Reklama

Na boreckim rynku to była lipa. Ale były też buk, jesion i klon... Zielony Dzień Dziecka w Borku Wlkp.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zielono było wszystkim, którzy pojawili się na rynku w Borku Wielkopolskim 1 czerwca 2022r. po południu. Dzień Dziecka upłynął ekologicznie, a 630 sadzonek drzewek rozeszło się niemal błyskawicznie.

Reklama

Dzień Dziecka i piknik ekologiczny w Borku Wielkopolskim

Dzieci dla dzieci przyszłych pokoleń - to motto pikniku ekologicznego, jaki na boreckim rynku przygotował MGOK z Borku Wlkp. To kolejne z cyklicznych wydarzeń, które w 2022r. przygotowano z okazji 630-lecia nadania Borkowi Wlkp. praw miejskich. 

Pracownicy boreckiego ośrodka kultury, jako organizatorzy i koordynatorzy wszelkich wydarzeń związanych z jubileuszem miasta, wpadli na pomysł, by nasadzić 630 drzewek - dla dobra dzieci, które w przyszłości będą korzystać z potencjału tych roślin. 

Inicjatywa bardzo spodobała się nieformalnej organizacji „EKOczuli” - PISALIŚMY O NIEJ TUTAJ.

- Informujemy, że dwa stare, zdrowe drzewa zaspokajają roczne zużycie tlenu dla dorosłej osoby. I ciekawostka - jeden stary buk produkuje tyle tlenu co 2 000 sadzonek... Pielęgnujmy ten prezent  dla najmłodszych - napisali na fanpage’u EKOczuli, zachęcając do przyjścia na borecki rynek w środowe popołudnie.

Burmistrz Borku Wielkpolskiego wyszedł "z gabinetem" przed ratusz

1 czerwca, około godz. 16.00 w sercu miasta zrobiło się zielono i bardzo ciasno. Pod dużym namiotem rozdawano sadzonki buka, lipy i jesionu. Drzewka były za darmo, a kto chciał mógł wrzucić datek dla Zuzi chorej na SMA. Z puszkami dzielnie chodziły harcerki. Kto nabył drzewko, podchodził do reprezentacyjnego stanowiska z burmistrzem Borku Wlkp., który wyszedł „z gabinetem” przed ratusz i z przyjemnością podpisywał umowy jubileuszowe zawarte z „przyjaznym naturze i kulturze, świadomym ekologicznie mieszkańcem gminy Borek Wielkopolski”. Ta czynność okazała się gratką dla włodarza Marka Rożka, który jest nauczycielem historii, ale - z racji piastowania stanowiska - dawno nie podpisywał uczniowskich świadectw.

Zgodnie z umową zawartą na czas nieokreślony z burmistrzem, nabywcy sadzonek stawali się „opiekunami drzewka jubileuszowego”. Umowa została przypieczętowania wspólną nadzieją na rozkwit sadzonki oraz rozwój kolejnych pokoleń w świecie pełnym zieleni. Kto może być opiekunem sadzonki? Jakie ma obowiazki wobec młodegodrzewka? Wszystko określono w umowie, jak poniżej.

 

Opiekun po podpisaniu umowy zobowiązał się m.in. do przesyłania zdjęcia drzewka w latach jubileuszowych (co 5 lat).

- Im posadzone drzewko będzie starsze, im bieg czasu będzie dłuższy, tym większa frajda z tego, że drzewo rośnie wraz z pokoleniem dzieci, które posadziły  drzewo - zwróciła uwagę Justyna Chjnacka, dyrektorka MGOK w Borku Wlkp.

630 sadzonek drzew na rynku w Borku Wielkopolskim

Na rynek w Borku Wlkp. przychodziły różne pokolenia - rodzice z dziećmi, dziadkowie. Każdy do drzewka otrzymywał certyfikat - jubileuszowe logo, które należało przywiązać do drzewka. 

- W logo nawiązujemy do boru, czyli lasu i chcielibyśmy naszą gminę zazielenić - mówiła Justyna Chojnacka.

Sadzonek drzew na rynku w Borku Wlkp. było 630, a nawet więcej. Ustawiały się po nie długie kolejki, po 60 osób (przedstawiciele wszystkich jednostek organizacyjnych gminy Borek, placówek oświatowych, prywatnych firm i instytucji, właściciele sklepów, KGW, OSP). Przygotowaniem imprezy zainteresowało się Nadleśnictwo Jarocin oraz Nadleśnictwo Piaski i Stowarzyszenie Blask.

Mała Iga zapewniła, że będzie się opiekowała drzewkiem, będzie je podlewała, sypała nawóz.

- I będę dbała o to, żeby robaki nie zjadły - powiedziała.

Nauczycielka Regina Kot zachęcała uczniów, by przyszli i zobaczyli, co będzie się działo na boreckim rynku. Sama zajęła I miejsce w konkursie rejonowym na najpiękniejsze zadrzewienie działki.

- Drzewkiem będą się opiekowały na pewno moje dzieci, a wnuki interesują się przyrodą, ekologią, więc myślę, że w przyszłości oni też będą drzewko pielęgnowali. Sama lubię przyrodę, spacery w lesie - powiedziała Regina Kot.

Poza tym z okazji Dnia Dziecka przygotowano zabawy z clownami na szczudłach, a także miasteczko animacyjne dla najmłodszych oraz stoisko, w którym uczestnicy mogli wykonać kartę jubileuszową 630-lecia. - Takich kart mamy już 500 - wróciły do nas pokolorowane z życzeniami. Te karty stworzą galerię jubileuszową - wyjaśniła Justyna Chojnacka. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy