uzyskali średnio 60% punktów możliwych do zdobycia (58% punktów w województwie). Gorzej poszła matematyka - tu średni wynik wynosi 47% punktów (45% w województwie). Jeśli chodzi o trzeci z obowiązkowych przedmiotów - język obcy nowożytny, zdecydowana większość zdających przystąpiła do egzaminu z angielskiego. Za rozwiązanie zadań z języka angielskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 66% (63% w województwie). Jak to wygląda w gminie Gostyń? Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego to 57%. Z matematyką uczniowie poradzili sobie znacznie gorzej, uzyskując średnią 43,6%. Nie najlepiej na tle kraju czy województwa wypadł język angielski ze średnią 53,5%.

W czołówce są ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Poradzili sobie najlepiej we wszystkich przedmiotach. Najgorzej wypadły małe placówki wiejskie: w Siemowie, Goli i Sikorzynie.

Wiceburmistrz Gostynia Grzegorz Skorupski zwrócił uwagę radnych, że tegoroczne wyniki egzaminu ósmoklasistów pokazały, iż małe szkoły, gdzie funkcjonują klasy liczące kilku uczniów nie przekładają się na osiąganie lepszych wyników w egzaminie.

- Szkoły wiejskie osiągnęły w większości wyniki poniżej średniej krajowej, województwa czy nawet powiatu. Nasz niepokój budzą także wyniki egzaminu z języka z angielskiego, dlatego będziemy rozmawiali z dyrektorami szkół, aby poprawić znajomość tego języka wśród naszych uczniów - zapewnił zastępca burmistrza w rozmowie z dziennikarzem „Życia Gostynia”. - Trudny rok szkolny, w większości z pracą zdalną, pokazał nam również, że wspólnie z dyrektorami i nauczycielami musimy racjonalnie podejść do oceny tego czasu i wyciągnąć wnioski na przyszłość, tak by - jeśli potrzebna będzie kolejna praca zdalna - poprawić efektywność pracy nauczyciel-uczeń - dodał Grzegorz Skorupski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy