Reklama

Liczba porodów w szpitalu Gostyniu bardzo spadła. Gdzie rodzą przyszłe mamy z naszego powiatu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Heluszka

Liczba porodów w szpitalu Gostyniu bardzo spadła. Gdzie rodzą przyszłe mamy z naszego powiatu? - Zdjęcie główne

Szpital powiatowy SP ZOZ Gostyń | foto Grzegorz Heluszka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ponownie przygotował ranking szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w ciąży. Gostyńskiej lecznicy nie znajdziemy na liście 10 szpitali, w których do końca września 2022 r. odebrano najwięcej porodów. Nasz szpital jest na 3 miejscu... od końca. Liczba porodów w Gostyniu z 704 przez 3 lata spadła do 145.

Reklama

– Regularnie przyglądamy się pracy oddziałów porodowych, a po każdym kwartale dokładnie analizujemy liczbę sprawozdanych przez szpitale porodów - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak wynika z zestawienia, które przygotował NFZ, do końca września w wielkopolskich placówkach odebranych zostało 23 tys. porodów. W pierwszym kwartale 2022 roku liczba ta wynosiła 7,2 tys., a na półrocze było ich łącznie 14,9 tys.. Przez cały poprzedni rok szpitale odebrały około 33 tys. porodów.

Aktualizacja o najnowsze dane – na koniec września 2022 r. - oznacza, że od początku 2016 r. w Wielkopolsce przekroczona została granica ćwierć miliona porodów (dokładniej to 253 tys.). Liczba hospitalizacji porodowych nie jest równoznaczna liczbie urodzonych dzieci. Nie uwzględnia bowiem np. ciąż mnogich.

- Nasze zestawienie dla przyszłych mam jest obiektywnym i sprawdzonym źródłem informacji, które szpitale cieszą się obecnie największą popularnością i zaufaniem. Samym placówkom daje on możliwość zobaczenia swojej pozycji na tle innych porodówek w województwie i porównania się np. z sąsiadującymi powiatami – dodaje Agnieszka Pachciarz.

 

Oto 10 szpitali, w których odebrano najwięcej porodów do końca września 2022r.:

  • *Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (4497 porodów)
  • SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1561) – na półrocze na 3. miejscu
  • Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1538) – na półrocze na 2. miejscu 
  • ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1341)
  • Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1205) – na półrocze na 6. miejscu
  • *Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1192) – na półrocze na 5. miejscu
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (862)
  • Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (747)
  • Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (730) – na półrocze na 11. miejscu
  • *zpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (706) – na półrocze na 9. miejscu
*najczęściej wybierane przez przyszłe mamy z pow. gostyńskiego

Na które szpitale decydują się kobiety?

Po trzecim kwartale 2022 r. można powiedzieć, że zdecydowanie najwięcej porodów odebrały szpitale subregionu poznańskiego. To ponad połowa, bo 12,7 tys. spośród wszystkich 23 tys. dotychczas odnotowanych hospitalizacji porodowych. Na II miejscu jest subregion kaliski z liczbą 4,3 tys. porodów. Za nim są subregiony: leszczyński (2,4 tys.), koniński (2 tys.) i pilski (1,5 tys.).

Przyszłe mamy z powiatu gostyńskiego na miejsce porodu chętnie wybierają szpitale w Lesznie i Śremie

Często zdarza się, że mieszkanki danego powiatu decydują się rodzić w innym szpitalu, niż ten, do którego mają najbliżej. W każdym z subregionów da się znaleźć przykłady takich placówek.W poznańskich szpitalach największy udział stanowią mieszkanki stolicy Wielkopolski i powiatu poznańskiego. W szpitalu przy ul. Polnej w Poznaniu było ich 63 proc., ale placówka ta do końca września przyjęła reprezentantki zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce.

Poza Poznaniem wiele rodzących z innych powiatów (w tym z pow. gostyńskiego) przyciągają szpitale w Lesznie (1192 porody), Środzie Wlkp. (668 porodów) i Śremie (706). W WSZ w Lesznie kobiety w ciąży z Leszna i powiatu leszczyńskiego to 55 proc. pacjentek. Na poród w tej placówce decyduje się jednak wiele pań z powiatu rawickiego i gostyńskiego (po około 20 proc. wszystkich pacjentek szpitala).

W szpitalu w Środzie Wlkp. mieszkanką powiatu średzkiego była co druga rodząca, natomiast co trzecia to mieszkanka powiatu poznańskiego lub Poznania. Co dziesiąta rodząca w Środzie Wlkp. przyjeżdża z powiatu wrzesińskiego.

Przez mieszkanki powiatów gostyńskiego i kościańskiego na poród chętnie jest wybierana także placówka w Śremie. Kobiety w ciąży z pow. śremskiego stanowią tam 44 proc. wszystkich, a co piąta jest z Poznania lub pow. poznańskiego. 

Ile kobiet przyjeżdża rodzić do Wielkopolski?

Wciąż utrzymuje się zauważalna tendencja, że więcej kobiet spoza Wielkopolski decyduje się rodzić w szpitalach naszego województwa niż Wielkopolanek wyjeżdża do innych regionów. Do września tego roku kobiety mieszkające na co dzień poza województwem wielkopolskim rodziły u nas 1751 razy. Odwrotną sytuację odnotowaliśmy w 1377 przypadkach.

Na poród w Wielkopolsce najczęściej decydowały się kobiety z województw: lubuskiego (393 razy), dolnośląskiego (339) i łódzkiego (289). Najwięcej porodów od pań spoza Wielkopolski odebrano w: Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu przy ul. Polnej w Poznaniu (299), SPZOZ w Kępnie (219) oraz WSZ w Lesznie (167).

Gdzie rodziły kobiety z Wielkopolski?

Przyszłe mamy z Wielkopolski najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (393), dolnośląskim (239) i łódzkim (170). Spośród tych, które decydowały się na poród poza naszym województwem, najwięcej mieszka na co dzień w powiatach: pilskim i złotowskim oraz w Poznaniu.

Szpital gostyński w zestawieniu na szarym końcu

Patrząc na zestawienie liczby porodów odebranych w 2022 r., na podstawie danych od stycznia do września, można zauważyć, że szpital w Gostyniu znajduje się na końcu listy. W ciągu kilku miesięcy 2022 r. w dostyńskiej lecznicy odebrano 145 porodów. Porównując - w 2019 r. w gostyńskim szpitalu zdecydowały się rodzić 704 kobiety, a w 2021 r. - 421.

Zbigniew Hupało, dyrektor SP ZOZ  w Gostyniu zaistniała sytuację tłumaczy okresem pandemii, wprowadzanych w tym czasie obostrzeń i wprowadzaniem w życie zaleceń wojewody.

Tak naprawdę SP ZOZ w Gostyniu uruchomił porodówkę dopiero w 2022 roku, kilka miesięcy temu. Porodówka ruszyła na przełomie maja i czerwca, w normalnym trybie. Niestety, wcześniej funkcjonowanie oddziału ginekologiczno-położniczego musieliśmy ograniczyć, zwłaszcza o tę działalność położniczą z powodu pandemii. Tam utworzona była strefa covidowa - usprawiedliwia sytuację Zbigniew Hupało. 

Za SP ZOZ w Gostyniu, na końcu listy są szpitale w Złotowie (118 odebranych porodów) i Nowym Tomyślu z 2 odebranymi porodami.

Liczba odebranych porodów w szpitalach w woj. wielkopolskim od 2019r. do III kwartału 2022 r. (uszeregowane według danych za pierwsze półrocze 2022 r.):

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy