Reklama

Koszmar kierowców ma się skończyć. Kiedy? Ile będzie kosztował remont ul. Strzeleckiej w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Koszmar kierowców ma się skończyć. Kiedy? Ile będzie kosztował remont ul. Strzeleckiej w Gostyniu - Zdjęcie główne

Ul. Strzelecka w Gostyniu ma zostać przebudowana do końca listopada 2022 r. Wzdłuż pojawi się ciąg pieszo-rowerowy | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyń. Kierowcy z pewnością się ucieszą, gdy skończy się ten koszmar. Do 30 listopada 2022 r. powinna zostać przebudowana droga powiatowa z Gostynia do Brzezia - chodzi o ul. Strzelecką. Kierowcy, kiedy mają przejeżdżać tą szosą, dostają „białej gorączki”. Jezdnia jest połatana, bardzo zniszczona i dziurawa, jak ser szwajcarski. W ciągu półtora roku ta sytuacja powinna się zmienić.

Nie da się ukryć, że początkowy odcinek powiatowej drogi z Gostynia do Ponieca, prowadzący przez Brzezie jest w fatalnym stanie. Po interpelacjach radnych z Rady Powiatu Gostyńskiego oraz licznych wnioskach o remont szosy z Rady Miejskiej w Gostyniu, droga będzie naprawiona, a jazda slalomem przy omijaniu dziur odejdzie w niepamięć. Samorząd powiatowy na realizację inwestycji otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 2 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

W poniedziałek, 14 czerwca w Starostwie Powiatowym w Gostyniu nastąpiło otwarcie ofert przetargowych na wykonanie inwestycji, związanej z przebudową drogi powiatowej Gostyń - Brzezie wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego. Najniższa oferta, złożona przez firmę ze Strzelec Wielkich i tak przewyższa wstępne założenia samorządu powiatowego co do kosztów wykonania zadania. 

W ramach zadania planuje się przebudowę ciągu na długości 1,5 kilometra od ul. Strzeleckiej w kierunku Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu. Prace zakładają budowę kanalizacji deszczowej, modernizację chodnika (w tym powstanie ścieżki pieszo-rowerowej), wykonanie nawierzchni na całej długości przebudowywanej drogi oraz utwardzenie poboczy jezdni frezem bitumicznym. W maju samorząd powiatowy rozpoczął poszukiwanie wykonawcy, ogłaszając przetarg. 

W wyznaczonym terminie swoje oferty złożyło 3 wykonawców. Najniższa oferta, jaką złożyła spółka Brukpol ze Strzelec Wielkich, opiewa na kwotę 3 639 000 zł. Najwyższej ceny 6 239 857 zł za wykonanie zadania zażądało przedsiębiorstwo drogowe Drogbud z Grabonogu. Spółka Infrakom z Kościana za przebudowę drogi zażądała 4 277 940 zł. 

Procedura jeszcze się nie zakończyła. wykonawca zadania nie został jeszcze wybrany. Czy najniższa oferta spełnia oczekiwania zamawiającego, którym jest powiat gostyński – czy ta różnica w kwotach pomiędzy ofertą z firmy ze Strzelec Wielkich i z Kościana nie wydaje się zbyt duża? Władze powiatu gostyńskiego początkowo liczyły na to, że kwota zamówienia będzie wynosić około 3 mln 200 tysięcy złotych.

 - Nastąpiło jedynie otwarcie ofert przetargowych. Do zakończenia procedury jest jeszcze daleka droga. W tej chwili komisja rozpoczyna weryfikację wszystkich dokumentów. Dopiero po ich analizie możliwe będzie ostateczne rozstrzygnięcie przetargu. Wstępnie zakładaliśmy, że kwota zamówienia będzie wynosić około 3 mln 200 tysięcy zł. Wartość najniższej oferty jest jednak wyższa - komentuje Robert Marcinkowski, gostyński starosta. 

Co w tej sytuacji? 

- Opcji jest kilka, w tym zwiększenie budżetu zadania lub weryfikacja zakresu i wprowadzenie zmian. Na pewno przeprowadzimy z samorządem gminy Gostyń konsultacje celem wyboru optymalnego rozwiązania - mówi włodarz powiatu gostyńskiego. 

Przypomina jednocześnie, że inwestycja ma być realizowana w ramach procedury „zaprojektuj i wybuduj” - wykonawca ma obowiązek opracowania projektu budowlanego oraz uzyskania wszelkich uzgodnień i pozwoleń w tym pozwoleń na budowę. 

- To dość długa procedura, która potrwa co najmniej kilka miesięcy. W najbliższym czasie na pewno nie będzie żadnych utrudnień w ruchu. Wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość prac budowlanych będzie przebiegać w przyszłym roku - informuje Robert Marcinkowski.

Przewiduje się, że inwestycja zwiazana z remontem drogi Gostyń - Brzezie oraz budową ciągu pieszo-rowerowego zakończy się w listopadzie 2022 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy