Reklama

Na to czekali mieszkańcy gostyńskiego osiedla Pożegowo. Już w czerwcu ma zniknąć uporczywy kurz z drogi

Opublikowano: pon, 16 maj 2022 09:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kurz i pył (niekoniecznie rzepakowy). Wystarczy posiedzieć na tarasie lub w ogrodzie kilka minut, a sztućce, talerze „siwiutkie”, nie wspominając o telefonie komórkowym. Pył wiatr znosi z drogi. Ale mieszkańcy nowej części osiedla Pożegowo w Gostyniu będą mogli wkrótce odetchnąć. Skończy się problem - będzie asfalt.

Reklama

Zaczęło się utwardzanie czterech ulic na Pożegowie w Gostyniu

Budowa czterech nowych dróg w Gostyniu rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu. Gmina uznała, że równanie nawierzchni ulic, zasypywanie dziur i nawożenie tłucznia co pewien czas jest nieopłacalne. Zdecydowała, że lepszym rozwiązaniem jest wylanie asfaltu. Dzięki temu właściciele działek położonych przy ulicach Boratyńskiego, Bzdęgi, Hejnowicza i Kołomłockiego już od czerwca będą mogli korzystać z dróg w bardziej komfortowych warunkach, gdyż pojawią się na nich asfaltowe dywaniki.

Od kilku dni trwają prace przygotowawcze do ułożenia masy bitumicznej. Dotyczą one m.in. równania terenu, który stał się placem budowy i odszukiwania infrastruktury technicznej. 

- Z informacji, jakie posiadamy od wykonawcy, w tym tygodniu na dwóch ulicach - Hejnowicza i Bzdęgi będzie najpierw ułożona masa, po czym firma będzie równała nawierzchnię na kolejnych ulicach. Chodzi o to, że podkład równający, który sobie przygotowuje wykonawca, nie został jakoś uszkodzony. Chce drogi zakończyć, a dopiero później wejdzie z robotą na kolejne - wyjaśnia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Na razie asfaltowy dywanik, kompleksowa przebudowa ulic na Pożegowie w Gostyniu - może za jakiś czas

Do tej pory z gminnego budżetu przeznaczano powyżej 100 tysięcy złotych na wykonanie wszystkich prac remontowych na tych drogach. Polegały one m.in. na naprawie nawierzchni (głównie po zimie) i na zasypywaniu dziur powstałych w jezdni. Teraz  zostanie tam wyłożony dywanik asfaltowy o szerokości 4 metrów. SZERZEJ NA TEN TEMAT PISALIŚMY TUTAJ.

- Stwierdziliśmy, że wszystkie te prace, które przez kilka ostatnich lat zostały wykonane, pozwalają na wyłożenie tam dywanika asfaltowego. Dzięki temu będzie można swobodnej, bardziej komfortowo i bezpieczne korzystać z tych dróg - tłumaczy naczelnik Konieczny. 

Prace na placu budowy, jakim obecnie stały się cztery ulice na gostyńskim osiedlu Pożegowo powinny zostać zrealizowane do końca maja. Po przetargu wiadomo, że za wykonanie inwestycji  samorząd musi zapłacić gostyńskiej firmie brukarskiej ponad 423 tys. zł. Zmiana utwardzenia nawierzchni - z kruszywa, które było dotychczas wykorzystywane - na masę asfaltową na 4 ulicach jest rozwiązaniem tymczasowym.

- W inwestycji, jaka aktualnie jest wykonywana na Pożegowie zostały uwzględnione ulice, na których przebudowę nie mamy opracowanej dokumentacji, a jej realizacja - w pełnym zakresie, z chodnikami, kanalizacją deszczową nie jest zaplanowana w najbliższym czasie - podkreśla Mariusz Konieczny.

W ciągu najbliższych 4, 5 może 7 lat budowa i przebudowa jezdni w pełnym zakresie na ulicach Boratyńskiego, Bzdęgi, Hejnowicza i Kołomłockiego, nie byłaby możliwa.

Kiedy przebudowa ul. Laurentowskiego w Gostyniu?

Dlaczego nie jest remontowana ulica Laurentowskiego, o której mówi się już od kilku lat w gostyńskim samorządzie? Ten temat od dłuższego czasu nurtuje mieszkańców nowej części Pożegowa.

- Zadanie związane z przebudową tej drogi zostało wprowadzone do gminnego budżetu na 2022 r. i będzie wykonywane zgodnie z pozwoleniem na budowę, o które w tej chwili stara się gmina. Dokumentację mamy przygotowaną - mówi naczelnik. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy