Reklama

Nowoczesny sprzęt medyczny wart 1,5 mln zł dla gostyńskiego szpitala. Lekarze doceniają olbrzymie wsparcie WOŚP

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Nowoczesny sprzęt medyczny wart 1,5 mln zł dla gostyńskiego szpitala. Lekarze doceniają olbrzymie wsparcie WOŚP - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital powiatowy w Gostyniu po raz kolejny otrzymał nowoczesny sprzęt medyczny z WOŚP. Niektóre z urządzeń już są na miejscu, pozostałe mają dotrzeć wkrótce. - To jest olbrzymia pomoc, która pozwala utrzymać się w dzisiejszych standardach, jeśli chodzi o postępowanie w chirurgii dziecięcej. Bez zakupów sprzętowych żaden ośrodek nie da sobie rady - mówi lek. med. Mikołaj Musiał, ordynator chirurgii dziecięcej w gostyńskim szpitalu.

Fundacji WOŚP - BLIŻEJ O ORGANIZACJI TUTAJ - nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dzięki niej oraz tysiącom wolontariuszy i milionom darczyńców, do szpitali w całej Polsce trafia nowoczesny sprzęt medyczny. Z urządzeń, na których widnieje czerwone serduszo WOŚP korzystają także pacjenci gostyńskiej lecznicy. 

WOŚP gra w powiecie gostynskim od 31 lat

Wielkie świąteczne granie WOŚP słyszymy od ponad 30 lat. Podczas finałów WOŚP, czyli jednodniowych zbiórek publicznych, organizowanych przez fundację, które odbywają się również w powiecie gostyńskim. Każdego roku "wielka orkiestra" wyznacza sobie inny cel zbiórki.

 

Zakupów dokonano po 28. Finale WOŚP

W 2022 r. WOŚP przekazała gostyńskiemu szpitalowi sprzęt medyczny wart od 1 do 1,5 mln zł, tak przynajmniej wynka z szacunków pracowników lecznicy. Większość wysokiej jakości urządzeń kupiona została z pieniędzy zebranych w 2020 roku, podczas 28. Finału WOŚP, którego celem było zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Aparat USG oraz platforma do elektrokoagulacji pracują już na oddziałach. Z kolei na bloku operacyjnym swoją funkcję pełni nowoczesny aparat do znieczulenia.

- Sprzęt spływa do nas od kilku miesięcy. Na część nowoczesnego wyposażenia z WOŚP jeszcze czekamy. Działania poprzedniej dyrekcji SP ZOZ w Gostyniu spowodowały właściwie roczne opóźnienie w dostarczaniu urządzeń. W ubiegłym roku beneficjentami podarunku z WOŚP były wszystkie ośrodki chirurgii dziecięcej w Polsce. Do tych ośrodków w ubiegłym roku urządzenia dotarły, a gostyński szpital dostał je z opóźnieniem - wyjaśnia lek. med. Mikołaj Musiał. 

Lecznica została doposażona w 5 najwyższej generacji urządzeń i narzędzi medycznych. Oddział chirurgii czeka jeszcze na napędy (wiertarki) ortopedyczne wraz z dodatkowym wyposażeniem. Ma otrzymać dwa takie urządzenia. 

- Będą na pewno wykorzystane, gdyż leczymy bardzo dużo „urazówek”. Niestety, wiertarka, którą wcześniej się posługiwaliśmy - z racji wieku i eksploatacji w zasadzie nie istnieje, rozsypała się. Pracujemy na pożyczonej. Dla nas jest to w zasadzie być albo nie być jeśli chodzi o urazówkę. Czekamy na te urządzenia, warte między 100 a 200 tys. zł.

Poza tym dla szpitala w Gostyniu została kupiona nowa wieża do laparoskopii - z całym osprzętem oraz dermatom elektryczny z siatkownicą. Jego koszt z wyposażeniem dodatkowym wynosi ok. 50 tys. zł. Urządzenie to pozwala na pobieranie cienkich, precyzyjnie dobranych płatów skóry. Jest nieodzowne przy wykonywaniu przeszczepów, które pozwoli leczyć operacyjnie, między innymi oparzenia, ale nie tylko. 

- Sprzęt, który otrzymujemy służy zarówno do diagnostyki, jak i do leczenia. Są to bardzo  kosztowne urządzenia. Trudno by nam było liczyć na to, że samorząd powiatowy, zarząd SP ZOZ mógłby nas w nie wyposażyć. Wsparcie WOŚP jest olbrzymie, to olbrzymi skok. Tak jak szacowaliśmy - wartość sprzętu w sumie waha się między 1 mln a 1,5 mln zł. Nikt takiej sumy pieniędzy nie wyłoży na zakupy urządzeń dla szpitala - podsumowuje lek. med. Mikołaj Musiał. 

Lekarze ze szpitala, który otrzymuje najnowszej generacji urządzenia muszą uczestniczyć w szkoleniach dotyczących obsługi tych narzędzi.

Jak powstaje lista "zakupów" dla gostyńskiego szpitala?

Dowiedzieliśmy się, że do gostyńskiej lecznicy ma dotrzeć również "prezent" kupiony ze zbiórki i zakupów po 29. finale WOŚP, który doposaży zespół ratownictwa medycznego. To torba pediatryczna z systemem qr.

Gostyński szpital bardzo często jest beneficjentem „prezentów” kupionych ze zbiórek WOŚP. Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR i szef powiatowego sztabu WOŚP w Gostyniu, po zakończonych działaniach finału WOŚP w powiecie, konsultuje się z lekarzami pracującymi w miejscowym szpitalu, by otrzymać informacje, jaki sprzęt byłby w poszczególnych oddziałach najbardziej przydatny. Jednak Fundacja WOŚP nie zawsze się tym kieruje.

- Jesteśmy jednym z nielicznych sztabów powiatowych, który po każdym finale wysyła osobną prośbę, żeby wesprzeć nasz gostyński szpital sprzętem. Efekt jest taki, że zazwyczaj urządzenia nasza instytucja dostaje. Cieszymy się, bo to świadczy o tym, że nas zauważono. Że doceniane jest nasze finałowe granie WOŚP, które w powiecie odbywa się od 31 lat. To jest bardzo istotne, bo początkowe zbiórki były kierowane do największych i najważniejszych szpitali w Polsce, pierwsza odbyła się na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Teraz wyraźnie WOŚP gra dla całej Polski - mówi Mirosław Sobkowiak.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy