Reklama

Nowe zasady naboru do przedszkoli w gminie Gostyń. Jakie kryteria powinni spełniać rodzice?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Nowe zasady naboru do przedszkoli w gminie Gostyń. Jakie kryteria powinni spełniać rodzice? - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni gminy Gostyń ustalili nowe zasady naboru do przedszkoli miejskich, które będą obowiązywały już w 2023 roku. – Poprzednie zasady powodowały to, że po naborze było wiele osób z punktacją w tej samej wysokości. Nie było kryteriów, które pozwoliłyby zdecydowanie wyłonić ostateczną liczbę dzieci - wyjaśnia Krzysztof Mazurek, zastępca naczelnika wydziału oświaty w gostyńskim magistracie.

Zmieniają się kryteria rekrutacji do przedszkoli publicznych oraz oddziałów przedszkolnych mieszczących się w szkołach prowadzonych przez gminę Gostyń. Zmiany dotyczą drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego (w pierwszym obowiązują zasady wyznaczone przez ustawę oświatową). 

Nowe kryteria naboru do przedszkoli w Gostyniu

Nad projektem uchwały w sprawie nowych zasad rekrutacji do przedszkoli radni debatowali przed sesją, na posiedzeniach komisji stałych rady miejskiej. Przedstawiono im 5 kryteriów, według których dzieci będą mogły być przyjęte do publicznych placówek. Każdemu przyznano określoną liczbę punktów, przy czym poszczególne kryteria mają różną wartość. Ostateczną decyzję w tej sprawie gostyńscy samorządowcy podjęli 26 stycznia, podczas głosowania na sesji. 

Wśród warunków zawartych w uchwale są dwie zasady przyjmowania dzieci do przedszkoli, które obowiązywały w gostyńskiej gminie już wcześniej. Jeden z wymogów dotyczy zatrudnienia obojga rodziców lub opiekunów (pod uwagę brane jest również prowadzenie działalności gospodarczej). W analizowaniu wniosków, składanych podczas naboru brane będzie pod uwagę również to, czy rodzeństwo kandydata uczęszcza do tego samego przedszkola lub oddziału przedszkolnego (jeśli rodzice ubiegają się o miejsce w szkolnych oddziałach). 

- Jednym z głównych argumentów wprowadzenia dodatkowych kryteriów naboru jest to, że po naborze zazwyczaj mieliśmy wiele dzieci z taką samą liczbą punktów - zdarzało się, że było to nawet 10 osób. To rodziło problemy. Nowe zasady spowodują, że pozbędziemy się tego problemu – zmniejszy się liczba dzieci z taką samą liczbą punktów – tłumaczył radnym Krzysztof Mazurek podczas posiedzenia komisji stałych. 

Nabór do przedszkoli w Gostyniu - rozliczenie podatku i obowiązkowe szczepienia

Nowo wprowadzonym kryterium jest rozliczenie przez obojga rodziców czy opiekunów prawnych malucha, dla którego starają się o miejsce w przedszkolu, podatku dochodowego od osób fizycznych za miniony rok w gminie Gostyń. 

Konieczne jest również wykonanie u dziecka obowiązkowych szczepień, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, przy czym kryterium to powinny spełniać także dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych.

Podczas naboru do przedszkoli gminnych w Gostyniu ważna będzie również wysokość dochodu rodziców lub opiekunów dziecka. W myśl nowych zasad, na dodatkowy jeden punkt mogą liczyć dzieci, w których rodzinach miesięczny dochód na jedną osobę jest równy lub mniejszy niż 504 zł (jeśli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością, kwota ta wynosi 583 zł).  

Jak podkreśla Krzysztof Mazurek, kryterium dochodowe pozwoli komisji prowadzącej nabór przeprowadzić uczciwą weryfikację wśród kandydatów. 

- Rzadkie są przypadki, kiedy kilka rodzin będzie miało taki sam dochód na osobę. Jesteśmy zatem w stanie wyłonić kandydata bez dyskusji - powiedział.

Co zaniepokoiło gostyńskich radnych?

Kontrowersje wśród radnych wzbudził warunek, dotyczący konieczności zaszczepienia malucha. Za aktualne szczepienia kandydaci podczas naboru otrzymają 4 punkty. Radny Andrzej Rogala podczas posiedzenia komisji edukacji zwrócił uwagę, że rodzice czy opiekunowie dzieci w wieku przedszkolnym mają w związku ze szczepieniami różne poglądy. 

- Są antyszczepiokowcy, w zwiazku z tym kandydatami mogą być dzieci, które nie mają podstawowych szczepień. Może znaleźć się osoba, która przyczepi się zasad rekrutacji w tym zakresie, uzasadniając, że jest to dyskryminacja – wyjaśniał swoje wątpliwości Andrzej Rogala. 

Krzysztof Mazurek z wydziału oświaty gostyńskiego magistratu podkreślił, że zadaniem gminy jako prowadzącego przedszkole jest chronić życie i zdrowie uczęszczających tam dzieci. 

- Jeśli ktoś lekceważy szczepienia, wtedy jego dzieci nie trafią do przedszkola – mówił zastępca naczelnika.

Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia przyznał, że urzędnicy mają świadomość, jak różne może być podejście rodziców czy opiekunów kandydatów do szczepień.

- Była już taka dyskusja na forum samorządu. Mówił o tym śp. radny Piotr Radojewski, proponował takie kryterium, ale poddawał w wątpliwość, czy samorząd może to zrobić zgodnie z prawem. Okazało się, że możemy. Musimy pamiętać o rodzicach innych dzieci. Kiedy pojawi się w grupie dziecko nieszczepione, stwarza zagrożenie dla pozostałych przedszkolaków. Chcemy, żeby nasze przedszkola stały na określonym poziomie i wymagamy – powiedział zastępca burmistrza.

Niesprawiedliwe dodatkowe punkty dla dzieci, które mają rodzeństwo w tym samym przedszkolu?

Radny Rogala zwrócił uwagę na dodatkową punktację przyznawaną dziecku oczekującemu na miejsce w przedszkolu, którego rodzeństwo również związane jest z tą placówką. Nie spodobało mu się, że 15 punktów zgodnie z projektem uchwały „na starcie” miałaby otrzymać osoba, której rodzeństwo uczęszcza aktualnie do danego przedszkola. Według niego to niesprawiedliwe potraktowanie tych, którzy starają się o miejsce w przedszkolu dla najstarszego z dzieci a także rodziców, którzy wychowują jedynaków.

- Ci rodzice, którzy pierwszy raz posyłają dziecko do przedszkola, według uchwały, tych punktów nie dostaną – powiedział rajca.

Konkretnego wyjaśnienia powodu wprowadzenia takiego kryterium jednak nie otrzymał. Wiceburmistrz Grzegorz Skorupski wyjaśnił, że gmina nie chce, by była duża rotacja wśród rodziców, których dzieci wcześniej chodziły do przedszkola. 

- Zależy nam na kontynuacji edukacji w naszych placówkach – powiedział Grzegorz Skorupski.

 - Jestem ciekawa, czy te zasady pomogą w uzyskaniu miejsca w przedszkolu. Czy te miejsca się znajdą? Zawsze w naszej gminie ich brakowało – zastanawiała się z kolei radna Krystyna Hejnowicz.

Nowe kryteria naboru do przedszkoli w Gostyniu i gminie

Na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu uchwałę podjęto bez dyskusji. Zgodnie z nią, w 2023 r. podczas drugiego etapu naboru do przedszkoli gminnych, będzie obowiązywało 5 zasad, którym przypisano określoną liczbę  punktów.

Zgodnie z uchwałą określono następujące kryteria wraz z przyznaną liczbą punktów:

  • 1. pozostawanie obojga rodziców/opiekunów prawnych kandydata albo rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego kandydata w zatrudnieniu albo prowadzeniu przez nich działalności gospodarczej albo gospodarstwa rolnego albo pobieranie przez nich nauki
    w systemie dziennym – 20 punktów;
  • 2. uczęszczanie aktualnie rodzeństwa kandydata do tego samego przedszkola/oddziału przedszkolnego, do którego został złożony wniosek – 15 punktów;
  • 3. rozliczenie przez obojga rodziców/opiekunów prawnych kandydata podatku dochodowego od osób fizycznych za miniony rok w gminie Gostyń – 5 punktów;
  • 4. wykonanie u kandydata obowiązkowych szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, przy czym kryterium spełniają także dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych – 4 punkty;
  • 5. wysokość dochodu na osobę w rodzinie kandydata – dochód w wysokości mniejszej lub równej 100% kwoty, o której mowa  w art. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity z 2022 r. Dz. U. poz. 615 ze zm.) – 1 punkt

Kiedy nabór do przedszkoli w gminie Gostyń?

Zgodnie z zarządzeniem burmistrza Gostynia, składanie wniosków o przyjęcie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów rekrutacyjnych wyznaczono na 6 - 17 marca 2023 r. (postępowanie uzupełniające odbędzie się 24 – 27 kwietnia 2023 r.).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy