Reklama

Mamy to! 27 grudnia oficjalnie świętem państwowym. Prezydent RP podpisał ustawę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Mamy to! 27 grudnia oficjalnie świętem państwowym.  Prezydent RP podpisał ustawę - Zdjęcie główne

foto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Andrzej Duda 23 listopada w Poznaniu podpisał ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Dniem Święta Narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ten dzień będzie świętem narodowym, ale nie dniem wolnym od pracy, bo - co zaznaczył Andrzej Duda - o to Wielkopolska nie wnosiła.

Reklama

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 1 października, natomiast 28 października Senat poparł ją jednogłośnie. We wtorek, 23 listopada, w budynku dawnego Hotelu Bazar w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta Dudę. To w tym miejscu w grudniu 1918 roku, w drodze do Warszawy jeden z Ojców Niepodległości, Ignacy Paderewski wygłosił przemówienie, które przyczyniło się do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Cieszę się, że dziś w tej sali mogłem dokonać symbolicznego aktu dokańczającego ustanowienie 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego - powiedział prezydent. - Chcę z całego serca podziękować, że obie Izby Parlamentu, w pełnej powadze, z wielką odpowiedzialnością, w wielkim poczuciu jedności, bez zbędnych dyskusji politycznych, wspólnie ustanowiły ten dzień. Dziękuję za sprawne przeprowadzenie procesu legislacyjnego - dodał.

Czyja inicjatywa?

O ustanowienie nowego państwowego święta we wrześniu tego roku podczas spotkania z prezydentem wystąpili przedstawiciele społeczności i władz samorządowych, a także działacze patriotyczni Wielkopolski. Andrzej Duda przychylił się do tego pomysłu i zgłosił inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie. Sejm przyjął ustawę 1 października, a Senat 28 października. 

Jak głosi preambuła ustawy, święto zostało ustanowione „w hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej".

– To jest pewien akt swoistej, dziejowej, może to bardzo wielkie słowo, ale po prostu sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego, jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu - podkreślił prezydent, wskazując, że powstanie było wielkim sukcesem. – Cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej – dodał

Czy nowe święto państwowe  będzie dniem wolnym od pracy?

Jeśli ktoś spodziewał się, że 27 grudnia będzie przedłużeniem dni wolnych po Świętach Bożego Narodzenia (a było takich osób z pewnością wiele), to ustawa nie przewiduje takiej możliwości. Prezydent Duda jasno odniósł się do tego podczas uroczystości podpisania.

– Ustawa ukaże się w publikacji, zapewniam, wystarczająco szybko, żeby już w tym roku dzień 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dniem święta narodowego, ale nie dniem wolnym od pracy, (...)albowiem Wielkopolska o to nie wnosiła – stwierdził jasno Andrzej Duda. –  Podkreślam to z całą mocą – dodał prezydent żartobliwie.

Przyznał z przymrużeniem oka, że nigdy nie podejrzewałby, że Wielkopolanie przyjdą do prezydenta, domagając się dnia wolnego od pracy.

- Ale jest świętym prawem Wielkopolan domaganie się upamiętnienia wielkiego czynu zbrojnego, jakim jest powstanie wielkopolskie - dodał Andrzej Duda podczas uroczystego spotkania z przedstawicielami regionu, którzy zabiegali u niego o ustanowienie nowego święta państwowego.

Marek Woźniak, Marszałek Wielkopolski: 

- Cieszy mnie fakt, że Sejm oraz Senat sprawnie i szybko uchwaliły ustawę, a Pan Prezydent złożył dziś pod nią podpis w stolicy Wielkopolski, w miejscu tak symbolicznym dla Powstania Wielkopolskiego, jakim jest poznański Bazar. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od początku wspierał wszystkie działania podjęte w tym kierunku, współpracując również z Kancelarią Prezydenta RP przy organizacji dzisiejszej uroczystości. Dla mieszkańców naszego regionu Powstanie Wielkopolskie jest bowiem niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym, a każda jego rocznica – świętem.

Pierwsze obchody państwowego święta

Choć święto po raz pierwszy będzie miało charakter państwowy, jego gospodarzem w Poznaniu i Warszawie nadal pozostanie Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Samorząd od lat jest organizatorem grudniowych uroczystości rocznicowych wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które wpłynęło na obecny kształt Polski. Razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - ich współorganizatorem niezmiennie dokłada starań, aby pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym na trwałe zagościła w świadomości jak największej liczby Polaków. Stąd centralne obchody odbywają się tradycyjnie 27 grudnia w Poznaniu, a 28 grudnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przy mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Na początku listopada Marszałek Marek Woźniak wraz z Tadeuszem Musiałem, prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 podpisali się pod zaproszeniem dla prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości, które odbędą się 27 grudnia w Poznaniu.

- Już przygotowujemy się do kolejnych obchodów, które w tym roku będą szczególne. Nie tylko ze względu na przypadającą 80. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, ale także na państwową rangę, której doczekał się zwycięski zryw Wielkopolan, walczących o wolność. Mam nadzieję, że jeden element może zostać dzięki podniesieniu rangi święta wzmocniony, czyli odpowiedni przekaz w podręcznikach szkolnych. Potrzebujemy też nowoczesnej, skierowanej do młodego pokolenia, narracji o Powstaniu Wielkopolskim. Warto z historią się spotykać, o niej mówić, to ona jest potwierdzeniem naszej tożsamości, naszego prawa do funkcjonowania jako Polaków i Wielkopolan – tłumaczy Marszałek Marek Woźniak.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego i jego instytucje nie tylko organizują uroczystości związane z kolejnymi rocznicami wybuchu insurekcji, ale także ogólnopolskie kampanie popularyzujące wiedzę o tym wydarzeniu. Także w tym roku jedną z dodatkowych inicjatyw jest drugie, poprawione wydanie „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Można nabyć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a także w księgarni online tego wydawnictwa.

Pandemia w rocznicę uniemożliwia spotkanie się w licznym gronie, dlatego tego dnia mozna śledzić od  godziny 16.40 przekaz online z uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na www.27grudnia.pl. 

Internetowa kampania, za pośrednictwem strony 27grudnia.pl oraz fanpage′u na Facebooku 27grudnia-Powstanie Wielkopolskie rozpocznie się 8 grudnia. W jej ramach przypomniana zostanie między innymi sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego w 80. rocznicę jego śmierci.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy