- Na co dzień tylko my wiemy, ile wyzwań mamy przed sobą i ile trudów kosztuje praca społeczna. Chcę jednak zachęcić, abyśmy znajdowali czas na celebrowanie. Na docenienie bycia ze sobą, sukcesów, które osiągamy i tego, że zmieniamy świat na lepszy – mówiła Ewa Gałka, prezeska Stowarzyszenia Centrum PISOP.
- Ten konkurs jest szczególnie bliski mojemu sercu, bo mam przyjemność współtworzyć go od pierwszej edycji. On nie polega na rywalizacji. To pokaz waszego zaangażowania i serca, wkładanego w realizowane działania - uzupełniła Justyna Schaefer-Kurkowiak.
Przebieg konkursu Działania Godne Uwagi
- Musieli poznać się na nowo wzajemnie, ale też z seniorami, z którymi współpracujemy. Zorganizowaliśmy festyn w plenerze, na którym młodzi i seniorzy wzajemnie uczyli się siebie. Seniorzy związani z Dziennym Domem Senior + to fantastyczni ludzie, ale też bardzo bezpośredni. Młodzież gostyńska próbuje robić różne rzeczy dla różnych grup wiekowych, są ciekawi lokalnej społeczności. Są otwarci, są zadowoleni, czują radość, kiedy wchodząc do domu Senior+ widzą uśmiechniętych przedstawicieli najstarszego pokolenia w Gostyniu. Swoją obecnością sprawiają radość drugiemu człowiekowi - opowiada Magdalena Rajewska, opiekunka młodzieżowej rady.
- Opisaliśmy działania za rok 2022 i początek roku 2023 - czyli te, które sięgają jeszcze poprzedniej kadencji młodzieżowej rady. Wszystkie przedstawione inicjatywy związane były z prowadzoną przez młodzież działalnością społeczną na rzecz gostyńskich seniorów, czyli projektów, które realizowaliśmy wspólnie z Domem Dziennym Senior + w Gostyniu - mówi Magdalena Rajewska i jednocześnie pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii.
Samo zakwalifikowanie do II etapu było niespodziaką
- Jechaliśmy z nastawieniem, że świetnie było znaleźć się już w tych 22 projektach, które komisja doceniła i zauważyła. Nasza wygrana w subregionie była zaskoczeniem, ale myślę że młodzież całkowicie zasłużyła na to, że efekty kilku lat pracy na rzecz seniorów zostały dostrzeżone i uhonorowane na etapie województwa. Jestem z nich bardzo dumna, jak zawsze, na każdym etapie działalności. Wspieram ich bez względu na to, czy mamy dobre, czy gorsze momenty w naszych działaniach. Zawsze powtarzam młodzieży, że nie muszą się kochać, ale powinni się wspierać i szanować - to jest najważniejsze - mówi Magdalena Rajewska.
- Po kolei wyczytywano, kto otrzymał wyróżnienia, nasza organizacja w ogóle nie była wymieniana, lista wyróżnionych się kończyła, a my wciąż nie byliśmy wywoływani. Wtedy stało się jasne, że raczej zostaniemy laureatami To fajna sprawa, być laureatem w całym regionie. Jesteśmy dumni, bo wydaje mi się, że jest się czym chwalić - opowiada o wrażeniach z gali Kacper Małyszek przewodniczący MRM w Gostyniu.
Komisja oceniająca złożona była z laureatów poprzedniej edycji konkursu.
Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu za projekt „Chronimy tradycję - kształtujemy przyszłość”
- Można je opisywać, przedstawiając programy naszych działań, ale nie o to chodzi. Tu spore znaczenie ma misja, nasza misja, misja młodzieży, która nie stroni od seniorów, nie unika kontaktów z nimi, nie wstydzi się, że ma przyjaciół wśród starszych mieszkańców i otwarcie o tym mówi. A seniorzy nie ukrywają, że na tym etapie życia, takiej właśnie współpracy potrzebują. Staramy urozmaicać życie seniorom - podopiecznym Domu Dziennego Senior + w Gostyniu – mówiła podczas gali Magdalena Rajewska.
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom SERCE w Rakoniewicach za projekt „Mocni pomocni” oraz „Decydujesz zyskujesz”
- Komitet społeczny Zuzia Kontra SMA z pow. gostyńskiego za akcję „Zuzia Kontra SMA”
- Przyjaciele Szkoły - Mochy za „Zielony Zakątek - miejscem edukacji i wypoczynku młodzieży szkolnej”
Komentarze wyróżnionych i nagrodzonych
Jedna z koordynatorek charytatywnej akcji dla Zuzi chorej na SMA, nie ukrywa satysfakcji ze zdobytego wyróżnienia.
- Bardzo cieszymy się, że działania w ramach akcji #ZuziaKontraSMA zostały wyróżnione przez kapitułę konkursu. Mnóstwo osób zrobiło naprawdę wiele dla małej Zuzki. Największą nagrodą było oczywiscie uzbieranie tej kolosalnej kwoty. Ale jesteśmy świadomi, że za tymi działaniami był ogrom pracy, poświęcenia i wkładu nie tylko finansowego setek osób. Dlatego takie wyróżnienie jest pięknym podziękowaniem dla nich wszystkich. Cudownie jest też znaleźć się w gronie ludzi, dla których bezinteresowne działanie dla innych jest czymś oczywistym. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy - Aldona Majchrzak, zuziowy wolontariusz.
Kacper Małyszek z MRM w Gostyniu, wszystkich, kórzy mają jakiekolwiek wątpliwości zapewnia, że młodzież świetnie potrafi się dogadać z przedstawicielami starszego pokolenia. W Gostyniu z czasem powstała międzypokoleniowa nić porozumienia. Co młodym ludziom imponuje w gostyńskich seniorach?
- Ci ludzie mają świetne poczucie humoru, potrafią cieszyć się absolutnie ze wszystkiego, mają dystans i luźne podejście do życia. Gotowi są do rozmów na różne tematy, nie mają barier. Imponuje nam też ich energia i chęć działania (...). Jesteśmy już na tyle zżyci i tak od siebie uzależnieni, że ani seniorzy bez nas, ani my - młodzi - nie wytrzymalibyśmy bez nich na dłuższą metę - mówi przewodniczący Kacper Małyszek.
Czek o wartości 700 zł przeznaczony jest na poligrafię. Przewodniczący mówi o wstępnych planach związanych z przeznaczeniem kasy na koszulki dla radnych MRM w Gostyniu.
- Chodzi o to, żebyśmy na innych eventach, spotkaniach byli rozpoznawalni - zdradza Kacper Małyszek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.