Reklama

Ministerialne otwarcie "Klubu Seniora" w Pępowie [FILM i ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 21 marca w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Pępowie odbyło się uroczyste otwarcie „Klubu Seniora+”, czyli całkowicie zmodernizowanych pomieszczeń na piętrze domu kultury. Oprócz seniorów i seniorek, władz gminy i pracowników domu kultury na otwarciu pojawili się przedstawiciele sąsiednich samorządów oraz znakomici goście, z Marleną Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej na czele.

Reklama

Klub seniora w Pępowie powstawał przez kilka miesięcy. Z programu  Senior + gmina Pępowo pozyskała 200 tys. zł dofinansowania. W ramach tego zadania zostało wyremontowane  i wyposażone całe piętro Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej. Klub działa pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pępowie, przy wsparciu władz i samorządu.

- Idea uruchomienia klubu seniora w gminie Pępowo przyświecała mi już od początku kadencji – powiedział Grzegorz Matuszak, wójt gminy Pępowo. - Po zakończeniu innych inwestycji mogliśmy się skupić na poszukaniu miejsca pod ten klub oraz zabezpieczeniu środków na jego funkcjonowanie - dodał.

Wspólnie z Leszkiem Żelaznym, dyrektorem GOKSiALu zdecydowali, że pomieszczenia po tzw. „klubie na piętrze” idealnie nadają się na powstanie miejsca dla seniorów. Uzyskanie 200 tys. zł z rządowego programu „Senior+” było dodatkową zachętą do działania.

- Powstanie klubu seniora stworzyło bazę dla aktywizacji tej ważnej grupy społecznej, jaką są nasi seniorzy – dodał szef gminy.

Jan Dziedzicak na otwarciu klubu seniora w Pępowie: „Potrzebujemy waszej wiedzy i doświadczenia”

Minister Marlena Maląg w swoim przemówieniu podkreśliła, że tylko wspólne działanie daje efekty.

- Powstanie klubu seniora jest kolejnym przykładem polityki prorodzinnej i wspierającej, okazania solidarności międzypokoleniowej, która jest podziękowaniem rządu PiS dla starszych wiekiem obywateli. - mówiła szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. - Zależy nam, aby jesień życia była dla państwa spokojna, zabezpieczona finansowo, ale także by podejmowali państwo różne formy aktywności w ramach programu Senior +.

Dodała też, że przed rządami PiS-u takich klubów było niecałe sto, teraz jest ich ponad 1100 i powstają kolejne. Co roku na ich założenie i utrzymanie rząd przeznacza 100 mln zł, w tym w Wielkopolsce około 4 mln zł. Zaznaczyła, że istniejące już domy i kluby seniorów to nie wszystko, planowane jest powstanie placówek międzypokoleniowych, łączących dzieci i seniorów. Na otwarcie klubu przyjechał również Jan Dziedziczak, sekretarz stanu, poseł PiS.

- Chcemy powiedzieć dzisiejszym seniorom „dziękujemy”, bo mamy świadomość, że dzisiejsza piękna Polska to jest zasługa waszego pokolenia, bo to wy swoją pracą, zaangażowaniem i poświęceniem ją stworzyliście – zagaił.

Podkreślił, że w dzisiejszych czasach to wielki przywilej, że możemy mieszkać w pięknym, rozwijającym się i bezpiecznym kraju.

- Dzisiaj odwdzięczamy się wam, bo senior jest skarbem, w który inwestujemy, bo ma jeszcze wiele do zrobienia w naszym społeczeństwie. Liczymy na was! Potrzebujemy waszego wsparcia, wiedzy, doświadczenia – podkreślił.

Jego zdaniem, to właśnie babcie i dziadkowie kształtują przyszłe pokolenia. Na koniec wystąpił również poseł Jan Mosiński z PiS -u. Przypomniał zgromadzonym, że polityka senioralna rządu wobec osób starszych w ramach działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej została zapoczątkowana w 2018 r. w ramach programu „Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność”.

- Dzisiejsza uroczystość doskonale się wpisuje w te 3 filary. Zmiany legislacyjne mają zapewnić konkretne środki dla seniorów, aktywność nie jest możliwa bez przestrzeni i doradztwa, a solidarność to ta najważniejsza, międzypokoleniowa – podkreślił parlamentarzysta.

Wszyscy pytają o rehabilitantkę, czyli otwarcie klubu seniora w Pępowie na wesoło

Po przemówieniach oficjeli przyszła kolej na część artystyczną. Seniorzy przygotowali dowcipne, autoironiczne wersje popularnych piosenek i krótkie wierszyki o niedoli starszego człowieka. Niewątpliwym hitem uroczystości był kabaret w wykonaniu dwóch utalentowanych pań o niesfornym seniorze – tatusiu jednej z nich. Widownia nagrodziła ich występ gromkim śmiechem a wizytę na piętrze, w otwieranym „Klubie Seniora +” zaczęto oczywiście od gabinetu… rehabilitantki, która była głównym motywem skeczu o perypetiach podstarzałego zalotnika.

fot. Paweł Bzodek

Oficjalnego przecięcia wstęgi w klubie dokonali zaproszeniu goście, minister M. Maląg, minister J. Dziedziczak oraz poseł J. Mosiński wraz z wójtem Pępowa G. Matuszakiem, przewodniczącym rady gminy Z. Rogalą i M.Żelazną, kierownikiem GOPS - u. Ksiądz proboszcz Andrzej Drobiński odmówił ze zgromadzonymi krótką modlitwę i poświęcił pomieszczenia klubu. Dodał też przekornie, że klub seniora już teraz służy budowaniu więzi małżeńskich:

- Przynajmniej od dwóch panów - mężów usłyszałem „ jak to dobrze, że ona tam idzie, pół dnia jej nie ma, a jak wróci, to też jest zadowolona” - zdradził proboszcz parafii w Pępowie.

 

W klubie seniora w Pępowie już teraz chętnych jest więcej niż miejsc

- Działamy oficjalnie od 1 lutego - tłumaczy Honorata Nawrocka – Nieciąg, kierownik „Klubu Senior+” . - Mamy w planach kolejne spotkania, imprezy integracyjne i wyjazdy. Są w naszej ofercie zajęcia rękodzielnicze, warsztaty makramy czy robienia kwiatów z krepiny – tak powstał bukiet dla pani minister. Mamy też zajęcia artystyczne, ruchowe z elementami jogi.

Niedługo w ramach klubu rusza zumba i zajęcia aktywizujące. Jest gabinet do rehabilitacji. Od samego początku seniorzy są pytani, czego oczekują, jakie mają pomysły. To ma być miejsce dla nich. Obecnie jest 30 uczestników, ale już powstała lista rezerwowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy