Reklama

Minister Marlena Maląg w powiecie gostyńskim. Wręczała włodarzom gmin rządowe promesy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej wręczyła promesy Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych dla gmin z powiatu gostyńskiego. W pierwszej, pilotażowej edycji programu rządowego lokalne samorządy z województwa wielkopolskiego otrzymały blisko 2 mld zł bezzwrotnego dofinansowania.

Uroczyste spotkanie w sprawie wręczania promes odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyniu 15 listopada. Byli na nim obecni włodarze poszczególnych gmin, a także szef ZWiKW w Strzelcach Wielkich - wodnej spółki, która również ma dostać dofinansowanie.

Podczas wizyty w powiecie gostyńskim Marlenie Maląg towarzyszył minister Jan Dziedziczak. Na spotkaniu rozmawiano o Programie Inwestycji Strategicznych o tym, co daje w najbliższej perspektywie, i co dzięki temu konkursowi zmieni się w lokalnych samorządach.

M. Maląg: wolność nie jest dawana na zawsze

- Po raz kolejny będziemy mówili o tych dobrych rzeczach, które razem rząd i samorząd tworzą dla dobra mieszkańców ziemi gostyńskiej. Na tym bardzo mi zależy, abyśmy przede wszystkim jako parlamentarzyści ten swój obowiązek dobrze wypełniali - powiedziała Marlena Maląg.

Minister nawiązała do obchodzonego niedawno Narodowego Święta Niepodległości, kiedy w kraju mogliśmy cieszyć się z odzyskanej niepodległości. Przypomniała, że 103 lata żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie.

- Ta wolność nie jest dawana na zawsze. Trzeba jej strzec, pielęgnować, przekazywać tradycje młodemu pokoleniu. To jest bardzo ważne, nie można o tym zapominać - mówiła, dziękując przy okazji wszystkim pogranicznikom, żołnierzom i służbom zaangażowanym w ochronę wschodniej granicy Polski, co można rozumieć również w granicę Unii Europejskiej. - Europa może być silna silną Polską - doda M. Maląg.

Jak obóz rządzący poradził sobie z kryzysem w pandemii?

Zaznaczyła, że aktualnie Polska poradziła sobie z kryzysem związanym z  pandemią koronawirusa dzięki potężnej interwencji państwa - ponad 270 mld złotych przekazano na ratowanie miejsc pracy, polskiej gospodarki i polskiej rodziny.

- W tym trudnym czasie nie było ani chwili zawahania, żeby zrezygnować z programów społecznych, które podnoszą godność polskich rodzin: Rodzina 500+, Dobry Start, Maluch+, trzynasta emerytura dla seniorów. To swoiste tarcze antykryzysowe. I w tym momencie jesteśmy w takiej sytuacji, że wypłacamy kolejne świadczenie dla emerytów - czternastą emeryturę. Mamy wyjście z kryzysu - powiedziała Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej zapewniła, że rządzący poprzez program Polski Ład wypracowali wyjście z kryzysu poprzez wyciągnięcie wniosków i pokazanie kierunków dalszego rozwoju kraju.

Dostanie blisko 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego

W ramach Funduszu blisko 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju otrzyma blisko 24 miliardy złotych rządowego wsparcia na realizację inwestycji. Jest ono bezzwrotne do 95 proc, co pozwala na podjęcie prac nawet gminom w trudniejszej sytuacji finansowej.

- To program niewyobrażalny, który miliardy złotych będzie angażował,  aby przede wszystkim w centrum życia w centrum uwagi była rodzina, podniesienie i rozwój infrastruktury, podniesienie poziomu wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego, które są potrzebne Polakom - oferowała przedstawicielka obozu rządzącego w Polsce.        

Po 2 tygodniach od rozstrzygnięcia Programu Inwestycji Strategicznych nastąpiły kolejne rozdania w programie - przyznano chociażby 4 mld zł na inwestycje wodno-ściekowe na terenie całego kraju.

- Nasza Wielkopolska bardzo skorzystała na tym rozdaniu przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze przebiega współpraca rządu razem z samorządowcami - podkreślała Marlena Maląg. - To państwo wiecie, gdzie należy zainwestować, co na waszym lokalnym terenie jest potrzebne i tylko wspólny dialog, rozmowa mogą doprowadzić świetnej realizacji projektów, które służą Polakom - dodała.

W ramach projektów wodno-kanalizacyjnych do Wielkopolski dotarło ponad 2 mld zł. Dla mieszkańców regionu południowej Wielkopolski, dla wspólnego okręgu parlamentarnego nr 36 przeznaczono ponad 700 mln zł. Minister pogratulowała samorządowcom, że bardzo dobrze opracowali wnioski, podziękowała pracownikom urzędów za przygotowanie projektów.

- Te strategiczne projekty pozwolą, abyśmy właśnie po fali kryzysu rozwijali jeszcze bardziej dynamicznie polską gospodarkę - zauważyła Marlena Maląg.

Powiedziała o ustawowych rozwiązaniach obecnych w Polskim Ładzie, które są przeprocedowane przez parlament - chociażby wzrost nakładów na polską służbę zdrowia. W trosce o polską rodzinę wspomniała o kolejnych programach dla młodych ludzi. Chodzi głównie o zagwarantowanie wkładu własnego na mieszkanie, z możliwością umarzania kredytu, a także o ułatwienie możliwości budowy małego domku o metrażu do 70 m2. Wspomniała o planach wprowadzenia nowego świadczenia - rodzinnego kapitału opiekuńczego na drugie dziecko, zwiększeniu dofinansowania do żłobków.

Rozdanie wartościowych "czeków"

Po przemówieniu ministrów nastąpiło rozdanie czeków przedstawicielom siedmiu samorządów, do których trafiło dofinasowanie z Polskiego Ładu. Do powiatu gostyńskiego  ma trafić w sumie ponad 56 mln zł na różnorakie inwestycje: wodno-kanalizacyjne, sportowe, termomodernizację, czyli to wszystko, co potrzebne jest mieszkańcom. Jako pierwszy symboliczny czek na kwotę przyznaną gminie z rąk ministrów odebrał gostyński starosta Robert Marcinkowski.

- Dzisiejsza wizyta pokazuje to, że wspólnie troszcząc się o losy naszej ojczyzny i naszych małych ojczyzn, patrzymy z taką perspektywą, że środki, które są inwestowane w naszym lokalnym środowisku. są środkami po pierwsze dobrze ulokowanymi. A po drugie najczęściej trafiają do przedsiębiorców lokalnych, pobudzają lokalną gospodarkę i dbają o utrzymanie bądź o powiększenie liczby miejsc pracy. Tak właśnie dzieje się w powiecie gostyńskim - powiedział włodarz powiatu.

Każdy z gminnych gospodarzy, odbierając symboliczny czek opowiadał, jak zostaną ulokowane środki otrzymane z programu Polski Ład. Zastępca burmistrza Gostynia zaznaczył, jak bardzo ważna dla gminy jest inwestycja związana z remontem szkoły.

- Jest bardzo ważna szczególnie w tym momencie, ponieważ placówka położona jest na osiedlu Pożegowo - w miejscu, które rozwija się najszybciej, najprężniej. Ta szkoła na pewno będzie służyła mieszkańcom - zapewnił Grzegorz Skorupski.

Burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek opowiedział, jakie wsparcie finansowe niewielka gmina już otrzymała z rządowych programów. Mówił o rozbudowie gminnego przedszkola i założeniu w gminie żłobka.

- Cieszy fakt, że rząd PiS prowadzi zrównoważoną politykę i wspiera te samorządy, które mają z tego faktu pewne problemy. Wszystko po to, aby mieszkańcy mogli korzystać w takim samym stopniu z dobrobytu, jaki niesie ze sobą dzisiejszy świat. To jest ważne, ponieważ nie spowodujemy, że wszyscy wyjada do dużych miast, Rolnictwo jest istotne. Ludziom, którzy mieszkają na wsi trzeba również organizować takie warunki życia, żeby te osoby mogło godnie tam funkcjonować - powiedział borecki włodarz.

O tym, jakie inwestycje będą zrealizowane w poszczególnych gminach z pilotażowego naboru Polski Ład pisaliśmy na portalu gostynska.pl

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy