Trzecie pokolenie piekarzy
Piekarnictwo Adam Kapuściński przy ul. Rynek 36 w Pogorzeli funkcjonuje pod tą nazwą od 2002 r. Wcześniej w tym samym miejscu prowadził firmę ojciec właściciela, Henryk.
- Wcześniej były tu GS, mój ojciec to przejął i w 1989 r. otworzył pod własnym nazwiskiem. Zachorował w 2002 r. Wtedy ja przejąłem piekarnię, właściwie zaraz po szkole zawodowej – mówi 40-letni dziś Adam Kapuściński.
Jeszcze wcześniej, przed wojną, własną piekarnię miał dziadek właściciela. Pochodzący z Borku Wlkp. Marian Kapuściński ożenił się i zamieszkał w Pogorzeli i do okupacji prowadził tu swój biznes. Po wojnie rodzina musiała czekać do upadku komuny, by wrócić do pracy pod własnym nazwiskiem.
Słodkie małżeństwo z Pogorzeli
Pan Adam jest z zawodu piekarzem, jego żona Julita - poznana na zabawie w Krotoszynie - cukiernikiem. Słowem, dobrali się jak w korcu nomen omen maku. Niedawno urodziło się im czwarte dziecko, syn, więc są dosyć zajęci, ale nie wpływa to na funkcjonowanie firmy. W piekarni pracuje łącznie 12 osób. Czy któreś z dzieci przejmie w przyszłości rodzinną firmę?
- Jeszcze nie wiemy, to zależy od nich, bo tę pracę naprawdę trzeba lubić - mówi Adam Kapuściński. - Ja już w przedszkolu pytany, kim chcę zostać jak będę dorosły, to wśród strażaków i policjantów byłem jedynym zadeklarowanym piekarzem - śmieje się.
Na początku piekli tylko chleby i bułki. Potem wdrażali kolejne produkty: różne rodzaje drożdżówek, pączki i rogale, czyli klasyczne poznańskie „słodkie”, bez którego żadna kawa czy herbata wypita być w tym regionie nie może. Rogale z białym makiem przygotowywane specjalnie na 11 listopada, na Narodowe Święto Niepodległości po raz pierwszy pogorzelska piekarnia upiekła około 10 lat temu.
Rogale zeszły do ostatniej sztuki, jak zawsze
W tym roku do przygotowania rogali na św. Marcina zużyli około 100 kg naturalnego białego maku, parzonego i mielonego na miejscu, z czego wyszło prawie 3000 przepysznych rogali. Oczywiście, jak wszędzie, tak i w tej piekarni rogale były dostępne w mniejszych ilościach już wcześniej, jednak największa partia przygotowywana była na piątek, 10 listopada 2023 r. Tego dnia sklep był otwarty od 5 rano, do godz. 10 na drewnianych półkach nie została ani jedna sztuka. Receptura rogali w piekarni Adama Kapuścińskiego jest klasyczna, ciasto półfrancuskie przekładane margaryną, trzy razy wałkowane.
- W naszej rodzinnej, tradycyjnej wersji dajemy bakalie do środka, do masy makowej, z wierzchu rogale tylko lukrujemy, bez posypki z orzechów.
Spore, bo ważące 150 g pachnące rogale sprzedawane były za 5 zł, nie dziwi więc ich popularność.
- U nas zawsze schodzą wielkie ilości rogali czy pączków. Ludzie zamawiają dziesiątki rogali do zakładów pracy z całej gminy i okolic - mówi Julita Kapuścińska. - Dlaczego taka cena? W Pogorzeli musi być tak: duże, tanie i dobre.
W piątek piekli rogale w nocy, najpierw dla firm czy szkół, a potem schodziły na bieżąco, jeszcze ciepłe, prosto z blach. Jak co roku, dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Pogorzeli przygotowali nieodpłatnie mniejsze rogaliki z marmoladą, które - jak potwierdza dyrektor placówki, Paweł Marciniak - rozeszły się w mgnieniu oka.
Zaskoczeni zwycięstwem, ale i zadowoleni
O plebiscycie Życia Gostynia dowiedzieli się przypadkiem, to ich pracownica zauważyła w internecie konkurs i go udostępniła u siebie w mediach społecznościowych.
- Oczywiście, jesteśmy zaskoczeni naszym zwycięstwem w plebiscycie na najlepszego rogala w powiecie gostyńskim – mówi piekarnicze małżeństwo. - Cieszymy się z tego wyróżnienia, z tego, że nasze rodzinne, naturalne rogale smakują tak wielu ludziom. Dziękujemy za głosy!
Zapytani o plany na przyszłość, zapewniają, że piekarnia będzie funkcjonować jak dotychczas, zapewniając stałym klientom świeże wypieki: pieczywo, słodkie drożdżówki, pączki, kruche ciastka i oczywiście, rogale na św. Marcina.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.