Reklama

Na osiedlu Pożegowo w Gostyniu wyremontowane zostaną cztery drogi. Asfalt za ponad 400 tysięcy

Opublikowano: śr, 20 kwi 2022 19:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na gostyńskim osiedlu Pożegowo wkrótce zmieni się wygląd nawierzchni kolejnych 4 dróg. Mieszkańcy ulic: Boratyńskiego, Bzdęgi, Hejnowicza i Kołomłockiego mogą się cieszyć - w ciągu miesiąca zamiast tłucznia na nawierzchni powinien się pojawić asfaltowy dywanik.

W gminie Gostyń nie planowano budowy tych dróg

- W ciągu najbliższych 4, 5 może 7 lat budowa i przebudowa jezdni na tych ulicach w pełnym zakresie, nie byłaby możliwa - oznajmia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Dlatego urzędnicy postanowili uciec się do innego rozwiązania. Zamiast co pewien czas równać nawierzchnię ulic, zasypywać dziury i nawozić tłuczeń, zapłaci za wylanie asfaltu. Dzięki temu właściciele działek położonych przy ulicach Boratyńskiego, Bzdęgi, Hejnowicza i Kołomłockiego na osiedlu Pożegowo w Gostyniu jeszcze przed wakacjami będą mogli korzystać z dróg w bardziej komfortowych warunkach, gdyż pojawią się na nich asfaltowe dywaniki. A, jak sami przyznają, mają dość kurzu i dziur.

Warto przy tym dodać, że gmina Gostyń dysponuje dokumentacjami na przebudowę innych ulic na Pożegowie, które bez wątpienia będą miały pierwszeństwo w kolejce do kompleksowej przebudowy, nie tylko nawierzchni jezdni, ale również całej drogowej infrastruktury.

- Na razie nie przewidywaliśmy jednak budowy kolejnych dróg na tym osiedlu - dodaje naczelnik Konieczny.

Powyżej 100 tys. zł z gminnego budżetu na remont dróg rocznie

Cztery ulice, których wygląd za kilka tygodni się zmieni, to cały "zestaw" dróg, które położone są po lewej stronie - patrząc w stronę Kunowa - od ulicy Potworowskich. 

- Sytauacja obecnie jest taka, że  w najbliższym czasie one nie mają szans na to, by przeprowadzić tam duże prace budowlane, by wykonać inwestycję związaną z budową drogi od podstaw, z pełną infrastrukturą - chodnikiem, kanalizacją deszczową, z nawierzchnią z kostki brukowej - tłumaczy Mariusz Konieczny.

Do tej pory z gminnego budżetu wydawano bardzo dużo pieniędzy (powyżej 100 tysięcy) na wykonanie wszystkich prac remontowych na tych drogach. Polegały one m.in. na naprawie nawierzchni tych ulic (głównie po zimie), na zasypywaniu dziur powstałych w jezdni. Znaleziono jednak lepsze rozwiązanie.

- Stwierdziliśmy, że wszystkie te prace, które przez kilka ostatnich lat zostały wykonane, pozwalają na wyłożenie tam dywanika asfaltowego o szerokości 4 metrów. Dzięki temu będzie można swobodnej, bardziej komfortowo i bezpieczne korzystać z tych dróg - wyjaśnia naczelnik Konieczny. 

Koszty utwardzenia dróg na Pożegowie przez ostatnie 4 lata:

  • 2018 – ok. 80 tys. zł
  • 2019 – ok. 102 tys. zł 
  • 2020 – ok. 92 tys. zł
  • 2021 – ok. 150 tys. zł

Dodatkowo na osiedlu Pożegowo wyremontowano chodniki oraz podejścia z tzw. funduszu remontowego na kwotę ok. 290 tys. zł 

To rozwiązanie tymczasowe dla czterech ulic w Gostyniu

Gostyński urzędnik zaznacza, że wylanie asfaltowego dywanika na czterech ulicach os. Pożegowo w Gostyniu jest tylko rozwiązaniem tymczasowym.

 - Ciągłe utwardzanie tłuczniem osiedlowych dróg, pozwala na wylanie masy asfaltowej bezpośrednio na materiał, którym obecnie wyłożona jest ich nawierzchnia - dodaje naczelnik wydziału inwestycji.

Zadanie zostało przygotowanie w gostyńskim urzędzie już ponad dwa miesiące temu, zgodnie z procedurą postępowania przetargowego. W wyniku przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Wit-Bud z Gostynia. Z tym wykonawcą zostanie w najbliższych dniach podpisana umowa. Od tego czasu firma będzie miała 40 dni na realizację zadania.

- Prace powinny zostać zrealizowane do końca maja - deklaruje Mariusz Konieczny. 

Po przetargu wiadomo, że za remont czterech ulic na os. Pożegowo samorząd musi zapłacić gostyńskiej firmie brukarskiej ponad 423 tys. zł.

Zadania inwestycyjne:

  • budowa dróg wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem ul. M. Orłonia, ul. W. Długoraja, ul. A. Konarzewskiego - ok. 1,7 mln zł 
  • budowa dróg wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem Szczepana Kaczmarka – ok. 1,2 mln zł
  • budowa drogi w ul. Wł. Reymonta – ok. 760 tys. zł;
  • budowa drogi w ul. H. Sienkiewicza – ok. 1,8  mln zł;
  • budowa drogi w ul. S. Rostworowskiego – ok. 790 tys. zł.
W sumie przez 4 lata na drogi na Pożegowie – ok. 7 mln zł

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy