Reklama

Na gostyńskim osiedlu nie tylko cmentarz. Powstanie budynek instytucji ubezpieczeniowej... i nie tylko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Na gostyńskim osiedlu nie tylko cmentarz. Powstanie budynek instytucji ubezpieczeniowej... i nie tylko - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 20 osób obecnych było na spotkaniu Rady Osiedla Pożegowo z urzędnikami gostyńskiego magistratu. Rozmawiano o nowych drogach, o nowym budynku instytucji, jaka ma powstać na gostyńskim osiedlu i o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.  

Reklama

Członkowie rady osiedla oraz nieliczne grono mieszkańców Pożegowa spotkali się z przedstawicielami gostyńskiego magistratu: m.in. z Przemysławem Przybyłem - naczelnikiem wydziału rozwoju i gospodarowania mieniem gminy oraz Romanem Sobkowiakiem - kierownikiem referatu planowania przestrzennego. 

Rozmawiano głównie o projekcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jaki ma zostać uchwalony dla niektórych gminnych obszarów, położonych na gostyńskim osiedlu, w obrębie ulic Kasprowicza, Boratyńskiego, oraz gen. Dezyderego Chłapowskiego. Ma nastąpić zmiana kwalifikacji gruntów z mieszkaniowych na tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej z możliwością uruchomienia usług, znajdą się tam też tereny wyłącznie przeznaczone dla usług, a także dla usług sportu i rekreacji lub zieleni urządzonej. Jedną z działek (o pow. około 1500 m2) przy ul. Kasprowicza gmina zamierza sprzedać dla KRUS-u, gdzie ma powstać nowa siedziba instytucji, wraz z parkingiem.

- Poinformowano nas, że planowane są zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego między innymi na gruntach położonych za Środowym Domem Samopomocy, w kierunku ulicy Kasprowicza. Oprócz nowego budynku, do którego z ulicy Wrocławskiej ma się przenieść instytucja ubezpieczeniowa oraz terenu zielonego, reszta działek ma być przeznaczona pod budownictwo usługowo-mieszkaniowe - wyjaśnia radny Karol Stefaniak, przewodniczący Rady Osiedla Pożegowo.

Na gostyńskim osiedlu brakuje terenów zielonych. Gmina Gostyń swoje działania planuje skierować w niedalekiej przyszłości na stworzenie parku, jako oazy zieleni na terenach za budynkiem Środowiskowego Domu Samopomocy (od strony ul. Reja). Na utworzenie terenów zielonych miałby zostać przeznaczony grunt o powierzchni 6 tys. m2. Samorząd zamierza przystąpić do jego porządkowania. 

- Będziemy to robić etapami, żeby teren nie straszył. Może nie od razu powstanie ogrodzony wielki park, ale mogłyby powstać pierwsze ścieżki, posiana trawa czy nasadzone drzewa. Prace rozpoczną się w najbliższych latach, będą realizowane powoli, systematycznie - wyjaśniał naczelnik Przemysław Przybył. 

Podczas zebrania wspomniano również o założeniach gminy, dotyczących terenów gospodarczych położonych u zbiegu ulic Starogostyńska i Leśna, na których będzie mogła dalej rozwijać się gostyńska huta szkła. 

- Chodzi o teren przy ul. Leśnej, a także niewielką część lasu - od ul. Leśnej, dalej przy ul. Starogostyńskiej, do wiaduktu kolejowego. To najprawdopodobniej przejmie huta szkła - tłumaczy Karol Stefaniak. - Włodarze gminy Gostyń oraz urzędnicy starają się, by budynek przedszkola przy ul. Starogostyńskiej i teren dookoła stały się własnością gminy. Dotychczas gostyński samorząd dzierżawi od huty nieruchomości, gdzie mieści się placówka. Samorząd planuje zawrzeć porozumienie z zakładem, by ugodowo przejąć budynek przedszkola nr 4, w zamian za teren podarowany hucie szkła - dodaje.

Dyskutowano o tym, jak Adragh Glass Gostyń powinien odwdzięczyć się za leśne tereny, udostępnione pod rozwój zakładu.

- Sugerowaliśmy - po wycięciu lasu na przekazanych przez gminę gruntach - nasadzanie drzew, obowiązkowe dla gostyńskiej huty - informuje Karol Stefaniak.

Obecni na spotkaniu wypytywali też o projekt nowego cmentarza, jaki ma powstać przy ogródkach działkowych na Pożegowie, o parkingi na tym terenie.
Członkowie Rady Osiedla Pożegowo dowiedzieli się również o gruntach położonych na placu za ul. Potworowskich - za kilka lat miałaby powstać tam droga.

- Ale to plany na daleką przyszłość - podsumował Karol Stefaniak, przewodniczący Rady Osiedla Pożegowo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy