Reklama

Kilku kandydatów na stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Gostyniu? Czy stopień oficerski wystarczy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Kilku kandydatów na stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Gostyniu? Czy stopień oficerski wystarczy? - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Mam informacje w sprawie kapitana Nyczki. Od listopada będzie „numerem jeden” w komendzie powiatowej straży pożarnej w Gostyniu – to doniesienia ze straży pożarnej jednego z sąsiednich powiatów. Sprawdziliśmy. Wiemy, że pewne rozmowy na szczeblu wojewódzkim w tej kwestii już się odbyły.

Marcin Nyczka komendantem straży pożarnej w Gostyniu?  

Plotki o tym, że  szefem komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu będzie st. kpt. Marcin Nyczka rozeszły się błyskawicznie, nawet poza granice powiatu gostyńskiego. Sprawdziliśmy, ile w tym prawdy. 

Wkrótce upłyną 2 miesiące od czasu, kiedy komendant wojewódzki odwołał ze stanowiska st. brygadiera Tomasza Banaszaka, szefa komendy powiatowej w Gostyniu.

Od 1 września na pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP w Gostyniu, wyznaczono bryg. Michała Pohla, który dotychczas pełnił funkcję zastępcy. 

Decyzją komendanta powiatowego bryg. Michał Pohl zarządza komendą powiatową  gostyńskiej straży pożarnej do 31 października – CZYTAJ TUTAJ.  i póki co nic w tej sprawie się nie zmieniło.

Nowy komendant straży pożarnej w Gostyniu - rozmowy trwają 

Dowiedzieliśmy się, że st. kpt. Marcin Nyczka, który obecnie jest szefem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gostyniu i  pełni funkcję oficera prasowego, jest jednym z kandydatów na komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, z którymi rozmowy przeprowadził komendant wojewódzki. Sam potwierdził, że procedury w tej sprawie zostały uruchomione.

- Byłem w Poznaniu, w komendzie wojewódzkiej na rozmowie w tej sprawie - powiedział st. kpt. Marcin Nyczka. 

Nadmienił, że jest jednym z kandydatów na szefa komendy powiatowej. Czy stanowisko zostanie mu powierzone? 

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Chwilę jeszcze trzeba poczekać. Ostateczną decyzję podejmie komendant wojewódzki  – dodał.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w grupie kandydatów na fotel komendanta powiatowego miałby być również szef JRG w Śremie. To informacja niepotwierdzona. 

Z biura prasowego KW Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu dowiedzieliśmy się, że oficjalnej decyzji komendanta wojewódzkiego w tej sprawie jeszcze nie ma.

Żadna kandydatura na komendanta PSP w Gostyniu nie została przedstawiona 

Komendanta powiatowego straży pożarnej powołuje i odwołuje komendant wojewódzki, po zasięgnięciu opinii starosty. Po dokonaniu wewnętrznej selekcji w ramach szeregów PSP, komendant wojewódzki zobowiązany jest przedstawić swoją kandydaturę do zaopiniowania właśnie włodarzowi powiatu gostyńskiego. 

Robert Marcinkowski oficjalnie poinformował, że żadna kandydatura na stanowisko szefa komendy powiatowej nie została mu przedstawiona.  

- Wymogiem obligatoryjnym powołania na stanowisko komendanta powiatowego PSP jest aby powoływany strażak był oficerem PSP. Korpus oficerów w PSP obejmuje osoby na takich stopniach jak: młodszy kapitan, kapitan, starszy kapitan, młodszy brygadier, brygadier, starszy brygadier, nadbrygadier, generał brygadier. Nie można powołać na stanowisko komendanta powiatowego strażaków z korpusu szeregowych, aspirantów czy podoficerów – czytamy w przepisach dotyczących powołania i odwołania komendanta powiatowego państwowej straży pożarnej w Polsce.

St. kpt. Marcin Nyczka oficerem jest. Ma 11-letni staż pracy w straży pożarnej. Czy to wystarczy? Z rozporządzenia MSWiA wynika, że od kandydata na stanowisko komendanta powiatowego PSP wymaga się 12-letniej służby w straży pożarnej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy