Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy na początku marca, to święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Sejm ustanowił ten dzień w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120- do nawet 200 tys. Polaków.
By uczcić pamięć żołnierzy ziemi gostyńskiej, działających w powojennym podziemiu antykomunistycznym, w Gostyniu delegacje, zgodnie z tradycją, spotkały się przy tablicy pamięci, poświęconej pomordowanym więzionym i prześladowanym mieszkańcom okresu stalinowskiego, która znajduje się na ścianie budynku gostyńskiego kina.
Zanim delegacje przystąpiły do składana wiązanek kwiatów, głos zabrał Maciej Czajka, II zastępca burmistrza Gostynia.
- Oddajemy hołd bohaterom drugiej konspiracji w miejscu symbolicznym, albowiem przy tablicy na gostyńskim kinie, która upamiętnia ofiary stalinowskich, pokazowych procesów politycznych, prowadzonych właśnie w tym budynku - przypomniał Maciej Czajka.
Podkreślił bohaterskość partyzantów walczących z sowieckim okupantem.
- Żołnierze wyklęci często walczyli przeciw dwóm wrogom polski. Najpierw stanęli z bronią do walki z Niemcami, a następnie stawili czoła Armii Czerwonej. Przez cały okres wojny i po niej byli między sowieckim młotem a niemiecką swastyką. Przeciwstawiali się dwóm złowieszczym totalitaryzmom - marząc o Polsce wolnej, suwerennej i demokratycznej - przypomniał Maciej Czajka.
Zastępca burmistrza Gostynia podkreślił, że przez szeregi powojennej konspiracji przewinęło się około 200 tysięcy żołnierzy, a setki z nich wywodziły się również z ziemi gostyńskiej.
- Nasi mieszkańcy działali w konspiracyjnych organizacjach młodzieżowych, wychowawczych, sabotażowych, a także nieobcy był im udział w leśnych oddziałach partyzanckich. Za swoją miłość do Polski zapłacili zniesławieniem, wyrzuceniem z pracy, wieloletnim więzieniem, wyrokami śmierci. Niech na trwale pozostaną w naszej pamięci! - uzupełnił.
Nastąpił moment, kiedy delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Byli przedstawiciele samorządowców, Konfederacji, Związku Kombatantów RPiBWP Gostyń oraz nauczyciele historii.
Sobotnia uroczystość nie jest jedynym wydarzeniem, przygotowanym w Gostyniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mniej więcej za 2 tygodnie odbędzie się konferencja popularnonaukowa. W imieniu organizatorów: biblioteki publicznej, GOK „Hutnik” i Muzeum w Gostyniu na spotkanie pt. „Komunistyczny aparat bezpieczeństwa w walce z drugą konspiracją”, zaprosił Robert Czub, dyrektor muzeum.
Prelekcje historyków i naukowców oraz panel dyskusyjny odbędą się w "Kinie pod Kopułą" w Gostyniu, 12 marca 2025 roku, o godz. 17.00. Wprowadzenia do konferencji dokona prof. dr hab. Krzysztof Maćkowiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.