Reklama

Reklama

Koniec ze zmianą czasu? Kiedy? Rozporządzenie premiera w tej sprawie obowiązuje do 2021 r.

Opublikowano: wt, 5 paź 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Koniec ze zmianą czasu? Kiedy? Rozporządzenie premiera w tej sprawie obowiązuje do 2021 r. - Zdjęcie główne

W ostatni weekend października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Jak długo jeszcze? | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiana czasu naraża nas na zbędny stres, rozregulowania zegara biologicznego nawet na kilka dni. Ma powodować także utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, szczególnie sektora transportowego i bankowego - posłowie PSL zamierzają przyspieszyć likwidację zmiany czasu. Ich zdaniem przestawianie zegarków (czy to na czas letni, czy zimowy) nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ani społecznego. Jakie mają szanse?

Reklama

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. W naszym kraju kwestią zmiany czasu - z inicjatywy PSL - zajmował się sejm.

Zmiana czasu w ostatnią niedzielę października

W 2021 r. w naszym kraju, podobnie, jak na terenie Unii Europejskiej zegarki na czas zimowy powinniśmy przestawiać w ostatnią niedzielę października. Ta jesienna zmiana czasu da nam „dodatkową” godzinę snu. Przesuwanie czasomierzy z czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Zegary przestawimy o godzinę do tyłu - z godz. 3.00 na 2.00 w nocy. Po zmianie czasu dni będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r. I co dalej?

Czas zimowy - krótszy dzień

Dzięki zmianie czasu śpimy o godzinę dłużej, ale mamy krótszy dzień. W ten sposób wykorzystujemy lepiej światło słoneczne i oszczędzamy prąd. Według naukowców zmiana powoduje zbędny stres, a zegar biologiczny może się przestawiać nawet kilka dni.

- Analizując zmianę czasu należy pamiętać, że wprowadzano ją w oparciu o inne realia niż obecne - przypomina Mateusz Brzozowski z firmy OneMeter produkującej narzędzia do monitoringu zużycia energii dla domu i przedsiębiorstwa. - Najlepiej widać to na przykładzie energii elektrycznej, gdzie postęp technologiczny zmniejszył skalę korzyści. Zaczęliśmy zużywać energię niezależnie od pory dnia za sprawą urządzeń AGD, klimatyzacji czy komputerów. Chociaż zmiana czasu niesie ze sobą również korzyści - dodaje Mateusz Brzozowski, cytowany przez ogólnopolski portal onet.pl.

Koniec zmiany czasu - dyskusje od 2017 r.

Mniej więcej od 2017 r. w całej Unii Europejskiej trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za likwidacją tej praktyki. Europosłowie chcieli, aby w marcu 2021 r. ostatni raz przestawiane były zegary w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Do tego samego momentu miały zostać zatwierdzone unijne przepisy o odejściu od czasu zimowego. Tak się nie stało. Stanowisko PE stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie. Unijne stolice (w tym Warszawa) nie podzieliły jednak stanowiska PE. Następnie projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych. Propozycja nowej dyrektywy została zablokowana, żadne wiążące decyzje nie zapadły.

Likwidacja zmiany czasu 2021. PSL propozuje czas letni na cały rok

W ostatnim czasie do Sejmu został złożony projekt zniesienia zmiany czasu. Polscy posłowie zamierzają przyspieszyć kroki, jakie w kierunku likwidacji przestawiania zegarów podjęła Unia Europejska. W ostatnim tygodniu września złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego jako czasu urzędowego w Polsce. Zabiegali, by marszałek wprowadziła go pod obrady w pierwszym dniu posiedzenia.

Ludowcy przekonują, że zmiana czasu prowadzi m.in. do rozregulowania zegara biologicznego, wpływa niekorzystnie na samopoczucie, co objawia się kłopotami ze snem i problemami z koncentracją. Ich zdaniem przestawianie zegarków nie sprzyja też oszczędzaniu energii elektrycznej, a powoduje utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, szczególnie sektora transportowego i bankowego. Ma powodować także utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, szczególnie sektora transportowego i bankowego. Parlamentarzyści uzasadniają poza tym, że przesuwanie zegarów dwa razy w roku "nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego".

Likwidacja zmiany czasu 2021. Druga akcja PSL

Posłowie PSL po raz drugi próbują zainicjować w Sejmie likwidację zmiany czasu. Pierwszy raz pomysł zgłosili w 2017 roku. Projekt nie doczekał się jednak finalizacji, głównie ze względu na toczącą się w tym samym czasie dyskusję w całej Unii Europejskiej. Większość Europejczyków opowiedziała się za zerwaniem z tradycją. W konsekwencji rok później Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem o szybkie zniesienie zmiany czasu. Likwidacja miała nastąpić w 2019 roku, ale plany pokrzyżowała epidemia, a dyskusja utknęła w martwy punkcie.

A tymczasem zmiana czasu denerwuje Polaków. To wnioski z sondażu CBOS wykonanego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w 2019 r. Wtedy 78 proc. Polaków opowiedziało się za odejściem od przestawiania zegarków dwa razy w roku.

Likwidacja zmiany czasu 2021. Jakie są szanse?

Szans na szybkie uchwalenie projektu nie ma, co oznacza, że jesienią i najpewniej wiosną 2022 roku nadal będziemy przesuwać zegarki. Na likwidację zmiany czasu zdecydowało się już kilka państw sąsiadujących z Unią Europejską, w tym Islandia, Białoruś i Rosja. Polacy na czas zimowy przejdą w noc z 30 na 31 października. Zmiana czasu na zimowy jest tą bardziej lubianą. Miłośnicy długiego spania w ostatnią niedzielę października spędzą w łóżkach dodatkową godzinę więcej.

UE nie ma kompetencji do narzucania jednolitego czasu

W Unii kompletnie zatrzymano prace nad wyeliminowaniem dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem, ostatnia zmiana miała nastąpić w 2019 r. Mija jednak rok i miliony Europejczyków przygotowują się do dodatkowej godziny snu w niedzielę rano i niewielkie są szanse, że decyzja zostanie podjęta w tej sprawie przed 2022 rokiem. UE nie ma kompetencji, by narzucić jednolity system czasowy - może jedynie złagodzić istniejące przepisy unijne i dać krajom swobodę wyboru.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (20)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  kozaczek

  Jakim sposobem oszczędzamy prąd? Godzina 17 już ciemno, ludzie zapalają światła, na ulicach latarnie. Potrzeba nam więcej słonca w ciągu dnia by oszczędzać, a nie więcej nocy. Co to za tok myślenia ...

 • miesiąc temu | ocena +2 / -1

  Marcin

  Jeśli chodzi o południe słoneczne to na przykład dzisiaj czyli 27 października w Warszawie jest o 12:19, w Szczecinie o 12:45 a w Chełmie o 12:09. Po przedstawieniu na czas zimowy byłoby to odpowiednio o godzinę wcześniej. Z tego wynika, że w Polsce powinien obowiązywać czas letni. Tym bardziej, że północ jest północą tylko w teorii. Ludzie nie kła... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  żenada

  Autor feliotonu najwyraźniej nie ma pojęcia o czym pisze, przytoczę "Zmiana czasu na zimowy jest tą bardziej lubianą", zważywszy ze większość polaków 3/4 chce pozostac przy czasie letnim. Rząd ogłaszał ze w 2021 wiosna bedzie ostatnia zmiana czasu i miało to być ostateczne, a tu takie numery, P O R A Ż K A ! ! !

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Min EN

  Jestem zwolennikiem czasu letniego przez cały rok gdyż mam więcej normalności tylko niedźwiedzie vhca czasu zimowego bo niewiedza co mają robić w długie wieczory amam do ich pomysł niech prędzej wlaza do łóżka z żoną i tam barasxkuja to i przyrost naturalny się poprawi

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -2

  UTC+2 to nasz czas

  Tak naprawdę wystarczyłoby nowe Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, gdyż stare dobiegło końca o treści: CZASEM URZĘDOWYM W RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ JEST CZAS ŚRODKOWOEUROPEJSKI LETNI. Teraz wprowadzone oznaczałoby, że ostatnia zmiana czasu już BYŁA.

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -2

  Socjolog

  Najlepiej przestawić zamiast godzinę to 30minut i tak zostawić godząc zwolenników zimowego i letniego

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -3

   Domel

   Dobry pomysł, tylko teraz nasuwa się pytanie, czy przesuwamy o 30min. Do tyłu, Czy do przodu? 🤔

 • 2 miesiące temu | ocena +9 / -3

  polk

  Jak w kwestii zmiany czasu - bardzo istotnej dla wszystkich krajów - to nie mają kompetencji ale do zamykania kopalni w 5 minut i wtrącania się w inne sprawy krajów członkowskich (nie mówię o walce z reżimem w Polsce) to jakoś kompetencji nie brakuje.

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -12

  Zbytnio

  Ciemność do 10 i dopiero wariacje organizmu Prawidłowy czas i wg. Astronomii i wg całej historii Polski i części Europy to czas tzw.zimowy Letni został wymyślony I tak ma zostać? Chore...jak wiele 'ludziów" w tym narodzie

  • 2 miesiące temu | ocena +8 / -1

   aqq

   ? Dla takiej łodzi która jest w środku Polski to astronomiczne południe jest tak o 12:27 czasu letniego czyli letni bliżej ma do 12 niż zimowy :)

 • 2 miesiące temu | ocena +11 / -27

  Marek

  PSL chce zostawić czas letni na stałe, byłby to wielki błąd. Wystarczy sobie tylko wyobrazić ciemność do 10 rano, zwłaszcza na zachodzie Polski. Jeżeli ma zostać jeden czas w Polsce przez cały rok, to tylko zimowy. Tak było przed 1976 rokiem i to jest czas prawidłowy

  • 2 miesiące temu | ocena +9 / -1

   fdfeeee

   WOLE MIEC PO PRACY WIECEJ swiatla niz rano ! JAk ty myslisz ???

  • 2 miesiące temu | ocena +9 / -3

   CEST to nasz czas

   Ale przecież to czas letni jest tym właściwym dla naszego miejsca w Europie. Sama nazwa czasu UTC+2 wyraźnie wskazuje na nasze położenie geograficzne.

  • 2 miesiące temu | ocena +12 / -3

   STOP OSZUSTWU!!

   ciemność do 10 rano, ale pierd..isz. Czy masz teraz gdziekolwiek w Polsce ciemność do 9 rano w czasie zimowym, żeby wg czasu letniego było to o 10? Czy może mieszkasz na kole podbiegunowym i wydaje Ci sie ze tak jest wszedzie

 • 2 miesiące temu | ocena +9 / -12

  czytelnik

  Należy jednak zwrócić uwagę, że czasem słonecznym dla naszej szerokości geograficznej (dla Polski) jest czas zimowy. Wtedy południe przypada właśnie na godzinę dwunastą a teraz południe słoneczne mamy o godzinie trzynastej.

  • 2 miesiące temu | ocena +7 / -1

   Twój Nick

   U mnie południe jest około godz. 12.30, a ułamkowych stref czasowych w UE się nie stosuje. Ponieważ ponad 90% terenu Polski znajduje się pomiędzy południkami 15E a 30E, to właściwym dla nas czasem jest UTC+2 (środkowoeuropejski letni).

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -1

   Pablo

   Nie jest tak. Południe wypada w Szczecinie o 50 minut później niż w Rzeszowie. Dla Warszawy zenit Słońca waha się między 11.35 a 12.35 w zależności od tego, czy wybierzemy czas letni czy zimowy.

  • 2 miesiące temu | ocena +16 / -4

   Mądra

   Nie prawda! Prawidłowy czas to letni!!!

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -4

  Rozsądny

  W tym eurokołchozie to nawet mają problem z ustawą o zmianie czasu a gdzie dalej Zresztą skoro marchewka to owoc a ślimak to ryba wg tych eurokratów to o czym tu mówić

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -2

   Asz

   Ales ty mundry