Reklama

Mieszkańcy Karolewa mają ogólnodostępny defibrylator. Zadbali o to druhowie z OSP Karolew

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP Karolew

Mieszkańcy Karolewa mają ogólnodostępny defibrylator. Zadbali o to druhowie z OSP Karolew - Zdjęcie główne

Od dwóch dni na budynku remizy OSP Karolew wisi kapsuła z ogólnodostępnym defibrylatorem | foto OSP Karolew

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trudno nie zauważyć, że na budynku remizy OSP w Karolewie została zamontowana kapsuła z defibrylatorem AED. - Jestem dumny z naszych strażaków, bo to ich inicjatywa przyczyniła się do tego. Nawet niech sobie wisi i niech nie będzie potrzebny - napisał na portalu społecznościowym zadowolony sołtys Tomasz Marszałek. Druhowie z OSP Karolew zapewniają: bezpieczeństwo mieszkańców to rzecz najważniejsza.

Reklama

Specjalna, podgrzewana kapsuła z defibrylatorem AED zawisła na remizie OSP w Karolewie we wtorek, 16 maja 2023 r.

- Od dziś Karolew staje się jeszcze bardziej bezpieczny - poinformowali druhowie z miejscowej jednostki OSP na portalu społecznościowym. 

Defibrylator to urządzenie służące do przywracania prawidłowej akcji serca za pomocą prądu stałego o określonej energii. Zabieg wykonuje się najczęściej w stanach zagrożenia życia, które wymagają natychmiastowej interwencji (np. kiedy u człowieka zabraknie tętna, bo nastąpił częstoskurcz komorowy).

Wyróżniamy różne typy defibrylatorów. W Karolewie znajduje się automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). Automatyczny, bo sam wykonuje analizę, czy należy dostarczyć impuls defibrylacyjny do nieprawidłowo działającego serca osoby, która straciła przytomność. Zewnętrzny, ponieważ w przeciwieństwie do wszczepialnych defibrylatorów używanych u pacjentów ze zdiagnozowanymi wadami serca, umieszczany jest na zewnątrz, na ulicy, ale też w biurze, fabryce, sklepie lub jest elementem wyposażenia służb ratunkowych.

To pomysł strażaków-ochotników z Karolewa

Z inicjatywą zaopatrzenia sołectwa (Karolew i Trzecianów Osiedle) w defibrylator wyszli druhowie ochotniczej straży pożarnej. Pozostała kwestia pieniędzy. Na jednym z zebrań wiejskich, które odbyło się jesienią 2022 r., padła propozycja, by część funduszu sołeckiego przeznaczyć na zewnętrzne automatyczne urządzenie do przywracania prawidłowej akcji serca wraz z kapsułą. Żaden z mieszkańców Karolewa nie miał wątpliwości, że jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa i zdrowia, nie należy żałować pieniędzy. Na zakup i montaż ogólnodostępnego defibrylatora przeznaczono blisko 8,5 tys. zł. 

- Gmina też nie miała nic przeciwko temu. Złożyliśmy wniosek i pieniądze z funduszu otrzymaliśmy. Kiedy tylko zaczął się rok, w którym możemy wykorzystać przyznane pieniądze, od razu "biliśmy pianę" by jak najszybciej urządzenie zakupić - opowiada Tomasz Marszałek, sołtys Karolewa.

Jak posługiwać się defibrylatorem AED w Karolewie?

Jeśli okaże się, że atomatyczne urządzenie jest potrzebne, kapsułę w której się znajduje należy przekręcić w lewo. W rękach zostaje szyba, którą można opuścić, by wyciągnąć defibrylator. AED może być obsługiwane przez osobę bez wykształcenia medycznego, bo samo "podpowiada" udzielającemu pomocy, co po kolei należy robić. W tym samym czasie w remizie włącza się alarm.

- Otrzymujemy powiadomienia SMS-em o tym, że kapsuła została naruszona i jest potrzebna natychmiastowa pomoc medyczna. Kto jest najbliżej, udaje się do remizy - mówi Dawid Bonawenturczyk, zastępca naczelnika w jednostce OSP Karolew.

Strażak ochotnik wyjaśnia, że defibrylator AED nie jest urządzeniem jednorazowego użytku, po wykorzystaniu można go włożyć do kapsuły. Ale należy pamiętać, że defibrylator jest przeznaczony dla jednej osoby. Co to oznacza?

- Po użyciu należy wymienić elektrody, które są jednorazowego użytku. A w przypadku rozładowania baterii, je również należy wymienić - tłumaczy.

Druhowie z OSP Karolew będą szkolić mieszkańców?

Przy okazji montażu defibrylatora, remiza w Karolewie została zaopatrzona w monitoring. Kamery zostały założone z pieniędzy zebranych wśród druhów, otrzymanych od darczyńców i samorządu. 

- Jedna kamera została skierowana na defibrylator, pozostałe na Karolew. Monitoring to nasze zabezpieczenie - mówi strażak-ochotnik.

Karolew to jedyna wioska w gminie Borek zaopatrzona w defibrylator zewnętrzny. W sumie strażacy mają na stanie 3 takie urządzenia (dwa wożą jako wyposażenie wozów strażackich).

Sołtys jest przekonany, że mieszkańcy Karolewa mogą czuć się bezpieczniej, ale z urządzenia należy umieć korzystać. Chodzi też o oswojenie mieszkańców z urządzeniem tak, żeby w razie potrzeby nie bali się defibrylatora użyć. Sa osoby, które pytają o szkolenia dotyczące obsługi urządzenia. Tomasz Marszałek zapewnia: wkrótce nauczymy się go obsługiwać! Jeśli będzie potrzeba strażacy też kurs przygotują.

- Potrzebna jest edukacja. Najlepiej szukać projektów, by dostać grant na zorganizowanie szkolenia. Póki co, będziemy ludzi uświadaniać podczas festynów i innych wydarzeń organizowanych w gminie Borek - deklaruje sołtys Karolewa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy