Mój Prąd 6.0. Na co można otrzymać dofinansowanie?
Jedna z najważniejszych zmian, jak zaszła do w stosunku do ubiegłych edycji programu, to fakt, że dofinansowanie nie obejmie już: pomp ciepła, kolektorów słonecznych i systemów zarządzania energią w budynku (HEMS/EMS). Nie przewidziano także środków dla osób, które chcą jedynie zwiększyć wielkość już istniejącej instalacji oraz instalacji w trybie off-grid, czyli takich, które nie są podłączone do sieci oraz instalacji, które są finansowane w formie leasingu.Zgodnie z zasadami programu Mój Prąd 6.0 środki można otrzymać na trzy urządzenia: instalację fotowoltaiczną, magazyn energii i magazyn ciepła.
Jest to w sumie aż do 28 tysięcy złotych, dofinansowania, jeżeli ktoś będzie chciał zainwestować we wszystkie trzy urządzenia jednocześnie. Jednakże dofinansowanie, które można otrzymać nie może wynieść więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych.
- mikroinstalacja fotowoltaiczna - 6 tysięcy złotych (tylko dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do 31 lipca 2024 roku),
- mikroinstalacja fotowoltaiczna z urządzeniem dodatkowym - 7 tysięcy złotych + dofinansowanie do urządzenia dodatkowego.
- magazyn energii - 16 tysięcy złotych,
- magazyn ciepła - 5 tysięcy złotych.
Łączna moc wszystkich instalacji OZE (razem z fotowoltaiką i magazynem energii) nie może przekroczyć 50 kW (20 kW fotowoltaiki i 30 kW magazynu energii).
Co obejmuje dofinansowanie w ramach szóstej edycji programu Mój Prąd?
Jeśli chodzi o zasady i zakres dofinansowania będą one zależeć od daty przyłączenia:
- mikroinstalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenia do 31.07.2024 roku - aby uzyskać dotację dla instalacji zgłoszonych przed końcem lipca 2024 roku, zakup urządzeń dodatkowych (magazynu energii lub magazynu ciepła) nie jest obowiązkowy. Oznacza to, że będzie można uzyskać dofinansowanie na samą fotowoltaikę (moc instalacji powinna wynosić od 2 kW do 10 kW).
- mikroinstalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenia od 01.08.2024 roku - w przypadku instalacji zgłoszonych od początku sierpnia konieczne jest połączenie z magazynem energii lub magazynem ciepła, aby móc skorzystać z dofinansowania (moc instalacji powinna wynosić od 2 kW do 20 kW).
Jakie urządzenia kwalifikujemy do mikroinstalacji fotowoltaicznej i magazynów ciepła?
Wśród urządzeń, na które można otrzymać środki w programie Mój Prąd 6.0 (dofinansowanie obejmuje jedynie nowe urządzenia) znalazły się wśród nich między innymi:
- mikroinstalacje PV z panelami fotowoltaicznymi (zamontowanymi na dachu lub na gruncie) oraz inwerterem, który umożliwia ładowanie magazynu energii lub ładowanie magazynu i pracę w trybie wyspowym,
- mikroinstalacje PV z panelami fotowoltaicznymi oraz mikroinwerterami,
- wiaty lub wiaty garażowe - carporty, które zawierają panele,
- markizy (nowoczesne zadaszenia balkonów) składające się z paneli PV,
- dachówki fotowoltaiczne,
- fotowoltaiczne zestawy balkonowe.
- zasobnik ciepłej wody użytkowej (zasilanie za pomocą pompy ciepła lub kotła elektrycznego),
- zasobnik ciepłej wody użytkowej z grzałką,
- bufor ciepła (zasilanie za pomocą pompy ciepła lub kotła elektrycznego),
- bufor ciepła z grzałką,
- bufor ciepła z zasobnikiem centralnej wody użytkowej w formie jednego kompletnego urządzenia.
Kto może skorzystać z programu Mój Prąd?
Dofinansowanie można otrzymać w przypadku zakończonych inwestycji, które zrealizowano po 1 stycznia 2021 roku i które są przyłączone do sieci w systemie net-bilingowym. Dotyczy to zarówno inwestycji w fotowoltaikę, jak i urządzenia dodatkowe. Kolejnym ważnym punktem jest zmiana sposobu rozliczeń w systemie net-billing. Oznacza to, że prosument może zdecydować, czy wybiera godzinowe czy miesięczne rozliczanie cen energii.Jeśli chodzi o instalacje przyłączone w systemie opustów (net-metering), aby uzyskać dofinansowanie do urządzeń dodatkowych (jak na przykład magazyn energii lub magazyn ciepła) również konieczne będzie przejście na system rozliczeń net-billing.
Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie Mój Prąd 6.0?
Wnioski o dofinansowanie z programu Mój Prąd można składać drogą internetową, korzystając z Generatora Wniosków o Dofinansowanie po uprzednim założeniu konta na tej platformie (w szóstej edycji VI odrzucane będą wnioski, w których zabraknie zaświadczenia o przyłączeniu mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci OSD).Nie ma możliwości składania wniosków w formie papierowej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Mój Prąd - TUTAJ.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.