reklama

Konferencja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją w Piaskach. Niemal w każdej klasie jest dziecko borykające się z tą chorobą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konferencja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją w Piaskach. Niemal w każdej klasie jest dziecko borykające się z tą chorobą - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
21
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZ okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet "Jestem" zorganizowało konferencję poświęconą według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czwartej najpoważniejszej chorobie na świecie, będącej jednocześnie jedną z głównych przyczyn samobójstw. Jak przyznają specjaliści, cały czas najlepszym sposobem na leczenie depresji jest psychoterapia. - Mówi się o tym, że w każdej 30-osobowej klasie jedna, dwie osoby borykają się depresją, z zaburzeniami nastroju - mówi psycholog Maria Dominiak-Prymka.
reklama

Ta choroba "nie wybiera"

Piaskowska konferencja poświęcona tej jednej z najważniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych nosiła tytuł  "Jak zdemaskować depresję?" i została zorganizowana przez Gostyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „Jestem”. Jej celem było podniesienie świadomości na temat choroby, rozpoznawania i reagowania na pojawiające się objawy.

Jednym z przesłań spotkania były słowa książki reporterki i psycholog klinicznej Anny Morawskiej: "Depresja nie wybiera słabych i ubogich. Jest chorobą demokratyczną, podcina skrzydła nawet podczas najwyższego lotu". 

Z kolei na tytułowe pytanie konferencji starały się odpowiedzieć specjalistki z zakresu psychologii i psychoterapii Iga Migdalska-Roszak, Maria Dominiak-Prymka i Agata Biernacka. Ponadto gostyńskie psycholożki i psychoterapeutki uczulały wszystkich uczestników zebranych w sali Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach na jedno: DEPRESJA JEST CHOROBĄ. I żeby w żadnym razie nie bagatelizować jej objawów.

reklama

- Często słyszymy takie słowa: "Daj spokój, nie masz innych problemów?" To sprawia, że rozpoznanie depresji może być bardzo trudne, a osoby dotknięte tą chorobą odkładają poszukiwanie pomocy na później - mówiła prowadząca konferencję Kamila Gogół. 

"Bycie, obserwacja, towarzyszenie"

Jako pierwsza głos podczas konferencji zabrała Maria Dominiak-Prymka, psycholog, pedagog i psychoterapeutka podejmując temat depresji u dzieci i młodzieży. Jak pokazują statystyki, choroba ta sieje coraz większe spustoszenie wśród coraz młodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa. Najbardziej tragicznym potwierdzeniem tego faktu jest 146 udanych prób samobójczych w Polsce zaledwie od początku 2024 roku.

reklama

- Mówi się o tym, że w każdej 30-osobowej klasie jedna, dwie osoby borykają się depresją, z zaburzeniami nastroju. Jednak jedną rzeczą są dane oficjalne, a drugą te, o których nie wiemy i się nigdy nie dowiemy. Jeżeli chodzi o nieudane próby samobójcze, to jest ich kilka razy więcej niż to, co podają media - zdradza M. Dominika-Prymka. 

Co rodzice mogą zrobić, aby "zdemaskować" depresję u swoich dzieci? Na co zwracać uwagę?

- Nie chodzi o to, żebyśmy byli w stanie diagnozować depresję, bo nie jesteśmy od tego, natomiast nasza czujność spowoduje, że będziemy wiedzieli, co robić? Kogo prosić o pomoc, gdzie skierować dziecko. Okres nastoletni to trudny czas dlatego, że dzieci wycofują się z kontaktu z nami, bardziej istotna jest grupa rówieśnicza i my tutaj musimy dbać o kontakt z nimi. O ile małe dzieci dbają o kontakt z rodzicami, o tyle role się odwracają w okresie adolescencji [dojrzewania, dorastania - przyp.red.], gdzie to my bardziej musimy zabiegać o kontakt z dziećmi. Nasza obecność nieustawanie w zapraszaniu do kontaktu, w składaniu ofert relacji a więc: bycie, obserwacja, towarzyszenie - to jest chyba odpowiedź na nasze pytanie - podaje specjalistka.

reklama

Depresja może paraliżować nie tylko osoby na nią chorujące, ale także bliskich, którzy nie wiedzą, jak pomóc dziecku, matce czy ojcu. Dlatego bardzo ważne jest poszukanie fachowej pomocy psychologicznej m.in. poprzez konsultacje czy terapię rodzinną. Bardzo pomocne są także takie wydarzenia, jak właśnie konferencja "Jak zdemaskować depresję".   

- Depresja to ważny temat, który próbujemy omijać, bo mamy wrażenie, że on nas nie dotyczy, a przecież dotyka coraz młodszych - mówi Małgorzata Stachowiak z Gostyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Jestem”. 

Na tej jednej się nie skończy

Gostyńska organizacja planuje w tym roku zorganizować w powiecie cykl spotkań otwartych pod hasłem #JestemZdrowa poświęconych różnym chorobom dotykającym całe grupy społeczne. 

reklama

- Chcemy rozmawiać, poruszać tematy i rozpoczynać dyskusje na takie tematy, abyśmy mogli jak najbardziej wesprzeć osoby z nimi zmagające się. Chodzi nie tylko o depresję, ale tak samo choroby nowotworowe, psychiczne, także anoreksję czy zaburzenia żywienia. Ten ostatni problem jest mi dobrze znany, gdyż będąc nastolatką miałam anoreksję i teraz patrząc na moje córki obawiam się, że żyjąc w obecnym świecie ten problem będzie się nasilał - dodaje M. Stachowiak.

Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „Jestem” zaplanowało dotychczas cztery spotkania, oprócz tego w Piaskach, także w Gostyniu i w Krobi. Członkinie stowarzyszenia liczą jednak, że docelowo konferencji, takich jak piaskowska będzie więcej. 

KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama