Gostyńska gmina znalazła się w grupie piętnastu wielkopolskich samorządów, które będą mogły sobie pozwolić na budowę lub przebudowę zbiorników retencyjnych. Blisko 9 milionów złotych z PROW zostanie przeznaczonych na wykonanie 29 inwestycji - CZYTAJ TUTAJ.
Ogólna kwota, jaką otrzymał samorząd na rewitalizację akwenów wodnych, wynosi ok. 1 milion złotych. Mogą się cieszyć mieszkańcy Daleszyna i Kosowa. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na "wodne" inwestycje w tych własnie miejscowościach - chodzi o:
- rewitalizację i odbudowę dwóch stawów w Daleszynie (na staw nr 1 gmina otrzymała 357 533 zł, na staw nr 2 - 400 592 zł),
- rewitalizację i odbudowę stawu w Kosowie (165 088 zł dofinansowania)
- Całość tych zadań zostanie w stu procentach zrefundowana. Z budżetu gminy Gostyń najpierw musimy wyłożyć pieniądze na wykonanie rewitalizacji czy odbudowy zbiorników retencyjnych, a po zakończeniu PROW zwróci nam koszty inwestycji - wyjaśnia naczelnik Konieczny.
Mariusz Konieczny przyznaje, że machina związana z pozyskaniem funduszy z PROW akurat w przypadku tego naboru działała bardzo szybko, a zainteresowani mieli niewiele czasu na przygotowanie projektów i wniosków o dofinansowanie.
Przeznaczone do odmulania zborniki wodne, znajdujące się w Kosowie i Daleszynie należące do gminy Gostyń nie są dzierżawione. Ich modernizacja będzie polegała na typowym odmulaniu i rekultywacji terenu dookoła.
Wybraliśmy takie obiekty, których umiejscowienie lub budowa nie naruszają dodatkowych przepisów i przy realizacji inwestycji nie będą wymagane dodatkowe uzgodnienia - na przykład z konserwatorem zabytków czy innych instytucji - tłumaczy naczelnik Konieczny. - Z uwagi na to, że była możliwość pozyskiwania funduszy na utrzymanie zbiorników wodnych, uznaliśmy, że skoro mamy w gminie stawy, które wymagają odmulenia, a ich brzegi wymagają zabezpieczenia faszyną i innymi materiałami, postaramy się o dofinansowanie. Poza tym do złożenia wniosku zachęciły nas zasady dotacji - gmina Gostyń ostatecznie nie wyda żadnych pieniędzy z własnego budżetu - uzupełnia.
Gostyński samorząd od kilku lat kontroluje zbiorniki wodne. Zajmuje się ich prawidłowym funkcjonowaniem, mając na uwadze rewitalizację, a kiedy zachodzi taka potrzeba, przystępuje do odmulania. Takie zadania, po nowelizacji przepisów i ustaw, zostały przypisane gminom i obowiązkowo powinny być realizowane.
W zasadzie do rewitalizacji czy odmulania oprócz tych stawów wiejskich, na które obecnie otrzymaliśmy dofinansowanie, na ten moment w gminie nie mamy więcej zbiorników, które wymagałyby przeprowadzenia tego typu prac - mówi Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału ochrony środowiska w gostyńskim magistracie.
W 2023 roku fundusze z dotacji z niewielkimi dopłatami z budżetu gminy pozwoliły przeprowadzić prace przy zbiornikach wodnych w Brzeziu - PISALIŚMY TUTAJ i Szczodrochowie.
Kilka lat temu odmulony został staw w Siemowie, zbiornik w Krajewicach również był rewitalizowany z pieniędzy pozyskanych z PROW, w Czajkowie mieszkańcy mają staw zadbany - wylicza Marzena Paluszkiewicz z urzędu miejskiego.
Skorzystają też mieszkańcy os. Pożegowo w Gostyniu
Warto podkreślić, że najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na utrzymanie terenów zielonych i wykonanie rewitalizacji stawu przy ul. Sportowej w Gostyniu (os. Pożegowo). To osobny projekt - CZYTAJ TUTAJ, na który również pozyskano dofinansowanie z innego naboru.
- Po odmuleniu, a także modernizacji terenu dookoła ten staw będzie gotowy do użytkowania przez mieszkańców - zapewnia Mariusz Konieczny. - Szukamy możliwości pozyskiwania dodatkowych pieniędzy z każdego możliwego źródła. Na razie wychodzi nam to dość dobrze - uzupełnia.
Co myślicie o tych inwestycjach? Czekamy na komentarze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.