Reklama

Koszty tak duże, że „w oczy szczypie”, ale obwodnica Gostynia będzie gotowa w terminie. Tak deklaruje wykonawca. Można się cieszyć

Opublikowano: wt, 10 maj 2022 18:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz wicemarszałek Wojciech Jankowiak 10 maja 2022r. gościli w powiecie gostyńskim. Złożyli wizytę na placu budowy obwodnicy drogi wojewódzkiej 434 dla Gostynia. - Dziś jesteśmy świadkami historycznych chwil. To, co dzieje się za naszymi plecami, to jest epokowe wydarzenie dla Gostynia, Piasków i mieszkańców powiatu gostyńskiego - zauważył Robert Marcinkowski, starosta gostyński.

Reklama

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyniu marszałkowie spotkali się z samorządowcami z gminy Gostyń, Piaski i powiatu gostyńskiego. Najważniejszym z poruszanych tematów była budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej 434. 

Na placu budowy obwodnicy DW 434 dla Gostynia odbyło się spotkanie z udziałem Roberta Marcinkowskiego - starosty gostyńskiego, Jerzego Kulaka - burmistrza Gostynia, Wiesława Glapki - wójta gminy Piaski oraz Pawła Katarzyńskiego - dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Był też Piotr Górka - przedstawiciel Kontraktu STRABAG Sp. z o.o, który jest wykonawcą inwestycji.

To, co widzimy, to już konkretny przebieg obwodnicy Gostynia. Czekaliśmy na ten moment dość długo, ale jesteśmy w tej chwili na etapie konkretnych prac budowlanych i widzimy już pierwsze efekty - zauważył marszałek Marek Woźniak.

Zaznaczył, że z punktu widzenia samorządu wojewódzkiego obwodnica Gostynia wspólnie z obwodnicą Wronek i Obornik były traktowane jako pierwszoplanowy zakres obwodnic do wykonania.

Inwestycja ta jest szczególnie ważna z punktu widzenia mieszkańców Gostynia, bo widzimy, jak ogromne jest natężenie ruchu ciężarowego w mieście. Cieszy również to, że naszym śladem poszły decyzje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i budowa obwodnicy na drodze krajowej nr 12. Za jakiś czas te dwie obwodnice zostaną spięte w jeden węzeł, co znacząco odciąży ruch tranzytowy. O to nam właśnie chodzi, aby takie kompleksowe rozwiązania  zaistniały w przestrzeni Wielkopolski - mówił marszałek województwa wielkopolskiego.

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak przypomniał za to, że w tej chwili jest to największa inwestycja drogowa realizowana przez samorząd województwa wielkopolskiego.

Wartość tego przedsięwzięcia wynosi bez mała 130 milionów złotych, z czego ponad 100 milionów pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, pozostających w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego, a reszta to wysiłek budżetu województwa - podkreślił wicemarszałek.

Wojciech Jankowiak wskazywał, że obwodnica Gostynia wpisuje się w jeszcze większe przedsięwzięcie, które przez lata było realizowane - chodzi o modernizację drogi 434, od Poznania, przez Śrem, po Rawicz. Newralgicznym punktem, jaki pozostał do wykonania jest właśnie obwodnica Gostynia, jedna ze strategicznych dróg dla województwa. W przyszłości, gdy wystarczy na to pieniędzy, być może inne miejscowości będą mogły oczekiwać na obwodnice, chociażby Dolsk.

Włodarze z powiatu gostyńskiego dziękowali za obwodnicę Gostynia

Starosta gostyński Robert Marcinkowski uznał, że wizyta najwyższych władz województwa wielkopolskiego zawsze jest dobrym momentem, by podziękować za „zielone światło” dla obwodnicy, bo przez pewien czas „paliło się światło żółte” - to czas oczekiwania na decyzję środowiskową.

Wiemy, że jest wola, determinacja i wiele wskazuje na to, że ten projekt zostanie doprowadzony do końca. Bez zaangażowania władz wojewódzkich, radnych, samorządów lokalnych jednak nie byłoby to możliwe. Dziękuję w imieniu mieszkańców powiatu gostyńskiego wszystkim twórcom tego projektu - powiedział Robert Marcinkowski. - Miejmy nadzieję, że jesienią przyszłego roku będziemy mogli się spotkać po to, by przejechać się tą obwodnicą - dodał starosta.

Co będzie w Gostyniu, kiedy powstaną obwodnice?

Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak otwarcie przyznał, że kiedy 10 lat temu rozpoczynano rozmowy o inwestycji, związanej z budową obwodnicy Gostynia, miał przeczucie, że trafiono na podatny grunt, chociażby dlatego, że parterami samorządów gminnych i powiatowego były osoby, które doprowadziły do pozytywnego finału rozmów i przygotowań.

- Wierzyłem, że to się uda. Ale nie wierzyłem, że nadejdzie taki moment - i to już po 10 latach -  kiedy będziemy stali na placu budowy obwodnicy i wiedzieli, że za chwilę powstanie druga obwodnica krajowej dwunastki, co połączy się w całość. Dziś już mamy tę pewność. Z mojej osobistej perspektywy jest to szczęśliwy czas. Miałem jako przedstawiciel samorządu miejskiego  niewielki udział w przedsięwzięciu, ale dziękuję władzom województwa - powiedział Jerzy Kulak.

 Poinformował też, że w samorządzie gminnym trwają przygotowania do przeorganizowania życia w mieście, by dostosować go do układu drogowego, jaki powstanie po wybudowaniu dwóch obwodnic i wycofaniu ruchu tranzytowego z centrum Gostynia. 

- Już pracujemy nad tym, jak będziemy poruszali się po mieście, gdzie powstaną ścieżki rowerowe, gdzie powstaną miejsca parkingowe. Chcemy wykorzystać jednokierunkowe ulice w mieście i przebudować je w taki sposób, żeby życie w Gostyniu zmieniło się o 180 stopni - zdradził Jerzy Kulak. 

Plan zagospodarowania przestrzennego w gm. Piaski - rozwój przemysłu?

Samorząd gminy Piaski jest zadowolony z tempa prac na placu budowy obwodnicy Gostynia. 

- Początkowo nie wierzyliśmy, że to się ziści. Obawialiśmy się, że budowa siłowni wiatrowych będzie kolidowała z wykonaniem obwodnicy. Ale firmy sobie nie przeszkadzają. Powiem szczerze, że jako gmina Piaski oczekujemy bardziej budowy obwodnicy DK 12, gdyż krajówka przecina gminę i samą miejscowość Piaski na 2 części i utrudnia poruszanie się. Ale obwodnica wojewódzkiej drogi bardzo gminie pomoże, chociażby w rozwoju strefy gospodarczej. Być może dojdzie do tego, że opracujemy plan zagospodarowania przestrzennego i przeznaczymy działki przy obwodnicy pod budowę przemysłową - powiedział Wiesław Glapka, wójt Piasków.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy