Reklama

Kreatywni, pozytywni, aktywni. Burmistrz posłodził, radni dołożyli łyżkę lukru, rodzice uwierzyli. Koniec kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Duma nas rozpiera, patrząc na nasze dzieci. To co zrobiło na mnie największe wrażenie, to jest ta wasza różnorodność. Każde z tych dzieci prezentuje coś innego, każde daje jakiś wkład w działalność rady - mówił Marcin Antkowiak, jeden z rodziców po prezentacji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu. 8 grudnia 2022 r. młodzi radni oficjalnie zakończyli kadencję 2019-2022.

Reklama

W spotkaniu, które odbyło się w gostyńskim „Kinie pod Kopułą” wzięli udział gminni samorządowcy, urzędnicy, rodzice, a także przedstawiciele instytucji współpracujących oraz ludzie wspierający w ostatniej kadencji Młodzieżową Radę Miejską w Gostyniu. Młodzi radni, reprezentujący szkoły z gostyńskiej gminy (podstawowe oraz średnie) uroczystość związaną z zakończeniem kadencji podzielili na trzy części. 

Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu artystycznie

W pierwszej zaproszeni goście obejrzeli prezentację artystyczną, do której scenariusz napisało samo życie. Autorami, „reżyserami” byli młodzi ludzie, a przede wszystkim ich działalność, zainteresowania. Przedstawienie pokazało młodzieżową radę i każdego z osobna „od kuchni”, „drugą twarz” organizacji, kawałek historii z prywatnego życia młodego radnego, pełnego pasji, radości, a także dziecinnej fantazji. Przygotowując artystyczną część, młodzież współpracowała z Sebastianem Nowakiem, dyrektorem Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach. Na zakończenie "wykorzystali" nauczyciela i instruktora jako narratora w przedstawieniu i prowadzącego.

- Oni przygotowali je tak, że najpierw opisywali siebie podczas spotkań - co lubią, czego nie lubią, kim są. Kto by wiedział, kto lubi zielony groszek, a kto - szampon truskawkowy? Kto lubi się uczyć, a kto pasjonuje się hobby horsingiem? [Sport bardzo popularny w krajach skandynawskich, szczególnie w Finlandii. Zawodnicy symulują zawody jeździeckie „jeżdżąc” po specjalnie przygotowanym parkurze na kukiełkach - przyp. red.]. Nie napisałem tego przedstawienia - zastrzegał się Sebastian Nowak.

Przedstawili się "inaczej"

W spektaklu na scenie gostyńskiego kina radni przedstawili siebie „własnymi oczami” (co potrafią, jak dobrzy są, jak potrafią się dzielić talentami, które mają), ale też pokazali, jak przez lata wspólnej pracy dali się poznać pozostałym członkom rady, jak zostali odebrani przez koleżanki i kolegów. Pokazali za co się wzajemnie podziwiali, szanowali. Trzyletnią kadencję młodych przerwała pandemia, która pokrzyżowała plan działań. Stąd w przedstawieniu wyraz marazmu, co młodzież przedstawiła jako taniec z „Wesela” - symbol stagnacji, wyizolowania, na które młodzi byli skazani przez obostrzenia wprowadzone podczas koronawirusa. Ale wtedy również działali, byli aktywni kreatywni.

- Było mi miło z nimi współpracować, poznać ich na koniec - przyznał Sebastian Nowak.

Druga część spotkania to prezentacja działalności 23-osobowej Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu. Goście dowiedzieli się, czym młodzież zasłużyła się dla lokalnej społeczności. Przyznali, że czas covidu, kiedy siedzieli zamknięci w domu, nie mogli spotykać się w swoim gronie, organizować posiedzeń radnych był dla nich swego rodzaju okresem próbnym. 

- Mimo to nie poddaliśmy się. Spotkania robiliśmy online, a działalność przenieśliśmy na portale społecznościowe, by aktywizować lokalne społeczeństwo - przyznała młodzież.

Była to pierwsza kadencja MRM, która zaczęła pozyskiwać fundusze zewnętrzne na realizację swoich nietuzinkowych i pomysłowych projektów [KLIKNIJ W OBRAZEK]. 

Ciąg dalszy pod linkiem

Podczas trzeciej części uroczystości było tylko miło, przyjemnie, a przede wszystkim słodko - dosłownie i w przenośni.

Po zaprzysiężeniu w 2019 r., MRM w Gostyniu rozpoczęła działalność w 2020 r. Okazało się, że trzy lata kadencji, to wspaniały okres ciężkiej pracy młodzieży  na rzecz  lokalnej  społeczności oraz  czas realizacji bardzo  ciekawych, ważnych, poważnych, doniosłych pomysłów i inicjatyw. Analizując akcje i wydarzenia, które przygotowali można zauważyć, że młodzi radni współpracowali z przedszkolakami, ale również wiele zrobili dla gostyńskich seniorów. Wraz z rówieśnikami z klubu fantastyki „Kopuła zapomnienia” współorganizowali Gostyńskie Dni Gier Online. Był też konkurs na wizerunek św. Jana Pawła II. Podczas prezentacji podsumowującej, w kinie, pokazano gościom zwycięskie prace. W ramach projektu „Siła w młodzieżowych radach to siła młodzieży w społeczeństwie” organizowano m.in. akcje „Rowerzyści dla korzyści” i „Biegaj i pomagaj”. Młodzież przygotowała też Festiwal Kolęd dla Przedszkolaków, a poza tym konkurs fotograficzny. Włączyła się w akcję Mikołaje 2020.

 - Ze swoich środków, a także z prywatnych zasobów przynieśliśmy artykuły, które przekazaliśmy rodzinom potrzebującym - mówili młodzi radni podczas prezentacji. 

Podczas realizacji kolejnego projektu młodzi radni zaprzyjaźnili się z seniorami, a współpracując z Domem Senior + w Gostyniu, dla nich głównie przygotowywali kolejne wydarzenia: warsztaty taneczne, florystyczne, sesję zdjęciową, festiwal karaoke, spisywali wspomnienia seniorów, które wydano w ramach ciekawej broszury. Jak mówili młodzi, świetnie razem się bawili, integrowali. Udali się również do Warszawy - gdzie mogli m.in. poznać struktury demokratycznego państwa polskiego dokładnie i „od kuchni”. Młodzi spotykali się też z parlamentarzystami.

Burmistrz posłodził, radni polukrowali - same pochwały za szlachetne inicjatywy

Młodzi radni z przyjemnością wręczyli zaprzyjaźnionym instytucjom oraz osobom prywatnym symboliczne statuetki jako wyraz wdzięczności za współpracę w minionej kadencji. Z kolei burmistrz Jerzy Kulak wręczył młodzieży pamiątkowe grawertony z podziękowaniami za aktywną, kreatywną, wytrwałą i ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności. Przemawiając podreślił, że inicjatywy podejmowane przez MRM w Gostyniu nie były kreowane przez urząd.

- Jesteście czołową młodzieżową radą, za wami najlepsza kadencja. Wnieśliście sporo dobra do Gostynia, do naszych działań samorządowych. Jestem ogromnie dumny z tego co zrobiliście. (...) Wy jesteście na takim etapie życia, że możemy wam pozazdrościć tej energii, odwagi, wszystkim wam zazdrościmy młodego wieku. I wiem, że każdy z was jest inny, ale razem jesteście wyjątkowi. Dzięki, że jesteście. Mogę tylko pogratulować - powiedział  Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia, życząc wszystkiego dobrego w kolejnych latach.

Na scenę zaproszono też wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Gostyniu, a ponieważ byli obecni obaj, na przemówienie zdecydował się zarówno Mikołaj Jackowiak, jak i Maciej Czajka. Młodzież po „słodkim” expose burmistrza od gminnych radnych oczekiwała także „laurki”.

- Burmistrz posłodził, mamy nadzieję, że teraz też będzie „na słodko” - powiedział żartem prowadzący.

Nie zawiedli się. Gminni radni również chwalili. Wiceprzewodniczący rady miejskiej Maciej Czajka, komentując działalność społeczną młodzieży użył najpopularniejszego w 2022 r. słowa w języku młodzieżowym „essa”.

- To jest to, co wy pokazujecie. W was jest ten tryumf, ta chęć współpracy, ta otwartość dla społeczeństwa. Rząd przedłużył samorządowcom kadencję o pół roku, może do opiekunki, pani Magdy, złożymy wniosek, by również tę wyjątkową kadencję młodzieżowej rady wydłużyć - powiedział wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, zapraszając ich w przyszłości do ratusza.

Mikołaj Jackowiak, nauczyciel z gostyńskiej "jedynki" do sprawy podszedł z sentymentem. Przyznał, że jest dumny i z radością patrzy na działalność byłych uczniów, wchodzących w skład młodzieżowej organizacji, gdyż miał swój wkład w ich wychowanie.

Rodzice młodych radnych z Gostynia i okolic nie wiedzieli, zobaczyli i uwierzyli

Wystąpił też Marcin Antkowiak, ojciec Gabrysi z MRM w Gostyniu.

- Uczciwie mówiąc, nie śledziłem na bieżąco działań młodzieży. Na tym spotkaniu o wielu rzeczach się dowiedziałem. Ważne jest doświadczenie, które zdobyli, działając wspólnie, które - mam nadzieję - zaprocentuje w przyszłości. Chciałbym przenieść się w czasie i zobaczyć, co ci młodzi ludzie będą robili za 5 lat. Nie mam wątpliwości, że gdzieś będą istnieli, jakoś się wyróżnią - mówił z dumą i przekonaniem Marcin Antkowiak.

Nie można było zapomnieć o opiekunce MRM w Gostyniu - Magdalenie Rajewskiej. Młodzież wręczając jej kwiaty, podziękowała za wszystko, co od niej otrzymali. Przyznali, że pani Magda to dla nich wzór  "cierpliwości, wyrozumiałości i uśmiechu na twarzy". Nauczyła ich niebywałej pracowitości i wytrwałości w dążeniu do celu. 

- Zawsze mogliśmy na panią liczyć. Nie mogliśmy trafić na lepszego opiekuna - przyznali młodzi.

I polały się łzy wzruszenia. Tym samym pani Magda przegrała zakład z kolegą - postanowiła, że będzie twarda, ale emocje wzięły górę. Na zakończenie spotkania młodzi radni podzielili się z gośćmi pozegnalnym tortem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy