Reklama lokalna
reklama

Młodzież z gostyńskiej "piątki" w Turyngii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. SP 5/Izabela Nowak

Młodzież z gostyńskiej "piątki" w Turyngii - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

foto arch. SP 5/Izabela Nowak

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościGrupa wychowanków Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu tydzień spędziła w niemieckiej Turyngii. Młodzież uczestniczyła w kolejnym polsko-niemieckim projekcie muzycznym. Wraz z nimi wyzwanie realizowali rówieśnicy z dwóch szkół w powiecie Nordhausen.
reklama

Uczniowie gostyńskiej „Piątki” po raz trzeci - jako partner z Polski - skorzystali z zaproszenia do udziału w projekcie muzycznym, które skierowała do nich strona niemiecka. Wyjazd odbywa się co roku, późną jesienią. Pod nadzorem opiekunów nastolatkowie z Gostynia spotykają się z równieśnikami z dwóch szkół: w Ellmerich i Wolkramshausen, w powiecie Nordhausen. 

W 2023 r. na tygodniową przygodę, trwającą od 27 listopada do 3 grudnia, składały się różne atrakcje. Przede wszystkim młodzi stworzyli osiemdziesięcioosobowy polsko-niemiecki chór (po 40 uczestników z każdej strony). To doskonale wpasowało się w program projektu, którego głównym punktem było przygotowanie koncertu, na sobotni wieczór w Nordhausen. Uczniowie z Polski i z Niemiec przez cały tydzień ćwiczyli piosenki, które wykonywali po polsku i niemiecku. Warsztaty prowadzili niemieccy artyści muzyczni, wychodzący z założenia, że każdy potrafi śpiewać (lepiej lub gorzej). Wspólna praca i starania, by galowy koncert wyszedł jak najlepiej, integrowała młodzież i uczyła współpracy.

reklama

- Ideą jest, żeby ta muzyka była tylko punktem wyjścia, środkiem, mostem do budowania dalszych relacji i więzi, do poznawania nowego kraju, jego mieszkańców i kultury. Muzyka jest punktem wyjścia, ma pomóc w stworzeniu wspólnego dzieła, przedstawianego przed publicznością. Po tygodniowych ćwiczeniach chór wykonał piosenki podczas galowego koncertu, który odbył się 2 grudnia. Na tę uroczystość, podsumowującą pobyt zapraszeni zostali rodzice niemieckich nastolatków. Z kolei, rodzice dzieci z Polski mieli okazję oglądać koncert dzięki internetowej transmisji „na żywo”  - opowiada Izabela Nowak, nauczycielka języka niemieckiego w gostyńskiej „Piątce”, jedna z opiekunek.

Dzieci bardzo przeżywały galowy występ, kiedy to większość z nich musiała przekroczyć dotychczasowe granice, wyjść na scenę, wystąpić przed szeroką publicznością. Koncert rozpoczął się utworem „You are the voice”. Chór składający się z 80 młodych ludzi z Polski i Niemiec zaśpiewał dwujęzyczne utwory, w których uczniowie apelowali o pokój, poszanowanie środowiska i przyjaźń między ludźmi. Owacja na stojąco i łzy wzruszenia rodziców - zarówno tych niemieckich na sali w Nordhausen, jak i polskich, oglądających koncert w domach - nagrodził wysiłek wielogodzinnych prób, nauki tekstów i zachowania się na scenie.

reklama

Jednak warsztaty i występy to nie były jedyne projektowe atrakcje.  

- Pobyt zaowocował nawiązaniem przyjaźni polsko-niemieckich, nauką języka niemieckiego i angielskiego, a także poznaniem nowego kraju. Oprócz warsztatów muzycznych, uczniowie wzięli udział w codziennych animacjach językowych, grach i zabawach, odwiedzili jarmark bożonarodzeniowy, a także szkołę w Ellrich, w której uczą się ich koledzy. W Ellrich uczestniczyli w zajęciach sportowych i grze terenowej oraz ognisku - relacjonuje Izabela Nowak.

Jak twierdzi Izabela Nowak, młodym ludziom nie było łatwo wrócić do szkolnej rzeczywistości po tylu emocjonujących przeżyciach.

Umowę partnerską z samorządem Nordhausen Powiat Gostyński podpisał we wrześniu 2023 roku. Międzyszkolny projekt zrealizowano dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama